»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   تحریم‌های نفتی ایران به کام هندی‌ها شیرین شد!
۱۳ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۵۲

تحریم‌های نفتی ایران به کام هندی‌ها شیرین شد!

یک بانک هندی گمنام با در اختیار داشتن میلیاردها دلار از پول نفت بلوکه شدن ایران، از تحریم‌های غربی منفعت برد و شاهد افزایش درآمد و سودش بود.

بانک دولتی یو.سی.او یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را در میان بانکهای هندی داشت اما پس از اینکه در سال 2012 برای نگهداری پول نفت خریداری شده از ایران انتخاب شد – مبلغی که به بیش از سه میلیارد دلار رسید- شاهد افزایش درآمد و سودش بود.

ایران و شش قدرت غربی ماه گذشته به توافق شش ماهه ای برای محدود شدن فعالیت هسته ای ایران در قبال کاهش برخی از تحریم‌ها دست پیدا کردند.

بر اساس گزارش رویترز، پولهای بلوکه شدن ایران در یو.سی.او به این بانک فرصت داد فعالیتش بهبود زیادی پیدا کرده و شروع تازه ای در صنعت بانکی داشته باشد.

پول خرید نفت از ایران به روپیه پرداخت شده و این پول برای پرداخت پول صادرکنندگان هندی به ایران مورد استفاده قرار ‌گرفته است. اما یو.سی.او توانست از اختلاف زمان میان صادرات و واردات و این حقیقت که بدهی‌های نفتی به ایران بیشتر از ارزش کالاهای هندی صادر شده به ایران بوده است، بهره برداری کند.

این پولها به‌ویژه از این جهت ارزشمند بودند که بانکهای هندی برای سپرده‌های حساب جاری بهره پرداخت نمی‌کنند اما می‌توانند آنها را به مشتریان دیگرشان وام دهند.

هزینه سپرده یو.سی.او یعنی سودی که این بانک برای مجموع سپرده‌هایش پرداخت می‌کند، در پایان سپتامبر 6.09 درصد بود که یکی از پایین‌ترین نرخهای سود در صنعت بانکی هند است، در حالیکه این بانک 10.4 درصد سود از وامهای پرداخت شده طی همین مدت به دست آورد. در مقایسه، هزینه سپرده برای بانک Oriental Bank of Commerce حدود 7.65 درصد بود.

این امر موجب شد درآمد سه ماهه سوم بانک یو.سی.او نسبت به سال گذشته چهار برابر شود در حالیکه درآمد خالص این بانک 55 درصد رشد کرد و مجموع دارایی‌هایش 30 درصد افزایش یافته و به 2.12 تریلیون روپیه تا پایان سپتامبر در مقایسه با 1.63 تریلیون روپیه در مارس سال 2011 رسید.

بر اساس محاسبات رویترز که به استناد آمار منتشر شده در وب سایت یو.سی.او بوده، حساب پولهای نفت ایران حدود 12 درصد از کل سپرده‌های این بانک به حساب می‌آید.

هنوز معلوم نیست توافق میان ایران و هند برای پرداخت پول نفت به روپیه تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد اما یو.سی.او امیدوار است که از افزایش صادرات نفت ایران پس از کاهش تحریمها سود بیشتری ببرد. البته در این بین یو.سی.او در تلاش است تا برای رشد درآمد، اتکایش به ایران را کاهش دهد.

 

ایسنا

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...
به گزارش میزان واردات کالا از کشور‌های مختلف جهان به ویژه چین سالهاست که تولیدکنندگان کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است. در این میان واردات اقلامی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و به دلیل حمایت نشدن تولیدکنندگان با...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب