»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   تحریم‌های نفتی ایران به کام هندی‌ها شیرین شد!
۱۳ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۵۲

تحریم‌های نفتی ایران به کام هندی‌ها شیرین شد!

یک بانک هندی گمنام با در اختیار داشتن میلیاردها دلار از پول نفت بلوکه شدن ایران، از تحریم‌های غربی منفعت برد و شاهد افزایش درآمد و سودش بود.

بانک دولتی یو.سی.او یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را در میان بانکهای هندی داشت اما پس از اینکه در سال 2012 برای نگهداری پول نفت خریداری شده از ایران انتخاب شد – مبلغی که به بیش از سه میلیارد دلار رسید- شاهد افزایش درآمد و سودش بود.

ایران و شش قدرت غربی ماه گذشته به توافق شش ماهه ای برای محدود شدن فعالیت هسته ای ایران در قبال کاهش برخی از تحریم‌ها دست پیدا کردند.

بر اساس گزارش رویترز، پولهای بلوکه شدن ایران در یو.سی.او به این بانک فرصت داد فعالیتش بهبود زیادی پیدا کرده و شروع تازه ای در صنعت بانکی داشته باشد.

پول خرید نفت از ایران به روپیه پرداخت شده و این پول برای پرداخت پول صادرکنندگان هندی به ایران مورد استفاده قرار ‌گرفته است. اما یو.سی.او توانست از اختلاف زمان میان صادرات و واردات و این حقیقت که بدهی‌های نفتی به ایران بیشتر از ارزش کالاهای هندی صادر شده به ایران بوده است، بهره برداری کند.

این پولها به‌ویژه از این جهت ارزشمند بودند که بانکهای هندی برای سپرده‌های حساب جاری بهره پرداخت نمی‌کنند اما می‌توانند آنها را به مشتریان دیگرشان وام دهند.

هزینه سپرده یو.سی.او یعنی سودی که این بانک برای مجموع سپرده‌هایش پرداخت می‌کند، در پایان سپتامبر 6.09 درصد بود که یکی از پایین‌ترین نرخهای سود در صنعت بانکی هند است، در حالیکه این بانک 10.4 درصد سود از وامهای پرداخت شده طی همین مدت به دست آورد. در مقایسه، هزینه سپرده برای بانک Oriental Bank of Commerce حدود 7.65 درصد بود.

این امر موجب شد درآمد سه ماهه سوم بانک یو.سی.او نسبت به سال گذشته چهار برابر شود در حالیکه درآمد خالص این بانک 55 درصد رشد کرد و مجموع دارایی‌هایش 30 درصد افزایش یافته و به 2.12 تریلیون روپیه تا پایان سپتامبر در مقایسه با 1.63 تریلیون روپیه در مارس سال 2011 رسید.

بر اساس محاسبات رویترز که به استناد آمار منتشر شده در وب سایت یو.سی.او بوده، حساب پولهای نفت ایران حدود 12 درصد از کل سپرده‌های این بانک به حساب می‌آید.

هنوز معلوم نیست توافق میان ایران و هند برای پرداخت پول نفت به روپیه تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد اما یو.سی.او امیدوار است که از افزایش صادرات نفت ایران پس از کاهش تحریمها سود بیشتری ببرد. البته در این بین یو.سی.او در تلاش است تا برای رشد درآمد، اتکایش به ایران را کاهش دهد.

 

ایسنا


لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...
کرمانشاه- روند رسیدگی به واگذاری پرابهام دومین پالایشگاه قدیمی ایران با عزل مدیرعامل منصوب خریداران جدید و عدم تمکین وی به ترک این پست وارد فاز تازه ای شده است.اخبارگزاری مهر- گروه استانها: واگذاری پر ابهام پالایشگاه کرمانشاه به بخش...
شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران دستورالعملی به زبان انگلیسی در سایت خود قرار داده که بر اساس آن به شرکت های هواپیمایی دنیا اعلام می کند برای عبور از ایران باید به ازای وزن هواپیما و میزان مسافتی...
شرکت ماشین آلات  صنعتی تراکتورسازی ایران در شهر تبریز  که در سال های گذشته  از گروه صنعتی تراکتور سازی ایران جدا شده، ورشکست شد. بر اساس سندی  که  به دست خبرگزاری تسنیم رسیده است و مدیرعامل گروه صنعتی تراکتور سازی ایران نیز ...

پاسخ دهید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام دیوونه

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام دیوونه

    دانلود آهنگ جدید میثم ابراهیمی با نام نگاه تو دانلود آهنگ جدید شهاب مظفری بنام قسم دانلود آهنگ جدید رضا شیری به نام با معرفت دانلود آهنگ جدید امیر تتلو بنام منم با نداریم
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب