»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   تحریم‌های نفتی ایران به کام هندی‌ها شیرین شد!
۱۳ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۵۲

تحریم‌های نفتی ایران به کام هندی‌ها شیرین شد!

یک بانک هندی گمنام با در اختیار داشتن میلیاردها دلار از پول نفت بلوکه شدن ایران، از تحریم‌های غربی منفعت برد و شاهد افزایش درآمد و سودش بود.

بانک دولتی یو.سی.او یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را در میان بانکهای هندی داشت اما پس از اینکه در سال 2012 برای نگهداری پول نفت خریداری شده از ایران انتخاب شد – مبلغی که به بیش از سه میلیارد دلار رسید- شاهد افزایش درآمد و سودش بود.

ایران و شش قدرت غربی ماه گذشته به توافق شش ماهه ای برای محدود شدن فعالیت هسته ای ایران در قبال کاهش برخی از تحریم‌ها دست پیدا کردند.

بر اساس گزارش رویترز، پولهای بلوکه شدن ایران در یو.سی.او به این بانک فرصت داد فعالیتش بهبود زیادی پیدا کرده و شروع تازه ای در صنعت بانکی داشته باشد.

پول خرید نفت از ایران به روپیه پرداخت شده و این پول برای پرداخت پول صادرکنندگان هندی به ایران مورد استفاده قرار ‌گرفته است. اما یو.سی.او توانست از اختلاف زمان میان صادرات و واردات و این حقیقت که بدهی‌های نفتی به ایران بیشتر از ارزش کالاهای هندی صادر شده به ایران بوده است، بهره برداری کند.

این پولها به‌ویژه از این جهت ارزشمند بودند که بانکهای هندی برای سپرده‌های حساب جاری بهره پرداخت نمی‌کنند اما می‌توانند آنها را به مشتریان دیگرشان وام دهند.

هزینه سپرده یو.سی.او یعنی سودی که این بانک برای مجموع سپرده‌هایش پرداخت می‌کند، در پایان سپتامبر 6.09 درصد بود که یکی از پایین‌ترین نرخهای سود در صنعت بانکی هند است، در حالیکه این بانک 10.4 درصد سود از وامهای پرداخت شده طی همین مدت به دست آورد. در مقایسه، هزینه سپرده برای بانک Oriental Bank of Commerce حدود 7.65 درصد بود.

این امر موجب شد درآمد سه ماهه سوم بانک یو.سی.او نسبت به سال گذشته چهار برابر شود در حالیکه درآمد خالص این بانک 55 درصد رشد کرد و مجموع دارایی‌هایش 30 درصد افزایش یافته و به 2.12 تریلیون روپیه تا پایان سپتامبر در مقایسه با 1.63 تریلیون روپیه در مارس سال 2011 رسید.

بر اساس محاسبات رویترز که به استناد آمار منتشر شده در وب سایت یو.سی.او بوده، حساب پولهای نفت ایران حدود 12 درصد از کل سپرده‌های این بانک به حساب می‌آید.

هنوز معلوم نیست توافق میان ایران و هند برای پرداخت پول نفت به روپیه تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد اما یو.سی.او امیدوار است که از افزایش صادرات نفت ایران پس از کاهش تحریمها سود بیشتری ببرد. البته در این بین یو.سی.او در تلاش است تا برای رشد درآمد، اتکایش به ایران را کاهش دهد.

 

ایسنا

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...
جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب