»   اخبار اجتماعی  »   بیماریهای قلبی عامل ۳۸ درصد مرگ ایرانیان 
۲۵ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۴۵

بیماریهای قلبی عامل ۳۸ درصد مرگ ایرانیان 


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر فریدون نوحی افزود: بیشترین علت مرگ و میرها در کشور ما ناشی از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی است و مرگ 38 درصد ایرانیان بر اثر این بیماریها رقم بسیار بالایی محسوب می شود.


وی اضافه کرد: البته این مسئله مختص کشور ما نیست و در اکثر قریب به اتفاق کشورهای دنیا وضعیت به همین شکل است اما نکته اینجاست که در کشورهای پیشرفته ای نظیر فنلاند، انگلیس و آمریکا با رعایت برخی اقدامات پیشگیرانه این روند رو به کاهش است اما در کشور ما به دلایل مختلف از جمله تغییر نسبت هرم سنی و پیر شدن جمعیت، آمارها روند افزایشی دارد.


نوحی گفت: اگر چه در دنیا، کشورهایی نظیر کشورهای اروپای شرقی به علت شیوع چاقی، مصرف زیاد مشروبات الکلی و شیوه نامناسب زندگی با تخصیص آمار حدود 40 تا 50 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی، وضعیتی بسیار بدتر از ما در این زمینه دارند اما جایگاه ایران نیز در این باره مطلوب نیست.


وی اضافه کرد: کشورهای همسایه نیز با توجه به شباهتهای شیوه زندگی و وجود فاکتورهای خطر نظیر دیابت، فشار خون بالا و مصرف سیگار تفاوت چندانی در این زمینه با ایران ندارند.


رئیس دومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران، با اشاره به کاهش سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی در کشور گفت: البته در این میان نمی توان عامل ژنتیک را نادیده گرفت و با توجه به تغییرات جمعیتی در کشور دخالت عامل ژنتیک در بروز بیماریهای قلبی و عروقی موثر است.


وی افزود: افراد دارای زمینه ژنتیکی، سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی زودرس تری دارند و اگر به این فاکتور یک یا چند عامل خطر دیگر نظیر کم تحرکی، مصرف سیگار و قند، چربی و فشار خون بالا نیز اضافه شود، بر احتمال بروز این ضایعات در سنین پایین تر افزوده می شود.


نوحی ادامه داد: هر چند فاکتورهای خطر در بروز بیماریهای قلبی و عروقی و مرگ ناشی از آنها نسبت به گذشته افزایش یافته است اما نمی توان در این زمینه، تشخیص های بهتر و زودهنگامی که به واسطه پیشرفت علوم و تجهیزات پزشکی صورت می گیرد، را نادیده گرفت.


وی متوسط سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی در کشور را همانند الگوهای جهانی در گروه سنی 50 تا 60 سال عنوان کرد و گفت: اگر چه به نسبت گذشته تعداد افرادی که در سنین جوانی به عارضه قلبی و عروقی مبتلا می شوند، بیشتر شده است ولی هنوز نیز دهه ششم زندگی شایعترین زمان بروز این بیماریها است.


مشاور وزیر بهداشت نسبت خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را در مردان چندین برابر زنان خواند و افزود: این نسبت تا پیش از سن یائسگی در زنان به واسطه هورمونهای مترشحه عامل  محافظت کننده محسوب می شود اما پس از یائسگی این نسبت خطردر بین مردان و زنان تقریباً مشابه می شود.


وی ادامه داد: با توجه به عامل محافظت کننده خانمها، اگر خانمی عوامل خطرزای دیگری مانند دیابت، سیگار، فشارخون بالا داشته باشند دیگر تاثیر عامل محافظت کننده کافی نیست و حتی در برخی موارد ریسک خطر بالاتر است.


رئیس دومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران با تاکید بر لزوم ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به بیماریهای قلبی و عروقی و روشهای پیشگیری و درمان آن گفت: در حال حاضر میزان عمر از دست رفته بر اثر بیماریهای قلبی و عروقی بعد از تصادفات رتبه دوم را در کشور دارد که این به هیچ عنوان مطلوب نیست و باید بدون اینکه برای مردم ایجاد استرس و نگرانی کنیم با اطلاع رسانی مناسب و افزایش سطح آگاهیهای آنها در جهت کاهش روند ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و مرگ ناشی از آن گام های موثری برداشت.


دومین کنگره مشترک قلب و عروق ۶ تا ۹ اسفند با همکاری انجمن قلب و عروق ایران، انجمن جراحان قلب و عروق ایران، انجمن اکوکاردیوگرافی و انجمن بیهوشی قلب ایران در سالن اجلاس سران کشور برگزار  می شود و به جدیدترین موضوعات در حیطه قلب و عروق می پردازد.

 


 

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...
تفریح یا دورهمی اجتماعی؛ در کافه‌های امروز تهران چه می‌گذرد؟ روزنامه شهروند - مطهره خردمندان: خانه فنجان‌ها وطعم‌ها. فضایی با ۶پنجره بزرگ شیشه‌ای که تصویر خیابانی بدون هیاهو را قاب گرفته است. نوری ملایم و زرد روی میز و صندلی‌‎های‌‌ چوبی‌...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب