»   اخبار اجتماعی  »   بیماریهای قلبی عامل ۳۸ درصد مرگ ایرانیان 
۲۵ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۴۵

بیماریهای قلبی عامل ۳۸ درصد مرگ ایرانیان 


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر فریدون نوحی افزود: بیشترین علت مرگ و میرها در کشور ما ناشی از ابتلا به بیماری قلبی و عروقی است و مرگ 38 درصد ایرانیان بر اثر این بیماریها رقم بسیار بالایی محسوب می شود.


وی اضافه کرد: البته این مسئله مختص کشور ما نیست و در اکثر قریب به اتفاق کشورهای دنیا وضعیت به همین شکل است اما نکته اینجاست که در کشورهای پیشرفته ای نظیر فنلاند، انگلیس و آمریکا با رعایت برخی اقدامات پیشگیرانه این روند رو به کاهش است اما در کشور ما به دلایل مختلف از جمله تغییر نسبت هرم سنی و پیر شدن جمعیت، آمارها روند افزایشی دارد.


نوحی گفت: اگر چه در دنیا، کشورهایی نظیر کشورهای اروپای شرقی به علت شیوع چاقی، مصرف زیاد مشروبات الکلی و شیوه نامناسب زندگی با تخصیص آمار حدود 40 تا 50 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی، وضعیتی بسیار بدتر از ما در این زمینه دارند اما جایگاه ایران نیز در این باره مطلوب نیست.


وی اضافه کرد: کشورهای همسایه نیز با توجه به شباهتهای شیوه زندگی و وجود فاکتورهای خطر نظیر دیابت، فشار خون بالا و مصرف سیگار تفاوت چندانی در این زمینه با ایران ندارند.


رئیس دومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران، با اشاره به کاهش سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی در کشور گفت: البته در این میان نمی توان عامل ژنتیک را نادیده گرفت و با توجه به تغییرات جمعیتی در کشور دخالت عامل ژنتیک در بروز بیماریهای قلبی و عروقی موثر است.


وی افزود: افراد دارای زمینه ژنتیکی، سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی زودرس تری دارند و اگر به این فاکتور یک یا چند عامل خطر دیگر نظیر کم تحرکی، مصرف سیگار و قند، چربی و فشار خون بالا نیز اضافه شود، بر احتمال بروز این ضایعات در سنین پایین تر افزوده می شود.


نوحی ادامه داد: هر چند فاکتورهای خطر در بروز بیماریهای قلبی و عروقی و مرگ ناشی از آنها نسبت به گذشته افزایش یافته است اما نمی توان در این زمینه، تشخیص های بهتر و زودهنگامی که به واسطه پیشرفت علوم و تجهیزات پزشکی صورت می گیرد، را نادیده گرفت.


وی متوسط سن ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی در کشور را همانند الگوهای جهانی در گروه سنی 50 تا 60 سال عنوان کرد و گفت: اگر چه به نسبت گذشته تعداد افرادی که در سنین جوانی به عارضه قلبی و عروقی مبتلا می شوند، بیشتر شده است ولی هنوز نیز دهه ششم زندگی شایعترین زمان بروز این بیماریها است.


مشاور وزیر بهداشت نسبت خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را در مردان چندین برابر زنان خواند و افزود: این نسبت تا پیش از سن یائسگی در زنان به واسطه هورمونهای مترشحه عامل  محافظت کننده محسوب می شود اما پس از یائسگی این نسبت خطردر بین مردان و زنان تقریباً مشابه می شود.


وی ادامه داد: با توجه به عامل محافظت کننده خانمها، اگر خانمی عوامل خطرزای دیگری مانند دیابت، سیگار، فشارخون بالا داشته باشند دیگر تاثیر عامل محافظت کننده کافی نیست و حتی در برخی موارد ریسک خطر بالاتر است.


رئیس دومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران با تاکید بر لزوم ارتقاء آگاهی جامعه نسبت به بیماریهای قلبی و عروقی و روشهای پیشگیری و درمان آن گفت: در حال حاضر میزان عمر از دست رفته بر اثر بیماریهای قلبی و عروقی بعد از تصادفات رتبه دوم را در کشور دارد که این به هیچ عنوان مطلوب نیست و باید بدون اینکه برای مردم ایجاد استرس و نگرانی کنیم با اطلاع رسانی مناسب و افزایش سطح آگاهیهای آنها در جهت کاهش روند ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و مرگ ناشی از آن گام های موثری برداشت.


دومین کنگره مشترک قلب و عروق ۶ تا ۹ اسفند با همکاری انجمن قلب و عروق ایران، انجمن جراحان قلب و عروق ایران، انجمن اکوکاردیوگرافی و انجمن بیهوشی قلب ایران در سالن اجلاس سران کشور برگزار  می شود و به جدیدترین موضوعات در حیطه قلب و عروق می پردازد.

 


 

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...
تفریح یا دورهمی اجتماعی؛ در کافه‌های امروز تهران چه می‌گذرد؟روزنامه شهروند - مطهره خردمندان: خانه فنجان‌ها وطعم‌ها. فضایی با ۶پنجره بزرگ شیشه‌ای که تصویر خیابانی بدون هیاهو را قاب گرفته است. نوری ملایم و زرد روی میز و صندلی‌‎های‌‌ چوبی‌...
سال 95 چند ایرانی متولد شدند؟ + اسامی محبوبسیف الله ابوترابی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: نرخ عمومی ولادت (به معنی ولادت های ثبت شده به ازای یک هزار نفر جمعیت در یک سال شمسی) در سال...
مردانی به دنبال زنان هم خانه مردانی به دنبال زنان هم خانه , «اسکان رایگان»؛ شاید این عبارت به ظاهر بسیار انسان‌دوستانه و از سر خیرخواهی به نظر برسد، ولی کافی است کمی پیرامون آن تحقیق کنیم تا دریابیم اسم رمز اتفاقی...


  • دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محمد زندوکیلی به نام خواب پاییزی دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام نزدیکای پاییز دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ به نام هوای تو دانلود آهنگ جدید سیروان خسروی و زانیار خسروی به نام نمیرم عقب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب