»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   بورس کالای ایران به عضویت فیاس درآمد
۲۶ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۲:۲۲

بورس کالای ایران به عضویت فیاس درآمد


به گزارش خبرگزاری مهر، بورس کالای ایران در راستای توسعه مناسبات و ارتباطات و همکاری با تشکل‌ها و نهادهای بین المللی در تازه ترین اقدام به عضویت فیاس درآمد.


پس ارائه درخواست بورس کالای ایران مبنی بر عضویت در فدراسیون بورس های اروپایی- آسیایی، کمیته کاری و کمیته بررسی عضویت این فدراسیون، مستندات ارائه شده از سوی بورس کالا را مورد بررسی قرار داد و با توجه به گستردگی بازار، قوانین و مقررات جامع و فراگیر، ساختار قانونی، انطباق با استانداردهای بین المللی و با عنایت به صورت های مالی ارائه شده و صحت عملکرد و گردش مالی قابل توجه، کمیته کاری فیاس ، بورس کالای ایران را حائز شرایط عضویت کامل در این فدراسیون ارزیابی کرد و عضویت آن را به عنوان عضو اصلی (Full Member) تصویب کرد.


مهمترین مستنداتی که در این زمینه از سوی فیاس بررسی شد شامل، اساسنامه، قوانین و مقررات، آئین نامه ها و دستورالعمل های حاکم ، ساختار شرکت و چارت سازمانی، محصولات قابل معامله، نحوه تسویه و پایاپای، حاکمیت شرکتی، ساختار مدیریتی و صورت های مالی حسابرسی شده بورس کالا بوده است.


فدارسیون بورس های اوراق بهادار اروپایی و آسیایی که به اختصار FEAS نامیده می شود، در تاریخ 16 می 1995 با هدف ایجاد رویه واحد در بازارهای مالی اعضاء و ارتقای توانمندی‌های بورس‌ها، نهادها، شرکت‌ها و کارگزاران عضو و با 12 عضو تأسیس شد و اکنون دارای 34 عضو ثابت و 14 عضو وابسته شامل اتاق‌های پایاپای بورس‌ها ، انجمن‌های معامله گران و فدراسیون‌های منطقه ای است.


راهبری و مدیریت FEAS، از طریق برگزاری مجمع عادی که متشکل از 34 عضو است، انجام می شود که هر سال در محل یک کشور عضو تشکیل می شود. کمیته اجرایی، متشکل از 12 عضو است که طبق مصوبه مجمع عمومی ، مسئولیت توسعه سیاست های فدراسیون را در خصوص امور اجرایی ، وظایف محوله به کمیته های کاری و ارائه پیشنهادها به مجمع عمومی را بر عهده دارد.


طی برگزاری نخستین مجمع عادی سالیانه که در اکتبر سال 1995 در استانبول ، اعضا مأموریت و برنامه راهبردی 5 ساله را تدوین نمودند و وظایف و مأموریت های این فدراسیون تا سال 2014 تعیین و برنامه ریزی شد.

مهمترین اهداف این نهاد عبارتند از:


• ارتقای بنیانهای بورس ها، کارگزاران و سایر فعالان بازارو توسعه شفافیت و انتشار اطلاعات

• هماهنگی در میان  اعضای FEAS در ایجاد زیر ساخت های مقرراتی و تسویه

• معرفی فرصت های موجود در بازار هر یک از اعضاء

• تشویق سرمایه گذاران خارجی به منظور مشارکت در بازارهای عضو

• تقویت ارتباط میان معامله گران و اتاق های پایاپای ، بورس ها و هم چنین برقراری ارتباط بین نهادهای قانونگذار منطقه ای

• تقویت فعالیت های پژوهشی و آموزشی برای اعضای FEAS  و کارکنان آنها

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

آخرین اخبار رسیده از جلسه شورای‌عالی کار حکایت از این دارد که اعضای کارگری و وزیر کار، شورای عالی کار و کار فرمایان با افزایش حدود 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 97 توافق کردند و این موضوع در...
علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...