»   سینما  »   به نظر می‌رسد «ایتالیا، ایتالیا» فیلم پرهزینه‌ای باشد،اما نیست!
۲۴ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۵۱

به نظر می‌رسد «ایتالیا، ایتالیا» فیلم پرهزینه‌ای باشد،اما نیست!

ایده اصلی فیلم، برگرفته از یک داستان کوتاه از جومپا لاهیری است

کاوه صباغ‌زاده کارگردان فیلم «ایتالیا، ایتالیا» گفت: داستان این فیلم درباره مردی است که همسرش دستیار کارگردان است و می‌خواهد فیلم اولش را بسازد. ایده اصلی فیلم، برگرفته از یک داستان کوتاه از جومپا لاهیری است که با اقتباس آزاد از این قصه، توانستم فیلمنامه را بنویسم.

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم فجر، کاوه صباغ‌زاده از سال ۱۳۷۶ به عنوان برنامه‌ریز و دستیار کارگردان در سینما و تلویزیون فعالیت داشته و در کارنامه کاری‌اش، چهار فیلم کوتاه و ساخت چندین تیزر تبلیغاتی وجود دارد. او درباره چگونگی رسیدن به ایده ساخت «ایتالیا ایتالیا» گفت: «ایده اصلی «ایتالیا ایتالیا» برگرفته از یک داستان کوتاه از جومپا لاهیری است که با اقتباس آزاد از این قصه توانستم فیلمنامه را بنویسم. در سال ۱۳۹۲، فیلمنامه‌ای به ارشاد دادم و بر اساسش پروانه ساخت گرفتم. کار پیش رفت و به مدت دو ماه در پیش تولید بودیم اما نهایتا بودجه ساخت فیلم جور نشد و کار متوقف شد. با گذشت دو سال از آن اتفاق تصمیم گرفتم «ایتالیا ایتالیا» را بسازم که هزینه کمتری داشت. داستان درباره مردی است که همسرش دستیار کارگردان است و می‌خواهد فیلم اولش را بسازد. فیلمنامه تولیدی نوشته شده بود و توانستیم با بودجه‌ای مشخص فیلم را به پایان برسانیم».

صباغ‌زاده در پاسخ به این سوال که نگارش تولیدیِ فیلمنامه باعث نشد که خودسانسوری کند و از نگارش اتفاقات پرهزینه تعمدا دور شود؟ گفت: «درست است که در مراحل نگارش حواسم به بودجه بود اما هیچ وقت خودسانسوری نکردم. قصه خودش می‌طلبید که در فضا و لوکیشن محدود و با تعداد محدودی از بازیگران، پیش برود. اگر فیلم را ببینید، به هیچ عنوان کمبود سرمایه را در آن احساس نمی‌کنید و به نظر می‌رسد فیلم پرهزینه‌ای باشد!».

کارگردان «ایتالیا ایتالیا» گفت: « بسیاری از بازیگران می‌دانستند که فیلمنامه بر اساس شخصیت واقعی آنها نوشته می‌شود و قرار است با اسم واقعی خودشان جلوی دوربین من بیایند. این افراد از آنجا که با سینما آشنا هستند، خودشان خوب می‌دانستند که چه باید بکنند. برایم همکاری با این دوستان بسیار لذت بخش و راحت بود و حداقل راهنمایی و پیشنهاد در بازی را به آنها می‌دادم، چون قرار بود در واقع بازی نکنند».

کاوه صباغ‌زاده درباره جذب سرمایه برای فیلم‌ اول خود گفت: «در شرایط فعلی، تأمین بودجه فیلم، اصولا برعهده خود کارگردان است. در طول دوسال، برای پیدا کردن حامی مالی انرژی زیادی گذاشتم و بالاخره شانس آوردم که با تهیه‌کننده‌ای کار کردم که موضوع تأمین سرمایه را خودش به عهده گرفت و از من خواست تنها به کارگردانی فکر کنم و تلاش می‌کرد که با مسایل تولیدی و مالی درگیر نشوم. من هم برای مراقبت از فیلمم، تا جای ممکن بر طبق بودجه توافق شده عمل کردم».

italia italia kave sabaghzade - به نظر می‌رسد «ایتالیا، ایتالیا» فیلم پرهزینه‌ای باشد،اما نیست!

این کارگردان درباره ادغام دو بخش «نگاه نو» و «سودای سیمرغ» گفت: «ادغام این دو بخش ایرادی ندارد و به شخصه افتخار می‌کنم که در کنار بزرگان سینما، رقابت کنم؛ فارغ از اینکه چه کسی برنده این رقابت می‌شود. نفسِ رقابت مهم است. اما راستش با ادغام این دو بخش در صورتی موافقم که شریط تولید و ساخت فیلم، برای فیلمسازان اول و کارگردانان حرفه‌ای برابر باشد. ۸ ماه طول کشید تا من مجوز کارگردانی‌ام را بگیرم. تأمین سرمایه به مراتب برای فیلمساز اول، سخت‌تر از فیلمساز با سابقه است. من برای ساخت فیلم قطعا نیاز به مشاور کارگردان دارم. یعنی نگاه دیگری به فیلمم تحمیل می‌شود. اگر این موانع از سر راه فیلمساز اول برداشته شود و همه چیز به دور از تبعیض باشد، قضاوت معنا دارد. فیلمساز اول بیشتر انرژی‌اش برای هموار کردن شرایط تلف می‌شود اما کارگردان باسابقه از زمانی که تصمیم می‌گیرد و فیلمنامه را به ارشاد ارائه می‌دهد تا زمان صدور مجوز نهایتا یک ماه وقت صرف می‌کند…»

او در ادامه گفت: «در هیچ جشنواره معتبری، دبیر هرساله عوض نمی‌شود. منشأ نبود یک تعریف واحد برای قوانین جشنواره و نگه نداشتن حرمت و جایگاه برای دبیر، این است که جشنواره خودش را جدی نمی‌گیرد. وقتی جشنواره خودش نمی‌خواهد ساختارش به ثبات برسد، دیگر حمایت منِ فیلمساز از دبیر یا جشنواره، معنایی ندارد. تنها می‌توانم امیدوار باشم و آرزو کنم که شاید روزی همه چیز درست و استاندارد شود».

 

کارگردان «ایتالیا ایتالیا» در این زمینه گفت: «یکی از دلایلی که تمام شور و شوق و جنب و جوش سینما و اهالی اش محدود شده به ۱۰ روز جشنواره! فیلمساز نه به قصد خلق یک اثر خوب و ساخت فیلم، بلکه به‌خاطر جشنواره فیلم می‌سازد. می‌خواهد به هر زحمتی که شده، فیلمش به جشنواره برسد. خب نرسد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در ایران فیلم‌هایی که داستانش در فصل زمستان می‌گذرد، کم است. دلیلش این است که فیلمساز تا قبل زمستان فیلمش را ساخته، به قصدِ جشنواره! منظورم این است که نفس فیلمسازی و لذت فیلم خوب ساختن را فراموش کرده‌ایم و فکر می‌کنیم اگر فیلم‌مان در جشنواره نمایش داده نشود، پس از هر لحاظ شکست می‌خوریم. اینطور نیست و فیلم خوب خودش راهش را پیدا می‌کند و اصولا شکست نمی‌خورد. از طرف دیگر فیلمسازان ما بر اساس موج حرکت می کنند. یک سال یک درام اجتماعی در جشنواره گل می‌کند و از سال بعد همه تلاش می‌کنند به آن شیوه فیلم بسازند. سال بعد موضوع خیانت یا دروغ گل می‌کند و باز همین چرخه ادامه دارد…. به خلاقیت توجهی نداریم و انگار دلمان نمی‌خواهد تجربه جدیدتر و متفاوت‌تری داشته باشیم. در واقع از روی دست هم کپی می کنیم و این باعث عدم پیشرفت و شباهت زیاد فیلم‌ها به یکدیگر می‌شود. دیگر کم پیش می‌آید که فیلمسازان بر مبنای ژانر فیلم بسازند. بسیاری از فیلمسازان هنوز درست نمی‌دانند ژانر چیست! نمی‌دانند هر ژانر مولفه‌هایی دارد که اگر رعایت نشود، دیگر فیلم در آن گونه نمی‌گنجد. تعارف نداریم، در گوشه و کنار خیابان فیلم‌های روز دنیا و تاریخ سینما به فروش می‌رسد. حتی زمان خرید دی‌وی‌دی هم گذشته و به راحتی منابع مهم سینمایی در اینترنت هست و مردم می‌توانند آنها را دانلود کنند. پس مردم فیلم‌های روز دنیا را می‌بینند و قطعا با گونه‌های مختلف فیلمسازی و روایت آشنایی دارند. در واقع فکر می‌کنم مردم بیشتر از فیلمسازان فیلم می‌بینند. نمی‌شود با فیلم تکراری یا خنثی یا با مولفه‌های اشتباه، مخاطب امروز را گول زد. باید خودمان را به روز کنیم».

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

بانی ویدیو – گروه سینمای جهان:«پُست» ویدیو جدید استیون اسپیلبرگ که در آن افشاگری هایی بر علیه کاخ سفید و عملکرد آن در اوایل دهه ۱۹۷۰ صورت پذیرفته و متمرکز بر تلاش و کار پژوهشی دبیران و خبرنگاران روزنامه...
یاسمن خلیلی فرد: «سد معبر» از آن دسته ویدیو هایی است که می توانست ایده آل وعالی باشد، اما موانعی بر سر راه آن قرار گرفته اند که از میزان درخشش آن کاسته و تا حدودی منجر به اُفتش...
مسئولان برگزاری جشنواره برلین علاوه بر اضافه کردن ۵ ویدیو به بخش رقابتی، از نمایش ۷ سریال از کشورهای مختلف در این رویداد سینمایی خبر دادند. به گزارش ایسنا به نقل از سایت رسمی جشنواره ویدیو برلین، «بانک‌های بد»...
نشست خبری نمایشگاه آثار علی اکبر صادقی در کتابخانه موزه هنرهای معاصر برگزار شد. به گزارش بانی ویدیو، نشست خبری نمایشگاه مروری بر آثار و زندگی علی اکبر صادقی سه شنبه سوم بهمن ماه با حضورعلی محمد زارع رییس...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب