»   سینما  »   بلایی که در «هفت» بر سر «به وقت شام» رفت!
۲۹ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱:۰۳

بلایی که در «هفت» بر سر «به وقت شام» رفت!

بانی فیلم– گروه سینمای ایران: هجمه ها بر سر برنامه های تلویزیون ویژه جشنواره فیلم فجر و نقش آنها در عصبانیت ابراهیم حاتمی کیا در حالی ادامه دارد که براساس تکه فیلم ها و ویدئوهای منتشر شده در این باره مشخص می شود منتقدان مهمان، نقش اصلی را در بروز اختلاف داشته اند. حال آنکه مجریان دو برنامه بیشتر دیده شده، تلاش هایی جسته گریخته برای تعدیل صحبت های به نظر مغرضانه مطرح شده داشتند، اما در نهایت انتقادهای تند از «به وقت شام»، به عصبانیت ابراهیم حاتمی کیا در مقام کارگردان این فیلم تحسین شده فجر دامن زد.
فارغ از آنکه حاتمی کیا چقدر در این باره محق هست یا خیر، اما نحوه رفتار و گفتار برخی منتقدان در برنامه های سینمایی تأمل برانگیز است. منتقدانی که بدون ملاحظه و رعایت معذوریت ها و محذوریات های رسانه ای دولتی مثل صدا و سیما و نیز ایجاد ذهنیت مبنی بر جبهه گیری علیه خالق اثر- در اینجا «به وقت شام»-، با ادبیاتی غیرسینمایی به فیلم و کارگردانش می تازند.
در این باره بد نیست مروری کنیم بر عملکرد برنامه «هفت» در مواجهه با فیلم حاتمی کیا. برنامه ای که برخلاف گفته رضا رشیدپور، مجری موقت آن و اذعانش بر جلوگیری از ایجاد فضای نقد جدی و شتابزده فیلم ها به مثابه بازجویی از سینماگران، اتفاقاً بستری شد برای دلخوری سازندگان چند فیلم حاضر در رقابت فجر. دلخوریهایی که در مورد فیلم های «لاتاری» و «به وقت شام» سیر پررنگ تری هم به خود گرفت و حسابی حاشیه ساز شد.
البته رشیدپور هر چند کوشید در یک تک گویی نسبتاً طولانی در مدح «به وقت شام» و «تنگه ابوقریب» موضع دوستانه ای از «هفت» را در قبال این دو فیلم به نمایش بگذارد، اما در عمل و رویارویی با منتقدان برنامه اش بشدت ناکام و منفعل ظاهر شد.
او در «هفت» بستری برای طرح عبارت های غیرسینمایی و الصاق اتهام های شخصی به فیلم حاتمی کیا و خود وی فراهم کرد که شاید پیش از آن نمونه اش کمتر در تلویزیون دیده شده بود. احتمالاً همین عملکرد بود که رئیس صدا و سیما را فردای روز برگزاری مراسم اختتامیه فجر، به عذرخواهی از حاتمی کیا و محق دانستن او واداشت تا اندکی از آنچه آنتن رسانه متبوعش به این فیلمساز روا داشته، جبران شود. هر چند این عذر تقصیر موجب نشد تا عملکرد منتقدان عاریتی «هفت»، از چشم رسانه ها دور بماند. از جمله خبرگزاری فارس که آخر هفته گذشته در گزارشی با عنوان «تلویزیون چه بر سر «به وقت شام» آورد؟» با انتشار جزئیات صحبت های منتقدان «هفت» و «سینما دو»، کوشید تصویری از اتفاقات روی داده به دست دهد. برنامه ای که غلامعباس فاضلی در نهایت پس از «کمابیش شعاری، تکراری و خسته کننده» خواندن سینمای حاتمی کیا و همین ساخته اخیرش، از پنج نمره، یک به آن می دهد و آنتونیا شرکا هم از پنج نمره، سه.
رشیدپور نیز اگرچه می خواهد فضا را به نفع فیلم تعدیل و تلطیف کند، در نهایت اما با تاکید بر ارگانی و دولتی خواندن فیلم، آتش را به سود مجادله و اختلاف شعله ور می کند. رفتاری که بی تردید از کم تجربگی او در هدایت چنین برنامه ای حکایت دارد.فارس در بخشی از آنچه در «هفت» بر سر «به وقت شام» رفته می آورد: «غلامعباس فاضلی تصریح کرد: اما بعد از اتفاقی که برای چندتا از فیلم‌های حاتمی‌کیا می‌افتد یعنی دوره‌ای که با به نام پدر آغاز می‌شود و یکجوری از جانب منتقدان پس زده می‌شود و استقبال قبلی صورت نمی‌گیرد… رشیدپور تاکید می‌کند که چون حاتمی‌کیا کم کم می رود سراغ سینمای اجتماعی و فاضل ادامه می‌دهد که: و بعد می‌خواهد خط عوض کند و دعوت را می‌سازد و بعد فیلمی که به مشکل برمی‌خورد به رنگ ارغوان و بعد..
در ادامه رشیدپور با لبخند گفت: ولی باهوش است و برمی‌گردد، فاضلی نیز در ادامه عنوان داشت: و بعد فیلمی که هنوز در محاق مانده است، رشیدپور نام گزارش یک جشن را بر زبان می‌آورد. فاضل نیز عنوان می‌کند که خوب شد شما گفتید مشکلی که نیست، رشیدپور هم تاکید می‌کند نه نه گزارش یک جشن.فاضلی ادامه داد: بعد می‌آید جذابیت‌های تصویری را جایگزین می‌کند. سینمایی که جلوه‌های ویژه است و در بادیگارد هم داریم و در به وقت شام به اوج می‌رسد. این فیلم ضمن اینکه تاکید می‌کنم این فیلم را نگاه کنند و فیلم دوست داشتنی است و اقرار می‌کنم که مانع تماشای این فیلم از جانب هیچکس نمی‌شوم و دعوت می کنم، این فیلمی است که جلوه‌های بیشتر در آن حضور دارد و غلبه دارد و این فیلم به ماندگاری فیلم‌های گذشته حاتمی‌کیا نیست و البته امیدوارم باشد این پیش بینی بنده است در عین حال بعضی المان‌ها و نوع روابطی که در فیلم‌های حاتمی‌کیا دیده‌ایم اینجا دیگر تکراری و خسته کننده است.وی افزود: تنش بین فرمانده و فرمانبر، فرزندو پدر، قهر کردن، دوباره برگشتن. این عناصر دراماتیکی هستند که خیلی تکرار شده‌اند و به نظر می‌رسد باید اینها را با کنش‌های دیگر دراماتیک جایگزین کند. آقای رضا درستکار هم تاکید کردند که این را بگویم که آنتاگونیست یعنی ضد قهرمان می‌آید پروپاگانیست یعنی قهرمان را وادار می‌کند که مثل خودش بشود. یعنی اینجا عملا قهرمان در نهایت به یک خشونتی می‌رسد رفتارش که تبدیل به ضد قهرمان می‌شود.
وی تاکید کرد: اما با تمام این تفاسیر این فیلم به خاطر جلوه‌های ویژه یک گام سینمای ایران را به جلو برده و حتی نوع شعاری بودنش اشکالی ندارد و می‌تواند در گیشه اتفاق جدید به وجود بیاورد و می‌تواند با حمایت ارگان‌ها و سازمان‌ها می‌تواند تکانی به سینمای ایران بدهد و دستاوردهای فنی آن را به جلو ببرد. پس من طرفدار این فیلم هستم.
رشیدپور اما تاکید می‌کند که من با حمایت ارگان‌ها و سازمان‌ها کاملا مخالفم چون تجربه خوبی نیست که ارگان‌ها و سازمان‌ها بلیط بخرند و فاضلی نیز عنوان می‌کند برای اینکه این فیلم‌ها با بودجه خیلی زیادی ساخته میشوند که شاید ۵۰ برابر بودجه یک فیلم سینمایی است و برای حمایت از این فیلم‌ها باید یک اتفاق جدی‌تری صورت بگیرد.طبیعتا چنین فیلمی نمی‌تواند با سرمایه معمولی یک تهیه‌کننده ساخته شود.رشیدپور هم در این باره گفت: مشکل بنیادین با هم در این حوزه داریم و بحث نکنیم بهتر است….».
پرونده «هفت» در چند ویژه برنامه جشنواره فیلم فجر فعلاً بسته شده و استفاده از رشیدپور هم تجربه مناسب و قابل اتکایی نبود. انتخابی که از سوء مدیریت در گروه اجتماعی شبکه سه و برنامه ریزی دقیقه نودی حاصل شد. نتیجه ای که مدیران ارشد سیما بی شک باید راه را برای تکرار آن ببندند تا راه تعاملات سینما و تلویزیون در آینده بسته نشود.
در هر حال «هفت» به عنوان مهمترین و شناخته شده ترین برنامه های سینمایی تلویزیون ،قابلیت های فراوانی برای پرداختن به سینمای ایران دارد. زمینه ای که در «هفت» برای گشودن باب دوستی و همفکری میان اهالی سینما و تلویزیون فراهم بوده،امروز در تلاطم تصمیم گیری ها و گزینش های خلق الساعه از دست رفته است.
اتفاقی که متاسفانه می تواند به سایر برنامه های سینمایی نیز در بلند مدت تسری یابد.
امید می رود از همین حالا با تزریق نگاهها و ایده های مدیریتی توانمند، گامهایی برای ساخت سری جدید «هفت» در سال آینده برداشته شود و قضیه دوباره به فجر ۳۷ موکول نشود!

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

بازیگری که در سال‌های اخیر در نقش شخصیت کاپیتان آمریکا خوب درخشیده بود، اعلام کرده دیگر در نقش این شخصیت بازی نمی‌کند. به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، کریس اوانز گفته است پس از بازی در نقش...
آمار فروش فیلم‌های اکران نوروزی در دو روز نخست فروردین نشان می‌دهد با وجود افزایش قیمت سینماها در سال جدید، شاهد رونق چندانی در گیشه نیستیم. به گزارش فارس، قیمت بلیت سینماها در تمام کشور افزایش یافت که رقم...
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت داریوش شایگان در توئیتی نوشت: هویت ایرانی-شرقی در زیست بوم جهان مدرن، دغدغه جدی داریوش شایگان بود. به گزارش رسیده، سیدعباس صالحی در توئیت شخصی خود گزارش است: هویت ایرانی- شرقی...
سه فیلم کوتاه ایرانی در بیست و یکمین جشنواره فیلم کوتاه «بروکسل» رقابت می‌کنند. به گزارش مهر، فیلم‌های کوتاه «نگاه» به کارگردانی فرنوش صمدی، «روتوش» به کارگردانی کاوه مظاهری و «هنوز نه» به کارگردانی آرین وزیردفتری سه فیلم کوتاه...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها