»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   بعد از گرانی بنزین ، نرخ خودروها گران می شود یا ارزان؟
۱۶ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۴۶

بازار خودرو همچنان سرگردان

بعد از گرانی بنزین ، نرخ خودروها گران می شود یا ارزان؟

شش سال و نیم از سهمیه‌بندی بنزین می‌گذرد و این سوخت باز هم به دغدغه دولت و مردم تبدیل شده است؛ اینکه قیمت آن در سال…

شش سال و نیم از سهمیه‌بندی بنزین می‌گذرد و این سوخت باز هم به دغدغه دولت و مردم تبدیل شده است؛ اینکه قیمت آن در سال آینده چقدر خواهد بود و آیا سهمیه‌اش تغییر خواهد کرد، دو پرسش این روزهای مردم و دو چالش دولت یازدهم به شمار می‌روند.

مردم که تجربه گرانی های بعد از سهمیه بندی بنزین و گران شدنش را دارند این بار با سخنان حسن روحانی که اعلام کرده شیب افزایش قیمت بنزین تند خواهد بود نگران تر از همیشه چشم بر دهان دولتمردان و بهارستان نشین ها دوخته اند تا ببینند چه آینده ای برای نرخ سوخت و قیمت کالاهای اساسی رقم خواهد خورد.

در این میان  خودروسازان را نیز به ماجرا اضافه شده اند و چشم به راه اعلام نرخ بنزین هستند چرا که  می‌دانند هرگونه افزایش قیمت و کاهش سهمیه می‌تواند تولید و بازار آنها را با چالش مواجه کند.

به این ترتیب، بازاری که  در چند ماه اخیر به دلیل تحریم ها و مشکلات اقتصادی با رکود در تولید و عدم تمایل خرید مردم به دلیل گرانی های عجیب و غریب خودروهای داخلی مواجه شد و حتی خودروسازان را تا پای ورشکستگی کشانید و می رفت با لغو تحریم ها آرام بگیرد ، حالا دوباره هیجان زده و در انتظار است.

به اعتقاد کارشناسان، هرچه افزایش قیمت بیشتری نصیب بنزین شود، بازار خودرو نیز بیشتر و بیشتر متاثر از این ماجرا خواهد شد و چون خودروسازان باید تابع خواست مردم باشند، طبعا نوع تولید آنها با تغییراتی همراه خواهد بود.

برخی کارشناسان نیز بر این باور هستند که با گرانی بنزین در سال 93، ماجرایی شبیه آنچه در سال 86 و پس از سهمیه‌بندی بنزین رخ داد، اتفاق می‌افتد؛ در آن سال، شوکی اساسی به صنعت و بازار خودرو کشور وارد شد، به نحوی که خودروسازان مجبور شدند به رغم میل باطنی شان،   از تیراژ محصولات بنزین سوز خود بکاهند و به سمت تولید دوگانه‌سوزها بروند. از آن سو بازار نیز به شدت روی خودروهای دوگانه‌سوز و کم‌مصرف متمرکز شد، اما طولی نکشید که مشکلات خودروهای دوگانه‌سوز و جایگاه‌های سوخت سر برآورد و مردم نیز به قیمت جدید و سهمیه‌بندی بنزین عادت کردند؛ نتیجه هم آن شد که به تدریج همه چیز تقریبا به جای اول برگشت، گویی اصلا بنزینی سهمیه‌بندی و گران نشده است.

از سوی دیگر ، با افزایش نرخ سوخت بی تردید خودروهایی که مصرف کمتری دارند گران تر خواهند شد که البته این امر مقطعی است تا دوباره مردم به قیمت های جدید عادت کنند.

البته دبیر انجمن خودروسازان، احمد نعمت‌بخش معتقد است، چون تیراژ خودروسازان افت شدیدی کرده، گرانی سوخت تاثیر شدیدی بر بازار خودرو نخواهد داشت؛ زیرا همین امروز نیز تولید خودرو جوابگوی حجم تقاضا نیست.

در هر حال به نظر می رسد با افزایش قیمت بنزنی که هنوز معلوم نیست چند درصد خواهد بود بازار خودروهای دوگانه سوز دوباره داغ شود.

شاید هم مردم با گرانی 30 درصدی نرخ بنزین و 1000 تا 1800 تومانی شدن ان تمایلی برای خرید خودرو نشان ندهند و ترجیح بدهند از وسایل نقلیه عمومی برای جابجایی های شهری و بین شهری استفاده کنند و بازار خرید و فروش خودرو کساد شود.

در هر حال باید منتظر ماند و دید بنزین چقدر گران می شود تا تاثیراتش مشخص شود.

هشت صبح


آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...
به گزارش میزان واردات کالا از کشور‌های مختلف جهان به ویژه چین سالهاست که تولیدکنندگان کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است. در این میان واردات اقلامی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و به دلیل حمایت نشدن تولیدکنندگان با...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب