»   اخبار سیاسی  »   بسترهای تاریخی ایران و روسیه مانع توسعه روابط نشود
۲۲ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۳:۳۷

بسترهای تاریخی ایران و روسیه مانع توسعه روابط نشود

بسترهای تاریخی ایران و روسیه مانع توسعه روابط نشود

یک پژوهشگر مسائل خزر گفت: روسیه با چالش‌های زیادی در عرصه بین‌الملل روبرو بوده و روابطش با تهران هم با فراز و فرودهای بسیاری روبرو بوده، اما باید تاکید کرد که این مسائل نباید مانعی بر سر توسعه روابط تهران و مسکو باشد.

به گزارش ایسنا، میثم آرانی دکتری حقوق بین الملل و پژوهشگر مسائل دریای خزر، عصر روز شنبه در  نشست" روند سیاست خارجی روسیه در نظام بین الملل" که با حضور اساتید و کارشناسان مربوط از سوی موسسه بین المللی مطالعات دریای خزر با همکاری ایرآس برگزار شد، به بررسی سیاست خارجی روسیه در عرصه بین الملل پرداخت و اظهار داشت: تهران و مسکو در طول تاریخ روابط پرفراز و نشیبی داشته‌اند و همواره یک دیگر را بادید تردید و به چشم متجاوز نگاه کرده و می‌توان گفت این نگاه در بین ایرانی‌ها نسبت به روس‌ها بیشتر است.

وی ادامه داد: این سئوال مطرح است که چرا روابط تهران و مسکو در اقتصاد و سیاست خارجی عمیق نشده است؟  روسیه بحث هسته‌ای ایران همواره به عنوان کارتی نگاه کرده است هرچند که همه ‌کشورها برای منافع ملی خود حاضرند به کشورهای دیگر به چشم ابزار نگاه کنند.

وی با اشاره به نظرسنجی انجام شده در خصوص نگرش مردم ایران و روسیه گفت:در نظر سنجی ۲۴ درصدجایگاه تاریخی، ۳۴ در صد عدم شناخت، را دلیل نزدیک نشدن روابط ایران و روسیه دانسته و سایر علت ها هم در رتبه های بعدی قرار دارند. بسترهای تاریخی نباید جلوی شکل‌گیری روابط گسترده را بگیرد. سیاست‌های ژورنالیستی و اظهارات مقام‌های سیاسی در مواردی تحلیل‌ها را تغییر داده‌اند و نمی‌شود خیلی به آن‌ها تکیه کرد.

این کارشناس دریای خزر شاخص توانایی فدراسیون روسیه را پر نوسان خواند و افزود:  توانایی و قدرت حکومت آمریکا برای اعمال سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی بسیار بیشتر از روسیه است. علاوه براین شاخص بقای حکومت روسیه بسیار پایین بوده و تقریبا هر نسل در این کشور یک انقلاب رادیده است، با این حال روسیه از مزیت های سرزمینی خود استفاده کرده و پتانسیل های لازم برای پیشرفت را دارد، هرچند که شاخص‌های انسانی روس‌ها پایین است.
 
وی ادامه داد: بحران چچن و گرجستان و سقوط قیمت نفت درکنار مسائل مربوط به اوکراین و تحریم‌های آمریکا بخش بزرگی از قدرت حاکمت روسیه راگرفته و این در حالی است که ساختارهای روسیه برای مقابله با بحران‌های روسیه نسبتا ضعیف است درحالی که راندمان حکومتی آمریکا در شرایط بحرانی ده برابر بهتر از روسیه عمل می‌کند.

آرانی در پایان گفت:روسیه بخاطر همین ضعف‌ها باید همواره با کشورهای قدرتمندی مثل آمریکا رایزنی و چانه‌زنی داشته باشد.

انتهای پیام


بسترهای تاریخی ایران و روسیه مانع توسعه روابط نشود


لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

امین‌زاده: بدون بودجه مأموریت‌هایم را به سرانجام رساندم ...
بنیاد شهید در چهار سال اخیر خدمات ویژه‌ای برای ایثارگران داشته است ...
جمع‌آوری ۴۰۰ صفحه توهین و تخریب علیه معاونت زنان/کنار گذاشتن سیاست انکار و سرپوش در دولت یازدهم ...
مدیرعامل شرکت هواپیمایی زاگرس بازداشت شد ...

پاسخ دهید

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.  • دانلود موزیک ویدیو جدید سیروان خسروی به نام خوشحالم

    دانلود موزیک ویدیو جدید سیروان خسروی به نام خوشحالم

    آهنگ شاد عروسی: دانلود آهنگ های جدید شاد عروسی ویژه 96 (2017) دانلود آهنگ جدید رضا یزدانی به نام گمشدگان دانلود آهنگ جدید فریدون آسرایی به نام وقتشه دانلود آهنگ جدید احسان خواجه امیری به نام نوش دارو
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب