»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   برخی نمی‌خواهند صنایع مستقل داشته باشیم
۲۴ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۳۳

برخی نمی‌خواهند صنایع مستقل داشته باشیم

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی گفت: بسیاری از افراد دانسته یا ندانسته نمی‌خواهند اقتصاد ایران صنایع مستقل داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر علیرضا دقیقی اصل، در سمینار تخصصی”جایگاه اقتصادی دولت و اصل 44″ که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: اساسا بخش خصوصی در جامعه ما به دلیل مشکلات نهادی و ساختاری نمی‌تواند کارکرد خود را داشته باشد.

وی وابستگی دولت به نفت و عدم وابستگی به درآمدهای مالیاتی بخش تولید و صنعت را یکی از مشکلات نهادی و ساختاری اجرای اصل 44 و خصوصی‌سازی در بخش صنعت عنوان کرد و افزود: دولت‌های ما به شکل تاریخی خواستار صنایعی بودند که حرف دولت را گوش کنند، نه صنایعی که روی پای خود بایستند.

دقیقی اصل با تاکید بر اینکه اکنون نیز بسیاری از افراد دانسته یا ندانسته نمی‌خواهند اقتصاد ایران صنایع مستقل داشته باشد.

وی نبود استراتژی مشخص حمایت از صنایع و نبود استراتژی جامع صنعتی شدن را از دیگر مشکلات نهادی و ساختاری اجرای اصل 44 و خصوصی‌سازی در بخش صنعت برشمرد و تصریح کرد: مالکیت دولتی، شبه‌دولتی و نیمه‌دولتی، نبود ارتباطات درون‌بخشی و میان‌بخشی، مدیریت دولتی، سودآوری بخش‌های غیر تولیدی و وجود قوانین ضد تولید را می‌توان بخش دیگری از این مشکلات دانست.

این مدرس اقتصاد ایران محیط اقتصادی نامناسب برای سرمایه‌گذاری، رتبه نامناسب ایران در شاخص‌های اقتصادی جهان، افزایش بی‌ضابطه هزینه‌های تولید را از دیگر مشکلات نهادی و ساختاری اجرای اصل 44 و خصوصی‌سازی در بخش صنعت عنوان کرد و گفت: اوضاع نامناسب اقتصادی، نوسانات اقتصادی و کمبود شدید عوامل تولید نامناسب بخش دیگری از این مشکلات است.

دکتر حسین میرشجاعیان حسینی – استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران – هم بهبود محیط کسب‌ و کار و خصوصی‌سازی را دو بال افزایش کارآیی و ثروت‌آفرینی خواند و اظهار کرد: منظور از محیط کسب و کار مجموعه عوامل موثر در اداره یا عملکرد بنگاه‌های تولیدی خارج از کنترل مدیران آن‌هاست.

محمد سیادت – نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی – در ادامه با اشاره به تغییرات اعمال شده از سوی رهبر معظم انقلاب در اصل 44 قانون اساسی، خاطرنشان کرد: روح اصل 44 قانون اساسی، ضرورت توانمندسازی بخش خصوصی و ایجاد امنیت برای این بخش به ویژه برای افرادی است که اشتغال ایجاد می‌کنند.

سیادت با بیان اینکه در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که حدود 60 درصد از انرژی جهان در پیرامون ماست، اظهار کرد: با وجود این انرژی اگر در ابعاد اقتصادی، نظامی و دفاعی توانمند نباشیم، مورد تهاجم قرار خواهیم گرفت.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...
کرمانشاه- روند رسیدگی به واگذاری پرابهام دومین پالایشگاه قدیمی ایران با عزل مدیرعامل منصوب خریداران جدید و عدم تمکین وی به ترک این پست وارد فاز تازه ای شده است.اخبارگزاری مهر- گروه استانها: واگذاری پر ابهام پالایشگاه کرمانشاه به بخش...


  • دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محمد زندوکیلی به نام خواب پاییزی دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام نزدیکای پاییز دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ به نام هوای تو دانلود آهنگ جدید سیروان خسروی و زانیار خسروی به نام نمیرم عقب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب