»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   برخی نمی‌خواهند صنایع مستقل داشته باشیم
۲۴ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۳۳

برخی نمی‌خواهند صنایع مستقل داشته باشیم

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی گفت: بسیاری از افراد دانسته یا ندانسته نمی‌خواهند اقتصاد ایران صنایع مستقل داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر علیرضا دقیقی اصل، در سمینار تخصصی”جایگاه اقتصادی دولت و اصل 44″ که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: اساسا بخش خصوصی در جامعه ما به دلیل مشکلات نهادی و ساختاری نمی‌تواند کارکرد خود را داشته باشد.

وی وابستگی دولت به نفت و عدم وابستگی به درآمدهای مالیاتی بخش تولید و صنعت را یکی از مشکلات نهادی و ساختاری اجرای اصل 44 و خصوصی‌سازی در بخش صنعت عنوان کرد و افزود: دولت‌های ما به شکل تاریخی خواستار صنایعی بودند که حرف دولت را گوش کنند، نه صنایعی که روی پای خود بایستند.

دقیقی اصل با تاکید بر اینکه اکنون نیز بسیاری از افراد دانسته یا ندانسته نمی‌خواهند اقتصاد ایران صنایع مستقل داشته باشد.

وی نبود استراتژی مشخص حمایت از صنایع و نبود استراتژی جامع صنعتی شدن را از دیگر مشکلات نهادی و ساختاری اجرای اصل 44 و خصوصی‌سازی در بخش صنعت برشمرد و تصریح کرد: مالکیت دولتی، شبه‌دولتی و نیمه‌دولتی، نبود ارتباطات درون‌بخشی و میان‌بخشی، مدیریت دولتی، سودآوری بخش‌های غیر تولیدی و وجود قوانین ضد تولید را می‌توان بخش دیگری از این مشکلات دانست.

این مدرس اقتصاد ایران محیط اقتصادی نامناسب برای سرمایه‌گذاری، رتبه نامناسب ایران در شاخص‌های اقتصادی جهان، افزایش بی‌ضابطه هزینه‌های تولید را از دیگر مشکلات نهادی و ساختاری اجرای اصل 44 و خصوصی‌سازی در بخش صنعت عنوان کرد و گفت: اوضاع نامناسب اقتصادی، نوسانات اقتصادی و کمبود شدید عوامل تولید نامناسب بخش دیگری از این مشکلات است.

دکتر حسین میرشجاعیان حسینی – استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران – هم بهبود محیط کسب‌ و کار و خصوصی‌سازی را دو بال افزایش کارآیی و ثروت‌آفرینی خواند و اظهار کرد: منظور از محیط کسب و کار مجموعه عوامل موثر در اداره یا عملکرد بنگاه‌های تولیدی خارج از کنترل مدیران آن‌هاست.

محمد سیادت – نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی – در ادامه با اشاره به تغییرات اعمال شده از سوی رهبر معظم انقلاب در اصل 44 قانون اساسی، خاطرنشان کرد: روح اصل 44 قانون اساسی، ضرورت توانمندسازی بخش خصوصی و ایجاد امنیت برای این بخش به ویژه برای افرادی است که اشتغال ایجاد می‌کنند.

سیادت با بیان اینکه در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که حدود 60 درصد از انرژی جهان در پیرامون ماست، اظهار کرد: با وجود این انرژی اگر در ابعاد اقتصادی، نظامی و دفاعی توانمند نباشیم، مورد تهاجم قرار خواهیم گرفت.

انتهای پیام


آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...
به گزارش میزان واردات کالا از کشور‌های مختلف جهان به ویژه چین سالهاست که تولیدکنندگان کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است. در این میان واردات اقلامی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و به دلیل حمایت نشدن تولیدکنندگان با...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب