»   دانش و فناوری  »   با توجه به اعتبارات موجود، اتمام پروژه‌های پژوهشی خراسان رضوی 30 سال زمان می‌برد!
۱۹ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۷:۱۱

با توجه به اعتبارات موجود، اتمام پروژه‌های پژوهشی خراسان رضوی 30 سال زمان می‌برد!

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری خراسان رضوی گفت: با اعتباراتی که به خراسان رضوی برای تکمیل پروژه‌های پژوهشی داده شده است، اتمام این پروژه‌ها 30 سال زمان خواهد برد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، رضا جمشیدی در مراسم بهره‌برداری از مرکز سلول‌درمانی و اتاق تمیز جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: محدودیت‌ها و مشکلاتی در زمینه پروژه‌های پژوهشی وجود دارد، در خراسان رضوی مبلغ مورد نیاز برای تکمیل پروژه‌های علمی 3500 میلیارد تومان است که از این مبلغ فقط 600 میلیارد تومان در سال جاری به خراسان رضوی به منظور تکمیل پروژه‌ها اختصاص داده شده است.

وی افزود: در حالت خوش‌بینانه تا پایان سال تنها 30 درصد از مبلغ 600 میلیارد تومانی که به منظور تکمیل پروژه‌های علمی خراسان رضوی مصوب شده، تخصیص خواهد یافت که این مبلغ معادل 200 میلیارد تومان است؛ با این حساب اتمام این پروژه‌ها به شرط آن که پروژه جدیدی در سال آینده آغاز نشود و هزینه‌ها ثابت بماند، 30 سال زمان خواهد برد.

وی با اشاره به اینکه اعتبار سال آینده شبیه اعتبارات سال جاری با اندکی بهبود است، اظهار کرد: بودجه عمومی در سال آینده 7 درصد و بودجه عمرانی 33 درصد نسبت به مصوب امسال رشد منفی دارد.

جمشیدی با اشاره به اینکه بودجه مصوب امسال به طور کامل تخصیص پیدا نخواهد کرد، گفت: برای تکمیل پروژه‌ها باید به اعتبارات غیردولتی نیز توجه کرد و زمینه تسریع سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در انجام و تکمیل پروژه‌های مختلف صورت پذیرد.

وی ادامه داد: به این منظور در استان مرکز خدمات سرمایه‌گذاری ایجاد شده است که هر سرمایه‌گذار با مراجعه به این مرکز ضمن آشنایی با مقدمات سرمایه‌گذاری می‌تواند برای شروع سرمایه‌گذاری اقدام کند.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری خراسان رضوی گفت: با وجود مشکلات اقتصادی موجود، روند انجام پروژه‌ها در استان طی می‌شود و در دهه فجر نیز شاهد بهره‌برداری 765 پروژه با اعتبار بالغ بر هزار و 100 میلیارد تومان بوده‌ایم، که این پروژه‌ها از محل اعتبارات داخلی، دولتی، ملی، استانی، تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بوده است.

جمشیدی با اشاره به ظرفیت منابع استان در بخش‌های مختلف، تصریح کرد: در بخش کشاورزی سالانه بیش از 6 میلیون تن محصول زراعی و در بخش دامی سالانه یک میلیون تن محصولات دامی در استان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش صنعت و معدن، خراسان رضوی با داشتن 6 هزار واحد صنعتی که عموما غیر دولتی است، رتبه چهارم توسعه یافتگی صنعتی را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

جمشیدی گفت: با وجود اینکه استان در کشور 8.8 درصد از اشتغال را به خود اختصاص داده است، سهم استان در بخش کشاورزی 7 درصد، صنعت4 درصد، معدن 2 درصد، ساختمان 7.2 درصد و خدمات 6.2 درصد از ارزش افزوده کل کشور است.

وی اظهار کرد: این آمار می‌تواند ناشی از عدم آموزش نیروی انسانی، به کارگیری شیوه‌های سنتی، دقت ناکافی در جانمایی پروژه‌ها و … باشد که امید است در سال‌های آتی با اصلاح روش‌های مورد استفاده این آمار بهبود یابد.

جمشیدی گفت: در سال جاری با توجه به الزام قانون بودجه، تمامی دستگاه‌ها موظف هستند حداقل یک درصد از منابع مالی خود را به انجام پروژه‌های مختلف اختصاص دهند که این مبلغ در خراسان رضوی معادل 9 میلیارد تومان خواهد بود و چنانچه دستگاه‌های استان 3 درصد از بودجه خود را صرف پروژه‌های علمی کنند، این مبلغ به 27 میلیارد تومان می‌رسد.

وی ادامه داد: چنانچه سهم آموزش و پرورش و دانشگاه‌های مختلف را محاسبه کنیم، اعتبار پژوهشی استان بالغ بر 30 میلیارد تومان در سال جاری خواهد بود.

معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری خراسان ر ضوی با اشاره به وجود مناطق آزاد تجاری در بخش‌های مختلف کشور، اظهار کرد: تنها منطقه‌ در سطح کشور که منطقه آزاد تجاری ندارد، منطقه شمال شرق با محوریت خراسان رضوی است و این در حالی است که این منطقه از پتانسیل خوبی برخوردار است.

وی در خصوص طرح مطالعات آمایش سرزمین نیز گفت: این طرح به منظور برنامه‌ریزی برای پتانسیل و ظرفیت‌های استان و جانمایی پروژه‌های مختلف در سطح استان خواهد بود که امید می‌رود نتایج این طرح در بهبود فضای کسب و کار و رفع مسائل استان کارساز باشد.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

با ۳۰۰ دلار صاحب آیفون X شوید آیفون X شاید نماینده...
آخرین اطلاعات بدست آمده از GALAXY S9 به گزارش ملکانه : با توجه به اطلاعات بدست آمده یکی از برنامه های سامسونگ یعتی S Health به ما دوربین و اثر انگشت گلکسی جئیئ سامسونگ را فاش می کند.با...
پیشنهاد وزیر ارتباطات به اپراتورها: رایگان شدن مکالمات زیر ده ثانیه ...
امکان ارسال سلسله توییت رسما به اپلیکیشن توییتر اضافه شد اگر...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب