»   فرهنگی و هنری  »   باید خیلی جان سخت باشیم که به حال دانشگاه‌هایمان گریه نکنیم!
۲۵ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۹:۳۷

باید خیلی جان سخت باشیم که به حال دانشگاه‌هایمان گریه نکنیم!


به گزارش خبرنگار مهر، مراسم پایانی سومین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی، سه‌شنبه شب 24 دی با حضور دکتر مجتبایی، ضیاء موحد، محمدجعفر یاحقی، حسین معصومی همدانی و محققان و پژوهشگران حوزه ادبیات و فرهنگ کشور در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.


دکتر مجتبایی در این برنامه گفت: انسان حس می‌کند، علوم انسانی به ویژه ادبیات فارسی و عرفان اسلامی ایرانی، در دوره ما بسیار مظلوم واقع شده است و بیشتر توجه به سمت رشته‌های فنی و پزشکی است. امروزه کمتر به موضوعاتی که معنای ریشه‌ای دارند و با بود و نبود ما کار دارند، توجه می‌شود. من یاد دوران دانشجویی خودم افتادم که در دانشکده ادبیات، افرادی مانند ملک‌الشعرای بهار، جلال همایی، فروزانفر و … روی ادبیات فارسی کار می‌کردند اما امروز وقتی به دانشگاه‌ها نگاه می‌کنیم،‌ باید خیلی جان سخت باشیم تا گریه نکنیم یا به خنده نیافتیم.


وی افزود: این کاستی را باید هر کسی در حد توانش برطرف کند. دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم انسانی ما به دست کسانی سیاست‌گذاری می‌شوند که هیچ تخصصی در حوزه علوم انسانی ندارند و یا پزشک‌اند یا مهندس. قدیم هم همین‌طور بود و تنها وزیری که در حوزه علوم انسانی‌ تخصص داشت، مرحوم ملک‌الشعرای بهار بود که دوره کوتاهی وزیر شد. به هر حال هر فردی در حد توانایی خود باید بتواند خلاهایی را که در این زمینه وجود دارد، پر کند.


این محقق پیشکسوت ادامه داد:‌ علوم انسانی به ویژه ادبیات و عرفان یک فضا دارد و مهندسی، علوم فنی و پزشکی هم فضای خاص خود را دارند. یک پزشک وقتی در کارش موفق می‌شود،‌ جایزه‌اش در کارش نهفته است اما ادبیات و عرفان، در این روزها بی‌سرپرست و یتیم مانده‌اند که باید این مسئله را چاره کرد. باید به کسانی که برای مواریث فرهنگی ما کار می‌کنند، این آگاهی را بدهیم که اگر خلایی از خلاهای فرهنگی را پر می‌کنند، به مقام و بزرگترین جایزه خود رسیده‌اند و اینکه جایزه‌، اضافه شدن به صفرِ حساب بانکی نیست.


مجتبایی با اشاره به یکی از پایان‌نامه‌های برگزیده در این دوره جایزه دکتر مجتبایی گفت: تصحیح متون چیز کمی نیست و میراث ما در کتابخانه‌ها خوابیده است. ما اگر می‌توانیم در جهان حرف بزنیم، به خاطر وجود این میراث است و هرچه در این زمینه کار کنیم، کم است. این میراثی است که باید روز به روز احیا شود.


در ادامه این برنامه با اهدای جوایز به برگزیدگان سومین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی، سلمان ساکت به دلیل تصحیح ربع عبادات کتاب «کیمیای سعادت» و ارسطو میرانی به دلیل ترجمه و تحلیل «بهشت گمشده» اثر میلتون در پایان‌نامه خود، تقدیر به عمل آمد.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب