»   اخبار شهرستان ها  »   باز هم صف… البته اگر مشمول باشید!
۱۷ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۰:۴۰

باز هم صف… البته اگر مشمول باشید!

سبد کالای حمایتی یکی از راهکارهایی بود که دولت دکتر روحانی برای رفع گوشه‌ای از فشار اقتصادی برای قشر کم درآمد جامعه در نظر گرفته است.

رئیس ‌جمهوری کشورمان در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم وعده توزیع این سبد کالایی را در میان برخی از اقشار جامعه داده بود.

بارها در سخنرانی‌های مختلف دولتمردان، شاهد بوده‌ایم که آنها به نحوه ارائه یارانه نقدی اعتراض داشته‌اند و این موضوع را کارشناسی نمی‌دانستند.

تا این‌که چند روز پیش وعده دولت برای ارائه سبد کالایی محقق شد ولی این طرح اما و اگرها و چراهای بسیاری را در ذهن مردم ایجاد کرده است.

روزهای گذشته مصاحبه‌های متعددی از سوی مسئولان امر انجام شد تا جایی که سایت مرتبط با این موضوع افراد واجد شرایط و نحوه و چگونگی دریافت را اعلام کرد.

در این خصوص به جمع مردم رفتیم تا نظر آنها را در خصوص سبد کالا جویا شویم.

سازمان‌های متولی پاسخگوی افراد غیرمشمول باشند

محمد32 ساله که مشمول این طرح نشده است به خبرنگار ایسنا گفت: چرا اعلام نمی‌کنند که کدام سازمان تشخیص داده است که من بیکار با دو فرزند نباید این سبد را دریافت کنم.

وی ادامه می دهد :سه ماه است که کارهای ساختمانی به علت سرمای شدید وجود ندارد، من نیز به عنوان کارگر ساده ساختمانی بیکار هستم آیا این درست است که من سبد کالا نگیرم!!

بازنشسته‌هایی که با درآمد بیش از یک میلیون مشمول شده‌اند

فاطمه 24 ساله به خبرنگار ایسنا می‌گوید: 4 سال است که ازواج کرده‌ام اما شوهرم کار درست و حسابی ندارد، پدر شوهرم بازنشسته است و هزینه‌های ما را نیز او می‌دهد ولی ما مشمول طرح نشده‌ایم، در حالی که پدر شوهرم با درآمد بیش از یک میلیون تومان و چندین منزل مسکونی که اجاره داده است مشمول شده است.

کارگرانی که مشمول نشده اند اما سرکارگر مشمول شده است!

احمد 59 ساله می‌گوید: بیش از 11 سال است که راننده تاکسی هستم دو پسر و سه دختر دارم که فقط پسرهایم متاهل هستند، امروز وقتی متوجه شدم که سبد کالا به من اختصاص نیافته است از ته قلب ناراحت شدم، من که با زحمت هزینه خانواده‌ام را تامین می‌کنم مشمول نشده‌ام اما مسئول تاکسی با این دارایی خود مشمول طرح شده است!! ما نیز کارگر این جامعه هستیم. من که حتی بیمه نیز ندارم چرا باید از خدمات دولتی نتوانم استفاده کنم.

این‌ها بخشی از صحبت‌های اقشار کم درآمد جامعه بود که مشمول طرح نشده‌اند اما برخی از مشمولان نیز ناراضی هستند.

بن خرید بهتر از خود کالاست

محمد 54 ساله که مشمول این طرح شده است، می‌گوید: بهتر بود بن‌های خرید در اختیار ما قرار می‌دادند تا ما آنچه را که نیاز داشتیم در زمانی که می‌خواستیم اقلام را تهیه کنیم نه این‌که کالاهایی که نمی‌دانیم به چه کیفیتی هستند را با این مشقت تهیه کنیم.

صف های طولانی و در نهایت عدم دریافت سبد…

صغرا 31 ساله نیز می‌گوید: من به عنوان یک خانم که سرپرست خانوار هستم ساعت‌ها در صف بودم اما نوبتم نشد و این یعنی ما آن‌قدر بیکار هستیم که در صف‌ها وقت تلف کنیم.

اسماعیل 59 ساله نیز که مشمول این طرح است، گفت: من صبح به یکی از مراکز مراجعه کردم متاسفانه هجوم مردم به شکلی بود که درها را بستند و گفتند ارائه خدمات نمی‌کنیم بعد از آن به تعاونی در نزدیکی‌های چهارراه لاله آمدم در آنجا نیز سه نفر آمدند که صف را بهم ریختند و تشنج ایجاد کردند، آنجا نیز درها را بستند.

ای کاش بازه زمانی خاصی برای دریافت سبد کالا وجود نداشت

پریسا که همسرش مشمول دریافت سبد کالا شده است، به خبرنگار ایسنا گفت: ای کاش امور مربوط به سبد کالا نیز مانند امور مربوط به یارانه، به صورت الکترونیکی انجام می‌شد و مردم با تهیه بن یا برگه معرفی از طریق اینترنت در هر زمان که فرصت می‌کردند بدون تعیین بازه زمانی به فروشگاه‌های منتخب مراجعه می‌کردند تا این گونه حرمت ایرانی در صف‌های دریافت سبد کالا زیر سوال نرود!

در این بین نگاه برخی مسئولان به توزیع این سبد کالای حمایتی نیز قابل تامل است:

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی:
فروشگاه‌ها تا آخر ساعت کاری سبد کالای حمایتی را ارائه می‌کنند

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: تمامی فروشگاه‌هایی که برای ارائه خدمات سبد کالای حمایتی مشخص شده‌اند از امروز تا آخر وقت اداری روز 28 بهمن موظف به ارائه خدمات هستند.

محمدجعفر عظمایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی اظهار کرد: افرادی که مشمول این طرح شده‌اند به هیچ عنوان نگران دریافت سبد کالای حمایتی نباشند چرا که این تاریخ می‌تواند تمدید شود.

وی گفت: 220 مرکز توزیع مستقیم این سبد کالایی در شهر تبریز خدمات ارایه می‌دهد و نیازی به عجله نیست و مشمولان در آرامش می‌توانند از این مراکز سبد کالایی خود را دریافت کنند.

عظمایی با اشاره به این‌که سابقه کالاهای خریداری شده در کارت‌های یارانه باقی می‌ماند، اضافه کرد: شهروندان می‌توانند در صورت تمام شدن یک قلم کالا در فروشگاهی، در مراجعه‌های بعدی کالای مورد نظر خود را دریافت کرده و سبد کالایی خود را تکمیل کنند.

همان‌طور که در مصاحبه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آمده است 220 مرکز توزیع در شهر تبریز اقدام به توزیع این کالا کرده‌اند اما این تعداد مراکز دیروز به علت هجوم مردم برخی بسته شد و در جلوی برخی از این تعاونی‌ها اختلافاتی نیز بین افرادی پیش آمد.

فرمانده سپاه عاشورا:
رعایت عدالت در توزیع سبد کالای حمایتی فراموش نشود

فرمانده سپاه عاشورا خواستار رعایت عدالت در توزیع سبد کالای حمایتی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلام عسگر کریمیان در جمع خبرنگاران گفت: این سبد باید به گونه‌ای توزیع شود که عزت و کرامت انسان‌ها زیر سوال نروند.

وی ادامه داد: قدردانی از مردم وظیفه دولت مردان است و ما نوکر مردم هستیم و باید درست عمل کنیم و عملکرد با حرف و شعار امکان پذیر نیست.

وی گفت: متولیان این گونه طرح‌ها به گونه‌ای کار کنند که کرامت انسانی خدشه‌دار نشود.

کریمیان خاطرنشان کرد: خیلی‌ها آبروی خود را به یک سبد کالا نمی‌فروشند.

دبیراجرایی خانه کارگر تبریز:
عدم تخصیص کالا به کارگران موجب نارضایتی آنها شده است

دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز گفت: این اقدام باعث ناراحتی و نارضایتی مردم بخصوص کارگران شده است، بنابراین تصمیم سریع دولت یازدهم درجهت تحویل سبدکالابه کلیه کارگران و بازنشستگان نشان از تدبیردولت خواهد بود.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان شرقی، کریم صادق‌زاده در جمع خبرنگاران با اشاره به این‌که دولت یازدهم از همان ماه‌های ابتدای فعالیت خود که تصمیم گرفت سبد کالایی به مردم بدهد؛ به طور رسمی اعلام کرد که علاوه بر کلیه شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان و دانشجویان متأهل و طلاب، سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، کلیه کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی، این سبد کالایی (امسال در دو نوبت و سال آینده در چهار نوبت) را دریافت خواهند کرد، گفت: این در حالی است که به هنگام عملی شدن، شروط جدیدی به آن می‌افزاید، از جمله اینکه کارگران و بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی، این سبد کالا را فقط با حقوق دریافتی زیر 500 هزار تومان، می‌گیرند.

وی با بیان این‌که اگر دولت از همان ابتدا قصد واگذاری سبد کالا به صورت گسترده را نداشت باید به طور شفاف برنامه خود را عنوان می کرد افزود: ما انتظار داریم رئیس جمهور دستور ویژه‌ای در دهه فجر صادر کند تا این فضای نشاط در دولت تدبیر و امید از بین نرود.

صادق‌زاده از دولت خواست تا بیشترین توجه خود را به کسانی که کار و تلاش می‌کنند و چرخه صنعت و تولید را می‌چرخانند معطوف کند و گفت: این درست نیست که ما بگوییم همه کارگران باید حداقل را دریافت کنند تا ما بتوانیم به آنان کالایی بدهیم .

طرح مذکور بدون شک مزایا و معایب خاص خود را دارد اما آنچه از دیده‌ها و شنیده‌ها برمی‌آید گویای این است که معایب بر مزایا چربیده است.

گزارش از: حمیده بردباری

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب