»   گالری عکس بازیگران زن و مرد ایرانی  »   بازیگر نقش فرح در معمای شاه کیست؟
۲۱ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۵۷

اگر دوباره این نقش به من پیشنهاد شود، نخواهم پذیرفت

بازیگر نقش فرح در معمای شاه کیست؟

دشواری ۱۲ ساعت گریم به قدری خسته‌ام کرده که به جرات می‌گویم اگر مجدد به من پیشنهاد شود، دیگر نخواهم پذیرفت.

ساغر عزیزی بازیگر نقش فرح که پیش از این در آثار تاریخی چون «تبریز در مه»، «سال‌های مشروطه»، عزت‌الدوله همسر امیرکبیر ایفای نقش کرده را با نقش متفاوت‌تر در قاب تلویزیون می‌بینیم نقشی که مخاطبان بسیاری با آن خاطره دارند و این نکته‌سنجی و نظرات مثبت و منفی بینندگان می‌تواند به شدت بازیگر را در حین بازی با حساسیت‌هایی رو به رو کند اما این بازیگر با قدرت هرچه تمام‌تر و پشت سر گذاشتن سه سال و تحمل سختی‌های بیشمار کاری در این نقش حضور یافت.

در این سریال به آشنایی شاه و فرح، ازدواج آن دو، تولد فرزندان‌، تاج‌گذاری و مراسم‌های مختلف، نقش فرح در مناسبات سیاسی و اجتماعی درباره اقداماتی که او منشاء اصلی آنها بود همانند جشن‌های دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی و جشن هنر شیراز که البته اعتراضات گسترده‌ای را نیز در پی داشت، همچنین بناهای فرهنگی که او پایه‌گذار آنها بود تا فرار شاه و فرح از ایران، فصل آمریکا و قاهره تا زمان مرگ شاه به طور گسترده پرداخته می‌شود.

ما هم گفت‌وگویی با این بازیگر داشتیم که در ادامه شاهد آن خواهید بود:

شما قبل از بازی در این سریال تجربه بازی در آثار تاریخی را داشتید از انتخاب شدنتان برای این نقش بگویید و اینکه از بین چند بازیگر برای این نقش گزینش شدید؟

یکی از روزهای فیلمبرداری «تبریز در مه» با وجود اینکه آن روز بازی نداشتم برای دیدن دوستان سرصحنه حاضر شدم و چون یک پالتو پوست قهوه‌ای بر تن داشتم کارگردان به همراه همکارانی که در صحنه حضور داشتند متفق القول اعلام کردند که من با این فیزیک و نوع پوشش شباهت زیادی با فرح دیبا دارم. بعدها محمدرضا ورزی عنوان کرد که در حال نگارش مجموعه‌ای است و من را برای نقش همسر محمدرضا پهلوی مناسب می‌داند، بعد از گذشت چند ماه زمانیکه من برای بازی در سریال «یلدا» در شاهرود به سر می‌بردم با من تماس گرفته شد که برای تست گریم این نقش به تهران بیایم. تست گریم انجام شد و با توجه به گستردگی کار مطمئن نبودم که انتخاب نهایی برای این کاراکتر باشم اما بعد از مدتی کارگردان اعلام کرد که برای عقد قرار داد به دفتر آقای لدنی بروم و به این ترتیب بازی من در «معمای شاه» در نقش فرح پهلوی آغاز شد.

برای دیگر بازیگران کاندیدا شده برای این نقش باید بگویم که حرف‌های بسیاری در این زمینه شنیدم که نمی‌دانم چقدر می‌تواند صحت داشته باشد اما آقای ورزی معتقد است که به جز من تنها از  مهشید افشارزاده تست گریم گرفتند.

برای اینکه بتوانید با زوایای تاریخی این نقش آشنا شوید و بتوانید آن را به تصویر بکشید از چه راهکار هایی استفاده کردید؟

با وجود اینکه اهل سیاست نیستم و هرگز علاقه‌ای به این مسیر ندارم اما برای نزدیک شدن به نقشم مطالعات بسیاری کردم و اطلاعات تاریخی‌ام را ارتقا دادم و به پیشنهاد کارگردان کتاب «دخترم فرح» را مطالعه کردم.

از ۱۲ ساعت گریمی که بر روی صورت شما انجام می‌شد بگویید و اینکه چقدر در روند بازی شما تاثیر داشت؟
گریم که به شدت عالی بود، اما تحمل آن 12 ساعت و تراشیدن بخشی از موهایم برایم دردآور بود. از لاتکس‌هایی که روی صورتم انجام می‌دادند و سنجاق‌های مویی بسیاری که برای نگه داشتن کلاه مویی روی سرم می‌زدند گرفته تا لباس، تاج و غیره بسیار خسته‌ام می‌کرد اما در نهایت ارزشی که این سریال برایم داشت قدری این سختی را کاهش می‌داد.

اگر بار دیگر این نقش به شما پیشهاد شود می‌پذیرید؟

با خنده می‌گوید: نه اصلا، بخاطر سختی‌هایی که گریم این کار داشت اصلا نمی‌پذیرم اما کم پیش می‌آید که بازیگری به چنین پیشنهادهایی جواب رد بدهد و واقعا نپذیرفتنش جرات می‌خواهد.

چقدر قدرت فرح برایتان لذت بخش بود؟

قدرت کاذبی که چنین شخصیت‌هایی دارند بسیار آزار دهندس، قدرتی که پوچ است و به سرعت زیر پای آدم را خالی می‌کند اما در ابتدای ایفای این نقش این قدرت به شدت روی شخصیتم تاثیرات منفی گذاشت. ‌فکر کنید سر صحنه با چنین قدرتی مواجه می‌شوید و در آن نقش فرو می‌روید و در پایان باید بشوید ساغر عزیزی و رفتاری بدور از قدرت یک ملکه که این تفکیک کردن بسیار سخت و دور شدن از آن شخصیت دشوار است و زمان می‌طلبد و البته صبوری اطرافیان.

با توجه به نقش و حساسیت هایی که برای شما به عنوان بازیگر داشت، چطور شد پذیرفتید در این نقش ایفای نقش کنید و دشوارترین سکانس که در این سریال با آن مواجه شدید کدام سکانس بود؟

یکی از سکانس‌هایی که به شدت به آن علاقه مندم و در اجرا نیز بسیار زیبا و خلاقانه طراحی شده سکانس تاج‌گذاری است که در آن صحنه تصاویر مستند فرح با پرسوناژ فرح تلفیق می شود اما به قدری لباس و گریم سنگین بود که حرکت کردن را برایم دشوار می‌کرد، اما دشوارترین سکانسی که بسیار سخت و طاقت فرسا بود صحنه فرار شاه و فرح از ایران است که ما همیشه تصاویری که از تلویزیون دیدیم با لبخند فرح همراه بوده و این ری اکشن تماما از غرور فرح نشات می‌گیرد که چنین واکنشی را از خود بروز می دهد. این اتفاق باید در گریم اجرا می شد که “شهرام خلج” و “ورزی” از من خواستن که یک شب تمام نخوابم و گریه کنم تا گریم روی صورتم جواب دهد اما با وجود اینکه من این کار را انجام دادم، گریم جواب نداد و من یک شب دیگر را بدین شکل گذراندم تا آن چیزی شد که دوستان می‌خواستن و آن پف صورتی که مد نظر بود شکل گرفت.

چه بازخوردهایی تا به امروز از مردم گرفتید؟

در ابتدا واکنش های بسیار بدی از مردم گرفتم اما در ادامه قدری این واکنش‌ها فروکش کرد و مردم با دید بازتری نسبت به نقشم نظر دادند در نهایت باید بگویم این سریال برایم خیلی ارزشمند بوده و هست. امیدوارم که مخاطبان هم از دیدن آن لذت ببرند.

در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

در تئاتر «سه روایت زندگی» به کارگردانی ساعده لرستانی حضور دارم و هر شب از ساعت 19:15 تا 20:15 در سالن کنش معاصر در کنار دوستان خوبی چون بهزاد جوان فر، نازنین کریمی و میثاق زارع ایفای نقش می‌کنم.

آخرین مطالب این بخش گالری عکس بازیگران زن و مرد ایرانی

محمد احسانی مدیر شبکه نسیم با حضور در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، درباره زمان پخش برنامه «خندوانه» گفت: ما تصمیم گرفتیم فاصله زمانی را که تیم به آن نیاز داشت به آنها بدهیم چون اواخر فصل چهارم...
بهنوش طباطبایی بازیگر کشورمان عکس جدیدی از خودش را منتشر کرد.در این عکس این بازیگر 36 ساله در کنار خواهرش تینوش طباطبایی دیده می شود.بهنوش طباطبایی نوشت: خواهرانه با تينوش جااانم كه بودنش برام امنيت و آرامش محضبهنوش طباطبایی و خواهرش...
ازدواج همایون شجریان و سحر دولتشاهی شایعه یا واقعیتشایعه پیرامون زندگی هنرمندان و چهره های سرشناس امری اجتناب ناپذیر است و تقریبا همه هنرمندان در طول زندگی با چنین مواردی مواجه شده اند. چند روزی است که خبری مبنی بر...
ماجرای آزار جنسی هیتر لیند بازیگر زن توسط جرج بوش پدربه نقل از دیلی میل؛ «هیتر لیند»، بازیگر ۳۴ ساله، روز گذشته فاش کرد چهار سال پیش زمانی که فرصت دیدار با «جرج ایچ دابلیو بوش»، چهل و یکمین رئیس...


  • دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محمد زندوکیلی به نام خواب پاییزی دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام نزدیکای پاییز دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ به نام هوای تو دانلود آهنگ جدید سیروان خسروی و زانیار خسروی به نام نمیرم عقب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب