»   اخبار روز  »   بازار داغ گرانی درسرمای شب یلدا / آیا صبح ارزانی به شب بلند سال می‌رسد!؟
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۳:۵۲

بازار داغ گرانی درسرمای شب یلدا / آیا صبح ارزانی به شب بلند سال می‌رسد!؟

شنبه‌شب شب‌یلدا است وسنت دیرین ایرانیان برای استقبال از بلندترین شب سال که البته چندسالی هست که به خاطر گرانی به چالش جدی قشر متوسط وضعیف جامعه مبدل شده است.

به گزارش صبحانه، چند هفته مانده به این شب شاهد خبرهای مختلف درخصوص افزایش قیمتها وکوچنر شدن سفرها وحذف برخی اقلام این شب ودر نهایت افزایش شدت برخورد مسئولین با گرانفروشان هستیم که البته همیشه جیب خریداران است که ضرر می کند.

*قیمت یک سبد کالای یلدایی

امروز درشرایطی نرخ محصولات مختص شب یلدا که در میادین و بازارهای میوه و تره بار شهرداری تهران عرضه می شود اعلام شد.که این میوه ها زودتر از انچه که تصور می کنی تمام می شوند و انچه که باقی می ماند این است که هندوانه از کیلویی 500 تومان در میادین میوه‌و‌تره‌بار تا 1800 تومان در مغازه‌ها عرضه می‌شود. انار نیز از قیمت 2هزار تومان تا 3500 تومان در مناطق مختلف شهر به فروش می‌رسد. بر این اساس اگر یک سبد کالای یلدایی را شامل یک کیلوگرم آجیل، یک هندوانه 3‌کیلویی، یک کیلوگرم انار، یک کیلوگرم پرتقال و یک‌کیلوگرم سیب در نظر بگیریم، آن گاه ارزش این سبد در حدود 53‌ هزار تومان با احتساب آجیل کیلویی 40‌ هزار تومان، هندوانه کیلویی 1200 تومان، انار کیلویی 2هزارتومان، پرتقال‌کیلویی‌1500 تومان و سیب‌کیلویی 2هزار تومان خواهد شد. هم‌اکنون یک کیلوگرم بادام‌هندی 36 ‌هزار تومان، برگ‌ زردآلو 8500 تومان، قیسی 11 ‌هزار تومان، پسته‌احمد‌آقایی 39هزار و 500 تومان، 41‌هزار و 800 تومان، پسته فندقی 35‌هزار و 800 تومان، پسته‌کله قوچی 39‌هزار و 800 تومان، تخمه‌آفتابگردان 8500 تومان، تخمه ژاپنی11‌هزار تومان، تخمه کدو 13‌هزار و 800 تومان و تخمه کدو گوشتی 17‌هزار و 500 تومان در میادین میوه‌و‌تره‌بار به فروش می‌رسد. همچنین یک کیلوگرم توت خشک اعلا 27‌هزار تومان، انجیر 40‌هزار تومان و مغز فندق 29‌هزار تومان است.

* دولت بایدزودتر از واسطه ها عمل کند

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس،با اشاره به عدم نظارت کافی در بازار میوه شب یلدا از سوی دستگاهای نظارتی و ورود دلالان به این بازار پرسود، گفت:دولت با نظارت دقیق و مدیریت بازار می‌تواند زودتر از واسطه ها عمل کند و بازارمیوه را تحت کنترل بگیرد.

بهرام بیرانوند در پاسخ به این مطلب که در آستانه شب یلدا، قیمت میوه در میدان تره‌بار و بازار از تفاوت بسیاری برخوردار است،گفت: متأسفانه تا به امروز دستگاه های نظارتی به نوسانات قیمت در بازار میوه توجه جدی و مؤثری نداشته اند به طوری که هر کیلو هندوانه در شهرستان بروجرد با نرخ 300 تومان عرضه می شود.

نماینده مردم بروجرد درمجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه ثبات قیمتی در بازار میوه وجود ندارد، تصریح کرد: قیمت میوه از یک شهر به شهر دیگر بسیار متفاوت است به طوری که قیمت هندوانه در میدان تره بار مرکزی شهر بروجرد کیلویی 300 تومان عرضه می شود و مردم هم تمایل و گرایشی به خرید این محصول ندارند.

این نماینده مردم درمجلس نهم، اظهارداشت: قیمت هندوانه در میدان تره بار مرکزی شهر تهران کیلویی 600 تا 800 تومان است که در بازار کیلویی 1000 تا 1200 تومان عرضه می شود که این مهم نشان دهنده تفاوت 300درصدی قیمت میوه از میدان تا بازار است.

بیرانوند،افزود: با وجود اینکه درتولید میوه دستمزد کارگر و اجاره محل در نظر گرفته نمی شود اما انواع میوه به واسطه حضور پرنگ دلالان با قیمت بالا به بازار عرضه می شود.

وی،ادامه داد: نبود نظارت دقیق و مدون از سوی مسئولان ذی ربط در جهت تنظیم و کنترل بازار باعث راهیابی دلالان و سود جویان به این بازارسود آور شده و دولت می تواند با نظارت دقیق و مدیریت بازار زودتر از واسطه ها عمل کرده و بازار را تحت کنترل بگیرد تا شاهد افزایش بی رویه قیمت ها در شب یلدا نباشیم.

* مردم مجبوربه خرید میوه گران درآستانه شب یلدا شدند

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس، در واکنش به افزایش300 درصدی نرخ میوه در آستانه شب یلدا، گفت: متأسفانه در سال جاری دولت بازارچه هایی برای فروش مستقیم میوه از سوی کشاورزان راه اندازی نکرده که این امر باعث سوء استفاده دلالان و متضرر شدن مصرف کنندگان شده است.

ناصر صالحی نسب در گفت و گو با خانه ملت، درباره گرانی میوه در بلندترین شب سال، گفت: با توجه به اینکه میزان خرید میوه و مصرف جامعه در اعیاد از جمله شب یلدا بسیار افزایش پیدا می کند به همین جهت این برنامه دولت است که در خصوص تأمین تقاضا، میوه را ارزان قیمت به دست مصرف کنندگان برساند.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه درمجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دولت به منظور پیشگیری از سوء استفاده دلالان و واسطه گران باید چند ماه قبل از شروع اعیاد از جمله شب یلدا برنامه های نظارتی خود را بر بازار شروع می کرد که متأسفانه به علت نبود نظارت از سوی مسئولان ذی ربط در حال حاضر دلالان باعث افزایش 300 درصدی قیمت میوه در بازارهای مصرف شده اند.

این نماینده مردم در مجلس نهم،اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر مردم مجبور به خرید میوه هایی چون هندوانه و انار با قیمت گران برای شب یلدا شده اند به همین جهت دولت به منظور جلوگیری از افزایش قیمت میوه درسایر اعیاد از جمله ایام شب عید باید نظارت خود را از سوی بازرسان سازمان تعزیرات حکومتی بر بازار میوه دقیق تر کند.

صالحی نسب،افزود: دولت باید مراکز توزیع و فروش میوه و سایر اقلام مورد نیاز جامعه را برای اعیاد فراهم کند به طوری که در سنوات گذشته اتحادیه ها و سازمان تعاونی روستایی در خصوص توزیع و فروش ارزان قیمت میوه فعالیت داشتند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس، گفت: در سنوات گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت در هر محله ای بازارچه‌هایی برای فروش میوه راه اندازی می کرد اما متأسفانه در سال جاری به ندرت مشاهده شده که دولت مستقیم وارد عمل شود و بازارچه‌هایی برای فروش ارزان قیمت میوه مهیا کند که این امر باعث سوء استفاده دلالان و واسطه گران و متضرر شدن مصرف کنندگان شده است.

بازرسی ویژه مخصوص شب یلدا

همچنین رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد در این باره گفت: با توجه به نزدیک شدن اربعین وهمچنین توان پایین خرید مردم در حال حاضر بازار آجیل وخشکبار رونقی ندارد.

علیرضا ارزانی ممقانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که امسال قیمت آجیل و خشکبار افزایش نیافته است عنوان کرد: معمولا با افزایش تقاضا قیمت نیز افزایش می‌یابد اما بعید است در شب یلدا سال جاری تقاضا به این حد برسد.

ارزانی ممقانی بیان کرد: به مناسبت شب یلدا فروش فوق‌العاده‌ای در واحدهای صنفی منتخب در نظر گرفته شده است که طی آن محصولات با حفظ کیفیت مطلوب، 5 درصد زیرقیمت بازار به مردم عرضه خواهد شد و این تخفیف قیمت مختص شب یلداست اما در ایام عید نوروز این فروش فوق‌العاده 15 روز به طول می‌انجامد.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار مشهد تصریح کرد: تفاوت بازرسی ازواحدهای صنفی امسال با سال‌های قبل دراین است که علاوه بر نظارت بر قیمت‌ها از کیفیت محصولات نیز نظارت و بازرسی خواهد شد و با واحدهای متخلف برخورد می‌شود.وی عنوان کرد: در حال حاضر محصولات در بازار فراوان است و کمبودی در عرضه وجود ندارد اما به مردم توصیه می‌شود که خرید را به لحظات آخر موکول نکنند چرا که فراوری آجیل و خشکبار زمان‌بر است.

آخرین مطالب این بخش اخبار روز

روزنامه اعتماد نوشت: «خرداد ماه سال جاري، زماني كه مقام‌هاي دولتي و برخي نمايندگان مجلس در حال ابراز تاسف از اجراي حكم شلاق كارگران معدن طلاي آق‌دره بودند، خبر رسيد كه حكم شلاق براي تعداد ديگري از كارگران صادر شده...
حالا با هم مرور می‌کنیم،  همه خبرهای مهمی را که در سال ۹۵ شنیدیم: وداع با «آیت‌الله» غروب ۱۹ دی‌ماه بود که خبری بهت‌آور ملت ایران را شوکه کرد. آن روز خبر رسید که آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی ـ رئیس مجمع تشخیص...
گردشگر باسابقه آلمانی که خاطرات و مشاهدات خود را از سه سفر به ایران به صورت یک کتاب سفرنامه منتشر و به همراه فیلم هایی مستند از سفرهای خود شخصا دربین هموطنان و گردشگران علاقه مند به ایران توزیع می...
کارشناسان ژاپنی در روز شنبه از استان آذربایجان غربی به منظور آشنایی با وضعیت در دریاچه ارومیه بازدید خواهند کرد. ...