»   فرهنگ  »   ایرانیان چقدر کتاب می خوانند؟
۲ خرداد ۱۳۹۲ , ساعت ۲۳:۱۲

ایرانیان چقدر کتاب می خوانند؟

در حال حاضر میزان برگشت کتاب به ایستگاه‌ها 30 درصد است. ضمن اینکه اعلام کرده‌ایم هر فردی که نمی‌خواهد کتاب را به ایستگاه بازگرداند، 2 هزار تومان به حساب 132 بانک تجارت واریز کند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: مردم کشور سالانه 2.5 جلد کتاب مطالعه می‌کنند و سرانه زمان مطالعه نیز 15 دقیقه در روز است.

“منصور واعظی” ظهر امروز در نشستی خبری  اظهار داشت: ایجاد ایستگاه‌های مطالعه در کشور یکی از برنامه‌های اصلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در امسال است و امیدواریم تا پایان سال تعداد این ایستگاه‌ها به یک هزار برسد.

وی افزود: 142 ایستگاه در بهمن ماه سال گذشته راه‌اندازی شد و 130 ایستگاه نیز اخیرا به بهره‌برداری رسیده است؛ تا به حال 272 ایستگاه در کشور ایجاد شده که در هشت مرحله دیگر تعداد این ایستگاه‌ها تا پایان امسال به هزار عدد می‌رسد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پاسخ به سئوالی در ارتباط با میزان برگشت کتاب به این ایستگاه‌ها، تصریح کرد: در حال حاضر میزان برگشت کتاب به ایستگاه‌ها 30 درصد است و این زمان به مرور بیشتر می‌شود، ضمن اینکه اعلام کرده‌ایم هر فردی که نمی‌خواهد کتاب را به ایستگاه بازگرداند، 2 هزار تومان به حساب 132 بانک تجارت واریز کند.

واعظی با اشاره به سرانه پایین مطالعه در کشور تصریح کرد: مردم کشور سالانه 2.5 جلد کتاب مطالعه می‌کنند و سرانه زمان مطالعه نیز 15 دقیقه در روز است؛ ما در برنامه‌هایمان به دنبال افزایش این سرانه، که یک جلد به سرانه تعداد کتاب و 3 دقیقه نیز به سرانه زمان مطالعه مردم هستیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از برنامه این نهاد برای معرفی شهر برتر مطالعه در کشور خبر داد و افزود: هر سال یک شهر به عنوان شهر برتر مطالعه به مردم معرفی می‌شود.

وی افزود: هر سال سه تا پنج شهر را به عنوان کاندیدا انتخاب می‌کنیم و این شهرها دو سال فرصت دارند وضعیت خود را در شاخص‌های شهر مطالعه بهبود دهند و پس از دو سال از میان این شهرها، شهر برتر مطالعه سال انتخاب و به مردم معرفی می‌شود.

واعظی در مورد شاخص‌های انتخاب شهر برتر مطالعه در کشور تصریح کرد: شاخص‌هایی از قبیل سرانه فضای مطالعه، سرانه عضویت در کتابخانه‌های عمومی، تعداد منابع کتابخانه‌ها، امکانات، سطح دسترسی مردم به کتابخانه‌ها و اقدامات ترویجی در حوزه مطالعه در انتخاب شهر برتر مورد نظر است.

وی افزود: سال گذشته چهار شهر کرج، اردبیل، یزد و اهواز کاندیدا شده‌اند و در سال 93 از بین این شهرها، شهر برتر مطالعه معرفی می‌شود.

نیک نیوز

آخرین مطالب این بخش فرهنگ

تابستان که از راه می‌رسد، مدل‌های جدید پوشاک نیز در ویترین مانتوفروشی‌ها خودنمایی می‌کند و گاه برخی مدل‌ها آنقدر عجیب است که در نگاه نخست توجه هر خریداری را به خود جلب و این سؤال را به ذهن متبادر می‌سازد...
هجوم ایرانی ها اینبار به صفحه دی کاپریو در اینستاگرام !   لئوناردو دی کاپریو، هنرپیشه مطرح هالیوود، در صفحه اینستاگرام خود با انتشار عکسی از دریاچه ارومیه ضمن ابراز نگرانی از روند خشک شدن این دریاچه خواستار توجه بیشتر جهانی به...
ابتدا به نظر می رسید این تنها یک شوخی است؛ ...
یک غفلت فرهنگی مشهود با نمایش چهره زشت بالماسکه توسط مسئولان فرهنگی اتفاق افتاد. ...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب