»   اخبار سیاسی  »   ایتالیا نقش بارزی در منطقی کردن مدیریت تحولات و تقویت عقلانیت دارد
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۴:۵۰

ایتالیا نقش بارزی در منطقی کردن مدیریت تحولات و تقویت عقلانیت دارد


به گزارش خبرگزاری مهر ، جهانبخش مظفری در گفتگو با خبرگزاري آدي كرونوس در خصوص دلايل ازسرگيري روابط ميان ايران و ايتاليا گفت: روابط جمهوري اسلامي ايران و جمهوري ايتاليا ، جزو معدود مناسباتي بشمار مي رود كه از قدمتي ديرينه برخوردار بوده و در طول تاريخ ، همواره برقرار و رو به گسترش بوده است. علت آن نيز به پشتوانه غني فرهنگي و تمدني دو كشور باز مي گردد كه همواره در قالب یک نیروی کششی مثبت در مناسبات دو کشور جلوه گر شده است. 


سفیر ایران اظهار داشت: خوشبختانه از آنجا كه روابط جمهوري اسلامي ايران و ايتاليا بر مبناي واقعيات شكل گرفته است ، ‌تاكنون و به نسبت از آسيب پذيري كمتري در قبال نوسات مقطعي ميان ايران و اتحاديه اروپايي و ديگركشورهاي غربي برخوردار بوده و  بروز برخي مسائل و مشكلات مقطعي و گذرا در سال هاي اخير نيز نتوانسته است در عزم دو دولت و دو ملت براي گسترش روابط وتعميق همكاري هاي فيمابين خللي ايجاد نمايد.


وی افزود: ايتاليا ظرف چند سال اخير و بصورت متوالي ، اولين شريك تجاري جمهوري اسلامي ايران در اتحاديه اروپايي بشمار رفته و با توجه به ظرفيت هاي بالقوه فراروي بويژه در زمينه هاي اقتصادي ، صنعتي و تجاري ، حجم مناسبات و همكاري هاي فيمابين مي تواند بسيار بيشتر از زمان حاضر باشد. دو كشور همچنين از ظرفيت هاي سياسي و منطقه اي خوبي براي همكاري در كشورهاي ثالث در داخل منطقه ازجمله افغانستان ، عراق . سوريه و غيره برخوردارند كه اين همكاري ها مي تواند تامين كننده منافع دو طرف و ديگركشورهاي منطقه باشد. 


سفیر ایران تاکید کرد: ايتاليا مي تواند با بهره گيري از جايگاه خود در داخل اتحاديه اروپايي و سابقه مناسبات خوب فيمابين با جمهوري اسلامي ايران ، در منطقي كردن مديريت تحولات منطقه اي و بين المللي و تقويت عقلانيت آن نقش بارزي را برعهده گيرد.


وی ادامه داد: با توجه به پيشينه مناسبات و سطح همكاري هاي فيمابين ، طبيعي است كه اين انتظار از دولت ايتاليا وجود داشته باشد كه در قبال برخي مسائل كه در عرصه بين المللي با اهداف خاصي از سوي برخي كشورهاي معاند بر عليه دولت و مردم ايران دنبال مي گردد ، با سعه صدر و تعمق بيشتري اقدام نمايد. معتقديم  بهره گيري از ابزار گفتگو و ديالوگ  در شرايط فعلي كه نگراني هاي مشترك امنيتي و اجتماعي ناشي از رشد پديده هاي نابهنجار و مغاير با رويكرد هاي مسئوليت پذير همچون تروريسم ، افراط گرايي و چندين برابر شدن توليد مواد مخدر و چالش هاي ناشي از آن ضرورت همكاري جدي بين طرفين را به نمايش گذاشته است، بهترين رويكرد است.آمادگي داريم با توجه به پيوندهاي ديرينه دو ملت و همكاري نزديك جمهوري اسلامي ايران و ايتاليا براي برون رفت از معضلات فراروي مشترك ، گفتگوها و همكاري هاي همه جانبه اي را در همه زمينه ها بعمل آوريم.


سفیر ایران در رابطه با سفر اما بونينو وزير امور خارجه به ايران نیز تصریح کرد: سفر خانم بونينو بنابدعوت جناب آقاي ظريف همتاي ايراني و در پاسخ به سفر گذشته ايشان به رم صورت مي گيرد. ما براي اين سفر اهميت زيادي قائل هستيم.اين سفر قطعا مي تواند در توسعه و گسترش سطح همكاري هاي فيمابين تاثير گذار باشد. نظر به اهميت روابط دوجانبه و همچنين روند جاري تحولات منطقه اي و بين المللي معتقدم تداوم رايزني و همكاري هاي نزديك فيمابين مقامات جمهوري اسلامي ايران و ايتاليا علي الخصوص در سطوح عاليه با توجه به پيوندهاي ديرينه دو ملت در نيل به درك بهتر نسبت به مسائل و همچنين يافتن راهكاري مشترك جهت غلبه بر مشكلات فراروي در سطوح دوجانبه و بين المللي موثر بوده و در حل و فصل بحران ها و مشكلات منطقه اي بسيار تاثيرگذار باشد.


مظفری در پاسخ به سئوالی درباره بازگشت شركت هاي ايتاليايي به ايران و ازسرگيري فعاليت هاي تجاري آنان در كوتاه مدت بیان داشت: خوشبختانه از دير باز همكاري هاي تجاري و بازرگاني ميان تجار و صاحبان صنايع دو كشور بويژه در ميان بخش هاي خصوصي ، بصورت نهادينه برقرار بوده و هم اكنون نيز برغم ايجاد برخي محدوديت هاي يكجانبه كه بصورت غير قانوني و فرا قطعنامه اي از سوي امريكا و برخي كشورهاي غربي به ناحق بر عليه جمهوري اسلامي ايران تحميل گرديده نتوانسته است موجب قطع ارتباطات تجاري و بازرگاني ميان تجار دو كشور گردد. اگرچه نمي توان كتمان نمود كه با توجه به محدوديت هاي اعمالي ، از سطح و حجم آن كاسته شده است.


وی ادامه داد: با توجه به مكمل بودن اقتصادهاي دوكشور و شناخت خوب تجار و صاحبان صنايع در بخش هاي دولتي و خصوصي از ظرفيت هاي اقتصادي ، تجاري و فني يكديگر ، فرصت هاي فراواني براي همكاري ميان دو طرف وجود دارد كه بايد با فراهم كردن بستر لازم براي بازگرداندن حجم مناسبات و همكاري ها به جايگاه گذشته تلاش كرد. شركت هاي ايتاليايي مي توانند با توجه به شرايط مناسب جاري نه تنها براي گسترش همكاري هاي تجاري دوجانبه با ايران بلكه براي افزايش مراوادت و همكاري هاي بازرگاني خود با همسايگان ايران وارد عمل شوند. من به آينده روابط و مناسبات تجاري فيمابين بسيار خوشبين بوده و وجهه مثبت ايتاليا در ايران را سرمايه گرانبهايي مي دانم كه مي تواند زمينه حضور چشمگير كمپاني هاي ايتاليايي وگسترش سريع دامنه مراودات آنان با ديگركشورهاي منطقه بويژه كشورهاي آسياي ميانه و قفقاز را فراهم كند.


 

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها