»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   اولین واکنش به تصمیم شورای رقابت / خودروسازان: تعطیل می کنیم!
۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ , ساعت ۱:۲۸

اولین واکنش به تصمیم شورای رقابت / خودروسازان: تعطیل می کنیم!

در حالیکه کمتر از چند ساعت از اعلام مصوبه شورای رقابت نمی گذرد خودروسازان در واکنش به مصوبه این نهاد، می گویند باید صنایع خودرو و قطعه سازی را تعطیل کنیم.

به گزارشاردبیل نیوز به نقل از شبکه ایران؛ دبیر انجمن خودروسازان در پاسخ به مصوبه شورای رقابت که در نتیجه آن قیمت کارخانه برای خودروها تا 40 درصد کاهش یافته است، گفت: با این وضعیت خودروسازی و قطعه سازی را باید تعطیل کنیم.

پس از ماه ها کشمکش و گرانی در بازار خودرو که منجر به ورود و انتقاد رییس جمهور به این مساله از سوی شرکت های خودروسازی شد، امروز شورای رقابت فرمول قیمتگذاری خودروها را تعیین کرد.

با این حال، فرمول جدید قیمتی که بر اساس آن قیمت 4 مدل پرفروش خودرو در ایران از سوی شبکه ایران منتشر شد، واکنش خودروسازان و قطعه سازان را به دنبال داشته است.

ساسان قربانی دبیر انجمن قطعه سازان می گوید: فرمول تعیین شده شورا کاملا مبهم است و نمی تواند واقعیت جاری در صنایع خودروسازی و قطعه سازی را نشان دهد.

فرمول تعیین شده از سوی شورای رقابت به شرح زیر است:

قیمت خودرو در سال 92= قیمت خودرو در سال 91 + (قیمت خودرو در سال 91 * (نرخ تورم + نصف شاخص کیفیت)

قربانی اظهار کرد: بر اساس جلسه ای که با شورا چند روز پیش برگزار کردیم آنالیز قیمتی تولید قطعات را در اختیار آن ها گذاشتیم که در آن افزایش سه برابری آلومینیوم و ۲.۵ برابری فولاد  و همچنین دیگر مواد تشکیل دهنده قطعه به تفکیک نشان داده شد.

وی با بیان اینکه این آنالیز قیمتی بر اساس فاکتورهای دولتی خرید این مواد از شرکت های داخلی بوده است ادامه داد: شورای رقابت هم در نهایت قیمت های ذکر شده را پذیرفته است.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد ساخت یک قطعه به مواد اولیه آن بستگی دارد و هزینه تولید یک خودرو هم به میزان ۸۲ درصد به همین قیمت قطعه بستگی دارد تصریح کرد: با وضعیتی که برای قیمت خودرو تعیین شده است قطعه سازان که یک سال است با زیان تولید می کنند باید تعطیل کنند.

این اولین واکنش جامعه خودروسازان به مصوبه شورای رقابت است. مصوبه ای که ظاهرا خودروسازان از محتوای آن خبر داشتند که قبل از این در مصاحبه‌هایی اعلام کردند آن را اجرا نمی کنند.

با این حال انتظار مردم و مسوولان در پایان فروردین تمام شد و فرمول قیمتی هم منتشر شد. مصوبه ای که بر اساس پیش بینیها با واکنش هایی از جانب خودروسازان روبه رو خواهد شد.

با نزدیک شدن به جلسه شورای رقابت، قیمت خودرو در بازار در روزهای گذشته تحت تاثیر اخبار آن، با کاهش مجدد روبه رو شد و فاصله قیمت ها در بازار با قیمت های کارخانه با اخبار منتشره از اوضاع و احوال این جلسه، شدیدتر از گذشته شد.

عضو شورای رقابت همچنین در پاسخ به ادعای خودروسازان مبنی بر اجرا نکردن مصوبه گفته که اکیپی ویژه را مامور نظارت و بازرسی در این زمینه خواهند کرد.

نکته تازه در فرمول جدید قیمتگذاری ورود متغیری جدید به نام شاخص کیفیت است که تا پیش از این در سنجش قیمت خودروها سابقه نداشته است.

این متغیر علی رغم ابهاماتی که با خود دارد و هنوز کم و کیف آن و نهاد اعلام کننده آن مشخص نشده است، از این نظر که خودروسازان را به ارتقای کیفی خودروها با هدف بهره مندی از قیمت بالاتر و سود بیشتر ترغیب می کند قطعا مثبت است.

هم اکنون، شرکت بازرسی و کیفیت خودرو نهاد تعیین کننده کیفیت خودروهاست که ماهانه کیفیت انواع خودروها را در یک جدول و به تفکیک سواری، کامیون و وانت مشخص می کند.

اینکه آیا منظور از شاخص کیفیت همان اعداد و ارقام اعلام شده از سوی این شرکت است یا نه در روزهای آینده بیشتر مشخص خواهد شد.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...
به گزارش میزان واردات کالا از کشور‌های مختلف جهان به ویژه چین سالهاست که تولیدکنندگان کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده است. در این میان واردات اقلامی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و به دلیل حمایت نشدن تولیدکنندگان با...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب