»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   اولين يارانه روحاني چگونه پرداخت مي‌شود؟
۱۶ شهریور ۱۳۹۲ , ساعت ۲۳:۲۳

اولين يارانه روحاني چگونه پرداخت مي‌شود؟

یارانه نقدی و پرداخت ان همواره از چالش های دولت دهم و محمود احمدی نژاد بوده است.وعده های رئیس دولت دهم برای افزایش یارانه نقدی که گاهی وعده به 3 برابر شدن آن داده می شد و گاهی هم 5 برابر شدن ! با وجود کمبود بودجه  همواره مورد انتقاد اقتصادی ها بود.

اردبیل نیوز: گزارش های دیوان محاسبات در این سال ها همواره حکایت از این داشت که دولت دهم از منابع غیر قانونی مانند هزینه کردن یارانه تولید و صنعت ، یارانه نقدی را پرداخت کرده است.

در هر حال،  با اينکه در دولت قبلي يارانه‌ها به موقع پرداخت مي‌شد اما هيچ وقت, کسي از محل تامين اين در آمد‌ها اطلاعي پيدا نکرد.

حالا اما از يک ماه از آغاز به کار دولت يازدهم گذشته است. و واريز يارانه نقدي شهريور ماه يکي از اولين اقدامات پولي و مالي دولت يازدهم براي تامين معيشت مردم است. در اين راستا بيژن زنگنه،وزير نفت در يک برنامه تلويزيوني اعلام کرد: يارانه‌هاي شهريور ماه امسال را وزرات نفت پرداخت خواهد کرد.

اين شفافيت دولت يازدهم در حالي صورت ميگيرد که در دولت قبلي هيچ وقت مسئولان اعلام نکردند که پول يارانه‌ها از چه محلي تامين مي‌شود وحتي برخي از نمايندگان مجلس معتقدند که در آمدهاي که تبديل به يارانه‌هاي نقدي مي شد. از محل‌هاي غير قانوني توسط دولت سابق تامين مي‌شد.

حال بنظر ميرسد دولت جديد در اولين آزمون خود براي تامين اعتبار منابع پرداخت يارانه‌ها تصميم گرفته است که کاملا روشن عمل کند.چرا که زنگنه ,وزير نفت اعلام کرد که يارانه‌هاي شهريور ماه به موقع از محل در آمدهاي وزرات نفت به حساب مردم واريز خواهد شد. وي اعلام کرد: وزارت نفت سهم خود را از يارانه‌هاي نقدي را زودتر از موعد پرداخت مي‌کند.اگر چه يارانه‌هاي نقدي مرداد ماه در روزهايي پرداخت شد که دولت يازدهم روي کار آمده بود. اما اين بودجه از قبل مشخص و تامين اعتبار شده بود.از اين رو يارانه نقدي شهريور اولين آزمون جدي دولت جديد براي اجراي طرح هدفمندي است.

وزير نفت تاکيد کرد: هميشه وزارت نفت نقش تعيين کننده اي در تامين منابع پرداخت يارانه‌ها داشته است از اين رو در تلاش هستيم براي يارانه نوبت شهريور نيز همکاري کنيم سهم خود را زودتر واريز کنيم..به گفته اين عضو هيات دولت وزارت نفت هر ماه هزار و ميليارد تومان براي يارانه نقدي پرداخت مي کند.

با اين صحبت‌هاي زنگنه بنظر مي‌رسد دولت جديد تصميم خود را براي پرداخت يارانه ها, حداقل تا آخر امسال گرفته است.يارانه‌هاي ماه قبل را دولت دهم پرداخت کردکه مجموعا مبلغ 3 هزار و 389 ميليارد و 750 ميليون تومان را شامل مي‌شد.اما ازاين به بعد دولت جديد متعهد است که يارانه‌ها را به مردم پرداخت کند چرا که يکي از اهداف دولت يازدهم تامين يارانه‌ها است.يارانه‌هايي که از آذر 89 که شروع به کار کرد تاحال,يعني مرداد 92 مجموعه مبلغ پرداختي آن از مرز 106 ميليارد تومان هم عبور کرده است. اين که چالش پرداخت و تامين منابع در دولت يازدهم از کجا صورت خواهد گرفت ذهن خيلي از مردم را به خود مشغول کرده است.بطوريکه اعلام وزير نفت براي پرداخت و تامين اعتبار يارانه‌ها خيال خيلي‌ها را راحت کرد.

با اين همه کارشناسان بر اين باورند دولت يازدهم راه سختي را براي پرداخت يارانه‌ها در پيش رو خواهد داشت،چرا که ميراث دولت قبلي از پرداخت يارانه‌ها تورم 40 درصدي و قيمت بالاي ارز و مهمتر از همه نا رضايتي مردم از قيمت‌هاي بالا را بهمراه داشت. حال بنظر مي‌رسد دولت جديد نياز به باز نگري اساسي در اجراي هدفمندي يارانه‌ها خواهد داشت. همانطور که خود مسِئولان دولت يازدهم هم وعده داده اند ,اين طرح مورد بازنگري قرار خواهد گرفت.

اقتصاد دانان بر اين باورند:با اين وضع اقتصادي کشوربايد هدفمندي يارانه‌ها نه فقط از يک وزرات خانه بلکه از طريق همکاري وزرات اقتصاد وامور دارائي و وزرات کار و رفاه اجتماعي انجام گيرد تا بلکه با روشهاي جديد و باز نگري در پرداخت يارانه‌ها فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها راحتتر از گذشته انجام شود.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

البته این خبر روز پنج‌شنبه بدون منبع خاصی از سوی برخی خبرگزاری‌ها منتشر و بلافاصله تکذیب شده بود. با این حال، انتشار همان خبر تایید نشده در روز آخر هفته کافی بود که سکه تمام بهار آزادی ۲۵ هزار تومان...
جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب