»   سینما  »   اوضاع سینمای بریتانیا خراب است!
۱ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۳۵

اوضاع سینمای بریتانیا خراب است!

موسسه ویدیو بریتانیا می‌گوید عدم توازن جنسیتی در سینمای بریتانیا در سال ۲۰۱۷ به نسبت ۱۹۱۳ بدتر شده است و۳۱ درصد بازیگران ویدیو‌های ۱۰۴ سال پیش زن بودند، در حالی که اکنون۳۰ درصد بازیگران را زنان تشکیل می‌دهند.
به گزارش بانی ویدیو به نقل از گاردین، در قرنی که از تولید سینمای بریتانیا می‌گذرد و تماشاچیان ویدیو‌ها از گسترش و ارتقای سطح صدا، رنگ، امکانات سه بعدی، و امکان میکس لذت برده‌اند، اما بر مبنای گزارشی که از تحقیقات جدید حاصل شده ، صنعت ویدیو بریتانیا از نظر تاریخی نتوانسته است توازن جنسیتی را حفظ کند و در این زمینه نیز جلوبرود. در آمار ناامید کننده‌ای که به عنوان بخشی از گزارش صنعت سینمای بریتانیا در روز چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد اعلام شده است ۳۱ درصد بازیگران در ویدیو‌هایی که در سال ۱۹۱۳ تولید شده بودند زن بودند در حالی که در سال ۲۰۱۷ با جود توجه افزایش عمومی به این صنعت، این میزان به ۳۰ درصد کاهش یافته است.
این گزارش که با بررسی و تحلیل بیش از ۱۰ هزار عنوان ویدیو و۲۵۰ هزار بازیگر واعضای تولید انجام شده نشان می دهد که امروز حتی شمار زنهای دخیل در صنعت سینمای بریتانیا نسبت به سال ۱۹۱۳ کاهش هم یافته است و تنها یک درصد ویدیو‌های تولید شده با اکثریت زنان ساخته شده است و از سال ۲۰۰۰ به این سو این رقم به ۷ درصد رسیده است. از این میان تنها ۴٫۵ درصد همه ویدیو‌ها کارگردان زن داشته‌اند و بیشترین واژه به کار رفته در عنوان ویدیو‌ها «مرد» بوده که در عنوان ۲۱۱ ویدیو جای گرفته است و واژه «زن» در عنوان ۷۱ ویدیو وجود داشته است.
کیت دیکی که به عنوان پرکارترین بازیگر زن دهه اخیر در سینمای بریتانیا شناخته شده گفت از این آمارها یکه خورده است. اوگفت فکر می‌کرد که اوضاع باید بهتر شده باشد ولی این آمار به طرز وحشتناکی افسرده کننده است. وی افزود: چرا باید چنین نبردی وجود داشته باشد؟ انگار هیچ چیز نمی‌خواهد بهتر شود.
وقتی نوبت به بررسی شخصیت‌های ویدیو‌ها می‌رسد کلیشه‌ها همان جایگاه را پیدا می‌کند. هیچ زنی به عنوان سربازرس پلیس در ویدیو‌ها حضور نداشته ویا بازرس پلیس نبوده است، اما ۹۴ درصد از خیابانگردها را در ویدیو‌ها زنان تشکیل داده‌اند و این آماری است که برای دیکی وحشتناک است. این بازیگر می‌گوید با دیدن این آمار گوشی تلفن را برداشتم و به برنامه‌ریزم گفتم دیگر حاضر نیستم در نقش یک زن معتاد بازی کنم. در این فهرست گوریندر چادها پرکارترین کارگردان زن بریتانیایی است و معتقد است نمی‌توان باور کرد که چقدر سختی و غمگینی را باید تحمل کنی تا بتوانی یک ویدیو بسازی. وی اظهار داشت: تراژدی چیزی که داریم درباره‌اش حرف می زنیم این است که بیشتر مواقع داستان‌هایی که می‌خواهیم بگوییم هم مورد تایید واقع نمی‌شود واین بزرگترین لطمه ها را به ما به عنوان یک ملت و به عنوان یک صنعت می‌زند.
در این گزارش آشکار شده که از نظرعناوین نیز می‌توان به اطلاعات جالبی برخورد؛ از جمله این که بیش از یک قرن از زمانی که بریتانیا نخستین ویدیو خود را تولید کرد می‌گذرد. این ویدیو با عنوان «راب روی» سال ۱۹۱۱ تولید شد. اما از آن زمان تاکنون بیشتر ویدیو‌های انگلیسی با موضوع جنگی ساخته شد‌ه‌اند و ۵۸۲ ویدیو در این حوزه جلوی دوربین رفته است که بیشتر از هر موضوع دیگری است. در برابر در مجموع ۱۴۶ ویدیو درباره مسایل جنسی ساخته شده است. تحلیل‌گری در این باره می‌گوید: شاید سینمای فرانسه بیشتر دوست داشته باشد به سراغ این موضوع‌ها برود اما ما بیشتر دوست داریم به سراغ جادو و جادوگری برویم. در عین حال در میان بازیگران بریتانیایی مایکل کین پرکارترین بازیگر سینما شناخته شد و جودی دنچ همین جایگاه را در میان بازیگران زن کسب کرد. اما هیچ یک از این دو نتوانستند از آمار بازیگران نسل پیش عبور کنند چرا که والی پچ که سال ۱۹۷۰ درگذشت در ۱۹۵ ویدیو بازی کرده بود و ماریان استون که سال ۱۹۹۷ درگذشت در ۱۶۲ ویدیو بازی کرده بود. از نظر شخصیت‌، ملکه ویکتوریا در ۲۵ ویدیو و شرلوک هولمز در ۲۴ ویدیو، ظاهر شده‌اند. در عین حال ۵۲۷ ویدیو از نظر موضوعی اروپا را مد نظر قرار داده بودند تا ویدیو‌هایی که بریتانیا را موضوع خود انتخاب کرده‌بودند که شمارشان برابر ۴۳۱ ویدیو بود. اطلاعات به دست آمده همچنین فراز و فرود تولید ویدیو را در دهه ۱۹۸۰ در پایین‌ترین حد خود دیده است که مارگارت تاچر زمام امور را در دست داشت.

[uniplace_links]

banifilm.ir

آخرین مطالب این بخش سینما

مسئولان برگزاری جشنواره برلین علاوه بر اضافه کردن ۵ ویدیو به بخش رقابتی، از نمایش ۷ سریال از کشورهای مختلف در این رویداد سینمایی خبر دادند. به گزارش ایسنا به نقل از سایت رسمی جشنواره ویدیو برلین، «بانک‌های بد»...
نشست خبری نمایشگاه آثار علی اکبر صادقی در کتابخانه موزه هنرهای معاصر برگزار شد. به گزارش بانی ویدیو، نشست خبری نمایشگاه مروری بر آثار و زندگی علی اکبر صادقی سه شنبه سوم بهمن ماه با حضورعلی محمد زارع رییس...
ملکانه: ساعتی پیش به نقل از ایرنا خبر مصدوم شدن الناز شاکردوست را سر صحنه کلیپبرداری منتشر کردیم پیگیری های خبرنگار ملکانه در مورد این حادثه به این نتیجه رسید که نه تنها بر خلاف خبر ایرنا در مورد...
با سایت خبری ملکانه همراه باشد... ...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب