»   اخبار سیاسی  »   اوباما و سال ایران‎
۱۵ بهمن ۱۳۹۱ , ساعت ۲۱:۱۰

اوباما و سال ایران‎

باراک اوباما در حالی دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش را آغاز می‌کند که باید توجه خود را به چگونگی حل و فصل مسائل مالی آمریکا معطوف کند. در این میان، مسائل سیاست خارجی هم وجود دارد و حتی اگر جنگ در سوریه و خطر جنگ در آفریقا را هم در نظر نگیریم، در واشنگتن بر این توافق هستند که سال ۲۰۱۳ سال تصمیم‌گیری درباره ایران است.

اوباما دولت اول خود را در حالی شروع کرد که به ایران پیشنهاد همکاری داد و در اولین نطق خود در سال 2009، گفت: اگر شما مشتتان را باز کنید ما هم دستمان را دراز می‌کنیم. او این تعهد را بعدا باز هم تکرار کرد تا اینکه همین چند روز پیش در نطق دومین مراسم تحلیفش گفت: ما شهامت این را داریم که اختلافاتمان را با کشورهای دیگر به صورت صلح‌آمیز حل کنیم؛ نه به این خاطر که خطرات پیش رویمان را نمی‌شناسیم بلکه به این دلیل که همکاری بهتر می‌تواند بدگمانی و بیم دوجانبه را رفع کند.

حسین عبیش، نویسنده و فعال آمریکایی اخیرا گفته‌است، اوباما کابینه‌‌ای را منصوب کرده که قرار است به او حداکثر قدرت مانور برای مذاکره و دستیابی به توافق با ایران را بدهد. در این میان انتصاب دو کهنه‌نظامی به عنوان وزرای خارجه و دفاع، به اوباما فرصت سیاسی کافی برای دستیابی به توافق و احیانا لغو تحریم‌های ایران و در نهایت به رسمیت شناختن حق ایران در غنی‌سازی اورانیوم را فراهم می‌کند.

به این ترتیب حاکمان ایران هم درمی‌یابند که آمریکا نسبت به توافق جدی است و هر چه که پیشنهاد می‌کند باید جدی گرفته شود. دولت اوباما برای اعمال تحریم اقتصادی علیه ایران، ائتلافی عجیب از کشورهایی را جمع کرده که حداکثر فشار را بر ایران وارد کند. اما این ائتلاف تا ابد دوام نمی‌آورد و تحریم همانقدر که به ایران فشار می‌آورد ممکن است تحریم‌کنندگان را هم خسته کند.

کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن با بی‌میلی واردات نفت خود را از ایران فقط محدود کرده‌اند. کشورهایی مانند چین و روسیه هم که در نگاه اول اصلا توجهی به تحریم‌ها نکردند. از سوی دیگر، اوباما می‌تواند بارها و بارها تهدید کند که همه گزینه‌ها روی میز است. همانطور که سوزانا مالونی کارشناس سیاست خارجی موسسه بروکینگز می‌گوید، متحدان آمریکا در منطقه اکنون از اینکه دولت اوباما کاری در قبال سوریه نمی‌کند و مستقیم وارد نمی‌شود، ناخشنود هستند. اگر آمریکا در مقابل ایران یک بار دیگر گفت‌وگو و دیپلماسی را امتحان کند و جواب نگیرد و بعد کاری نکند، در واقع نشان داده که ببر کاغذی است و کاری از دستش برنمی‌آید. در این شرایط ائتلافی که برای تحریم علیه ایران درست کرده هم از هم می‌پاشد و دیگر کسی به رهبری آمریکا اعتمادی ندارد. آمریکا خود را در گوشه رینگ قرار داده‌است.

زبیگنیو برژینسکی مشاور سابق امنیت ملی آمریکا اخیرا به شدت علیه هرگونه اقدام نظامی توسط آمریکا را رد کرده و به جای آن پیشنهاد داده که باید استراتژی ادامه تحریم‌ها و افزایش بازدارندگی در پیش گرفته شود. به نوشته برژینسکی، آمریکا باید همان سیاست در مقابل شوروی در جریان جنگ سرد را در برابر ایران هم در پیش بگیرد. این پیشنهاد برژینسکی خردمندانه است. اما اوباما، آمریکا و متحدانش را بیش از حد به سمت افراط برده‌است. از سوی دیگر، برژینسکی این نکته را فراموش کرده که مقابله اوباما با برنامه هسته‌ای ایران فقط به خاطر اسرائیل نیست بلکه به خاطر کل خاورمیانه است.

اوباما بارها تاکید کرده که نسبت به هدف تبدیل جهان به جهان بدون سلاح هسته‌ای متعهد است. او مانند هنری کیسینجر و جورج شولتز وزرای خارجه پیشین، بر این باور است که تا وقتی دنبا راهی برای زیستن بدون سلاح هسته‌ای نیابد، باید در چارچوب سیستم بین‌المللی زندگی کند که در آن 30 تا 50 کشور سلاح هسته‌ای دارند و این خطر استفاده اتفاقی یا عمدی از سلاح هسته‌ای را بالا می‌برد. متقاعد کردن قدرت‌های بزرگ به نابودی زرادخانه‌های هسته‌ایشان ممکن است خیلی دور از ذهن به نظر برسد و همانقدر سخت باشد که تصویب قانون کنترل سلاح در کنگره آمریکا. اما اوباما درباره تصویب قانون کنترل سلاح هم جدی است. سیاست مهار از نظری بسیاری از تحلیلگران و سیاستمداران، منطقی و جذاب است و به همین اندازه، گزینه حمله نظامی به ایران ، خطرناک و فاجعه‌بار است.

با این حال اوباما نمی‌خواهد اتفاقی که درباره هسته‌ای شدن هند، پاکستان، کره شمالی یا حتی اسرائیل تکرار شد، دوباره تکرار شود. به همین دلیل شرایط برای ایران و آمریکا، بسیار حساس و بحرانی است. کشورهای دیگر هم، چه آنها که متحد آمریکا هستند و چه آنها که به ایران نزدیک هستند، تاکید دارند که زمان توافق فرا رسیده‌است و تکلیف باید مشخص شود. کشورهایی مانند ترکیه و برزیل و شاید هند و مصر، نقش مفیدی در این میان خواهند داشت و می‌توانند در دستیابی به توافق میان ایران و غرب کمک کنند. هنر حکومت‌داران این نیست که میان جنگ و دیپلماسی یکی را انتخاب کنند گویی این دو تنها گزینه‌های پیش رو هستند. بلکه هنر این است که درک کنند چطور می‌توان این دو را با هم تلفیق کرد و نتیجه گرفت. در مورد سوریه، غرب بارها خواستار کاربرد دیپلماسی شده و هرگونه اقدام نظامی را رد کرده‌است. حالا باید دید در مورد ایران چه می‌شود.

آن ماری اسلات /مدیر سابق برنامه‌ریزی و سیاست گذاری در وزارت خارجه آمریکا در سال های 2009 تا 2011

منبع: سیاست ما

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها