»   ادبیات, معرفی کتاب  »   اهمیت کتاب و کتاب خوانی
۲۸ مهر ۱۳۹۴ , ساعت ۱:۲۶

اهمیت کتاب و کتاب خوانی

درست است، کتاب و کتاب خوانی خوب است، سرگرم کننده است و کلاس دارد. چندين دليل براي خواندن کتاب وجود دارد که همه بر روي آن تاکيد دارند، اما در اين مقاله اهمیت و فواید کتاب و کتاب خوانی را بخوانيد که پشتوانه‌ي علمي دارند.

 

۱-کتاب خواندن از شما انسان بهتري مي‌سازد.
اين جمله کليشه‌اي و يا استعاري نيست. نه تنها يکي، بلکه دو تحقيق موازي کشف کرده‌اند که کتاب خواندن واقعا از ما انسان‌هاي بهتري مي‌سازد؛ مهربان‌تر و نسبت به ديگران با درک‌تر. در سال ۲۰۱۳ دانشگاه اموري آمريکا مطالعه‌اي انجام داد که در آن مغز افراد بعد از مطالعه را با مغز افرادي که مطالعه نمي‌کنند را مقايسه کرد. محققان اين دانشگاه با استفاده از اسکن مغز دريافتند که خواندن کتاب انسان را وادار به تصور محتوي آن و به گونه‌اي لمس کردنش مي‌شود. مي‌توان دليل مشهور بودن کتاب‌هاي به عنوان مثال جين آستين و يا ارنست همينگوي را از اين طريق توجيه کرد؛ خواننده مطالب و احساسات درون آنها را احساس مي‌کند.
اما همه‌ي ماجرا به اينجا ختم نمي‌شود! ديويد کومر کيد و امانوئل کاستانو، روانشناسان مدرسه‌ي جديد تحقيقات اجتماعي نيويورک آمريکا، ثابت کرده‌اند که خواندن ادبيات تخيلي توانايي تشخيص و درک احساسات مردم را در افراد افزايش مي‌دهد. مهارت بسيار مهمي در جهت دهي به روابط اجتماعي پيچيده!

 

molkaneh4 - اهمیت کتاب و کتاب خوانی
۲-کتاب خواندن باعث کاهش استرس مي‌شود.
دليل اينکه اکثر بچه‌ها نمي‌خواهند کتاب بخوانند اجباري است که از طرف مدرسه و يا والدين روي آنهاست که باعث از بين رفتن تمام جذابيت مطالعه مي‌شود، درست نيست؟ مطالعه بايد آرامش بخش و هيجان‌انگيز باشد، که مطلبي است که دکتر ديويد لوئيس، يکي از پيشگامان علوم اعصاب دريافته است. دکتر لوئيس گزارش داده است که کتاب خواندن تا ۶۸ درصد سطح استرس را کاهش داده باعث کاهش قابل توجه تپش قلب مي‌شود. در مقايسه مي‌توان گفت که قدم زدن بيرون از خانه سطح استرس را تا ۴۲ درصد کاهش مي‌دهد.
دليل اين امر غوطه‌ور شدن در دنياي ديگر (دنياي خيالي) است که سطوح استرس را کاهش مي‌دهد و حتي تا مدتي بعد از پايان مطالعه باعث احساس آرامش مي‌شود. مطالعات دريافته‌اند که روزي ۶ دقيق مطالعه براي کاهش بسزاي استرس کافي است.
۳-کتاب خواندن باعث افزايش هوش مي‌شود.
اين که اصلا مسئله‌ي پيچيده‌اي نيست: جدا کتاب خواندن باعث افزايش هوش مي‌شود. مطالعه‌اي که در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشان داد که کودکاني که تفريحي مطالعه مي‌کنند، نسبت به همکلاسي‌هاي‌شان در مدرسه عملکرد بهتري دارند. طبق مطالعه‌اي که توسط محققان انستيتوي مطالعات (IOE) انجام شد، اين تفاوت در کودکان بين ۱۰ تا ۱۶ سال چشمگيرتر بود.
شايد در کمال تعجب، تفريحي کتاب خواندن کودکان از سطح تحصيلات والدين در توسعه‌ي شناخت آن‌ها موثرتر است. اما جالب‌تر اين است که مطالعه نه تنها به تقويت هجي کردن و ادبيات کودکان بلکه در موضوعاتي مانند رياضي نيز به آنها کمک مي‌کند. طبق نظر محققان، توانايي يادگيري و پردازش اطلاعات بسيار مهم است و دقيقا به همين دليل است که مطالعه بسيار کمک مي‌کند.

 

molkaneh3 - اهمیت کتاب و کتاب خوانی
۴-کتاب خواندن به روابط فردي کمک مي‌کند.
چندان مدرک خلاصه شده‌اي از تحقيقات صورت گرفته در تاييد اين قضيه موجود نيست، اما به نظر مي‌رسد بسياري از دانشمنداني که بر روي اين قضيه کار مي‌کنند، اتفاق نظر دارند. به خصوص روان درمانگراني مانند کن پيج مي گويند که مطالعه‌ي يک کتاب (يا کتب مشابه) بين زن و شوهر و بحث کردن در مورد آن با يکديگر معجزه مي‌کند.
يک کتاب درمانگر در مدرسه‌ي زندگي لندن عقيده دارد که يکي از لذات با هم مطالعه کردن اين است که به جنبه‌هاي جديدي از يکديگر پي مي‌بريد و يا اينکه دوباره احساس نزديکي روزهاي اول ازدواج را نسبت بهم خواهيد يافت. مطالعه کردن تنها به رابطه‌ي فعلي کمک نمي‌کند، بلکه در يافتن روابط جديد نيز بسيار موثر است.
۵-کتاب خواندن شما را سخنران بهتري مي‌کند.
اين موضوع نيز اصلا پيچيده نيست: مطالعه به کسب دايره‌ي لغات بهتر وغني‌‌تر کمک مي‌کند. با اين که اين امر بسيار واضح است، اما محققان کانادايي نيز آن را از نظر علمي ثابت نموده‌اند.
۶-کتاب خواندن از آلزايمر جلوگيري مي‌کند.
داشتن زندگي فعال (از نظر ذهني) معمولا يکي از بهترين اقداماتي است که مي‌توان انجام داد تا از ابتلا به آلزايمر جلوگيري کرد. مطالعه ي ديگري که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد نشان داد که احتمال ابتلا به بيماري‌هاي ذهني در افراد مسني که به طور مرتب مطالعه مي‌کنند و يا بازي‌هاي فکري انجام مي‌دهند، بسيار کمتر است.
در واقع تمرين فوق العاده‌اي براي سلول‌هاي خاکستري است؛ همانطور که بدن‌تان نياز به ورزش و تمرين دارد، ذهن‌تان نيز بايد کار کند.

 

molkaneh2 - اهمیت کتاب و کتاب خوانی
۷- کتاب خواندن ذهن‌تان را فعال نگه مي‌دارد.
نه تنها مطالعه باهوش‌تر مي‌کندتان، ذهن‌تان را نيز فعال نگه مي‌دارد. مطالعه‌اي که در زمينه‌ي عصب‌شناسي در ژورنال پزشکي آکادمي عصب‌شناسي آمريکا چاپ شد، مي‌گويد که مطالعه در طول زندگي يک فرد بسيار مهم است، از کودکي تا سنين بالا. افرادي که در طول زندگي‌شان به طور مداوم مطالعه مي‌کنند، داراي توانايي‌هاي ذهني و حافظه‌اي بهتري در تمامي مدارج زندگي هستند.

 

“کسي که کتاب نمي‌خواند، نسبت به کسي که نمي‌تواند بخواند، برتري‌اي ندارد.”
مارک تواين

آخرین مطالب این بخش ادبیات  , معرفی کتاب

بسیاری از دوستداران کتاب با وجود اشتیاق زیادی که برای مطالعه ی بیشتر کتاب دارند به دلیل اینکه برنامه ی درستی برای آن ندارند موفق به این کار نمی شوند. اما راه های ساده ای وجود دارد که شیفتگان کتاب...
وانگ منگ، نویسنده و دانشمند شناخته شده چین و وزیر فرهنگ پیشین این به 2006 کشور است. او در سال ایران سفر کرد. فرهنگ و تمدن دیرینه و درخشان، آثار باستانی بی نظیر، خونگرمی و مهربانی مردم ایران، وانگ منگ...
کتاب مصور (کمیک استریپ) "قصه عشق ایرانی" روز پنج‌شنبه ۱۲ ژانویه برنده جایزه سال ۲۰۱۷ شبکه رادیویی "فرانس انفو" در فرانسه شد. این کتاب درباره روابط عاشقانه میان جوانان در ایران است و توسط دو خبرنگار فرانسوی تهیه شده است. هیئت...
یکی از رویش‌های تازه ادبیات و شعر ایران در سال‌های اخیر، توجه چشمگیر نسل جوان به طنازی و ادبیات استعاری طنز برای واکاوی بسیاری از مشکلات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است. طنز و طنازی با این همه در دو مسئله...

یک دیدگاه برای اهمیت کتاب و کتاب خوانی

 1. سارا
  0

  سلام
  کانال جواهر سخن

  من جملات جالب کتابهایی را می‌خوانم در این کانال می‌نویسم. اگر دوست دارید مطالعه کنید.
  t.me/javaheresokhan