»   فرهنگی و هنری  »   انتشار کتاب خودآموز جامع ترجمه برای مترجمان
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۰:۵۴

انتشار کتاب خودآموز جامع ترجمه برای مترجمان


پرویز مصلی‌نژاد، استاد زبان انگلیسی و یکی از مولفان کتاب «مترجم خود باشید» در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: در جامعه مترجمان، یک سری از افراد متخصص را داریم که در حوزه متون تخصصی، زبان نسبتاً قابل قبولی داشته،‌ اما در آن حوزه تخصص ندارند و این گونه متون را ترجمه می‌کنند. ولی یکی از مشکلاتی که این دسته از مترجمان دارند، این است که به دلیل تخصصی بودن متن، ناچار می‌شوند آن را به ویراستار بسپارند تا مورد ویرایش قرار بگیرد.


وی افزود: مترجمی که در یک حوزه مشخص، تخصص ندارد و می‌خواهد متون آن حوزه را ترجمه کند، باید نمره آیتلس‌اش بین 5/5 تا 6 باشد. به دلیل چنین مسائلی بود که تصمیم گرفته شد تا کتاب «مترجم خود باشید» تولید شود. این کتاب در واقع یک خودآموز است که اصول ترجمه را در آن مطرح کرده‌ایم تا مترجمان بتوانند با استفاده از آن، متون تخصصی را ترجمه کنند و در نشریات خارجی و همچنین برای ISI مقاله بدهند.


این مترجم در ادامه گفت:‌ افرادی که از این کتاب استفاده می‌کنند، بعد از طی مرحله اول و تسلط پیدا کردن به ترجمه انگلیسی به فارسی،‌ در پله بعدی با کمک همین کتاب، فارسی را به انگلیسی ترجمه می‌کنند. ما در این کتاب، همان نگرشی را داشته‌ایم که ترجمه را به عنوان مهارت ششم یا هنر هشتم می‌شناسد. من هم که کارم در حوزه مهارت‌های زبانی است، وارد این پروژه و از مولفان این کتاب شدم.


کتاب «مترجم خود باشید» به عنوان دومین جلد از مجموعه هفتگانه صنعت ترجمه چاپ شده است. در این کتاب تعاریف کلی و مهم در حیطه ترجمه به صورت مختصر گزینش و ارائه شده است. اولین جلد از مجموعه هفتگانه صنعت ترجمه، سال گذشته با عنوان «ترجمه و فناوری» به چاپ رسید.

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...