جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
»   فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   امام حسین (ع) فقط عزادار نمی‌خواد، پیرو هم می‌خواهد
58 بازدید
۱۷ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۹:۳۸
امام حسین (ع) فقط عزادار نمی‌خواد، پیرو هم می‌خواهد

ایران - کره‌جنوبی از نگاه حجت‌الاسلام آهنگران

امام حسین (ع) فقط عزادار نمی‌خواد، پیرو هم می‌خواهد

برعکس آن‌چه فدراسیون فوتبال ادعا می‌کرد (تغییر تاریخ یا مکان بازی ایران و کره جنوبی) دست بردن در تقویم فیفا کار ساده‌ای نبود و در نهایت در حالی که فدراسیون حاضر بود حتی بازی را برگزار نکند مسئولان نظام به منظور جلوگیری از حذف تیم ملی از رقابت‌های انتخابی جام جهانی، مجوز برگزاری بازی را دادند.

با این همه باز هم مخالفت‌هایی با برگزاری بازی در روز تاسوعا وجود دارد. به همین بهانه با حجت‌الاسلام محمدعلی آهنگران، روحانی محبوبی که منبرهای شلوغی دارد و از شخصیت‌های مذهبی مورد علاقه نسل جوان است، تماس گرفتیم تا برگزاری بازی ایران – کره جنوبی را این بار از زاویه نگاه یک روحانی بررسی کنیم. پسر صادق آهنگران، شفاف و منطقی در این بحث شرکت کرد.

الان یکی از سوژه‌های مورد بحث جامعه، برگزاری بازی فوتبال ایران و کره جنوبی همزمان با روز تاسوعاست… دوست داریم بدانیم یک روحانی چه نگاهی به این بازی دارد؟
جالب شد، من قصد داشتم از طریق صفحه شخصی‌ام به این بازی فوتبال اشاره کنم، حالا توفیقی شد که از طریق رسانه حرف بزنیم. قاعدتاً ایام سوگواری سید و سالار شهیدان زمان مناسبی برای برگزاری بازی فوتبال نیست اما توجه داشته باشیم که این برنامه را فدراسیون ایران نداده، فدراسیون جهانی برنامه‌ریزی کرده و ما ناچار به تبعیت هستیم. وقتی در رقابتی شرکت می‌کنیم و قوانین را می‌پذیریم، لغو کردن بازی نتیجه و بازتاب خوبی برای نظام ندارد. البته تا جایی که بنده اطلاع دارم، تلاش‌هایی هم شده بود برای تغییر زمان بازی و موافقت نشد و حالا برگزار نکردن بازی تبعات بیشتری دارد. اگر شعائر اسلامی رعایت شود، بازی در روز تاسوعا ایرادی ندارد.

چه تبعاتی؟ منظورتان فقط حذف ایران از جام جهانی است؟
حذف شدن تیم ملی یک بحث و بعد ورزشی ماجراست و بعد سیاسی‌اش را هم باید در نظر گرفت که دشمن علیه ما تبلیغ منفی می‌کند. در بعد ورزشی هم اینکه تیم ملی ایران در جام جهانی حضور داشته باشد، جدا از پیشرفت فوتبال، موقعیت خوبی برای جمهوری اسلامی است.

ولی عده‌ای مخالف برگزاری بازی تیم ملی در روز تاسوعا هستند…
امیدوارم این مخالفت از سر غیرت دینی و دغدغه مذهبی باشد و رنگ و بوی سیاسی‌اش غالب نباشد. ما قبلاً هم روز تاسوعا بازی کردیم و هیچ اعتراضی نشد. حتی بازی ایران و آمریکا در جام جهانی فرانسه که پیروز شدیم و مقام معظم رهبری پیام تبریک دادند، حدفاصل اربعین حسینی (ع) و وفات پیامبر اکرم (ص) بود. متأسفانه عده‌ای فکر می‌کنند مردم نیاز به کنترل دارند و باید مراقب آن‌ها بود و عده‌ای هم از همه چیز بهره‌برداری سیاسی می‌کنند. یک بازی فوتبال قرار است برگزار شود، همین…

یعنی این دلواپسی‌ها بی‌مورد است؟
آن بخش که از روی غیرت دینی است، محترم و آن بخش که از روی نشناختن مردم است، ناراحت‌کننده است. آن‌هایی که نگران هستند، باید به درک و فهم مردم اعتماد کنند و آن‌هایی که دلواپس هستند، مردم را نمی‌شناسند. مردم ما از روی عشق و علاقه عاشق امام حسین (ع) هستند، علاقه به سیدالشهدا، ارادت قلبی است. تردید نداشته باشید بسیاری از این مردم همان روز از ورزشگاه به هیأت‌های عزاداری امام حسین(ع) می‌روند و این صحبت‌ها پایین آوردن شأن مردم است.

گروهی از مخالفان برگزاری بازی می‌گویند احتمال دارد تیمی گل بزند و فضای شاد در ورزشگاه حاکم شود
در تاریخ این مملکت حتی نوروز هم با عاشورا و تاسوعا همزمان شده اما مردم بدون هیچ دستوری حرمت امام را نگه داشته‌اند. ما چرا فکر می‌کنیم مردم نیاز به کنترل دارند؟ بنده با اعتمادی که به نسل جوان دارم، مطمئن هستم حتی در صورت پیروزی ایران هم حرمت تاسوعا حفظ می‌شود. البته این مخالفت‌های سیاسی با یک موضوع ورزشی حساسیت‌هایی ایجاد کرده است اما جای نگرانی نیست.

شما به عنوان یک روحانی چه راهکاری دارید که روز بازی با کره‌جنوبی، فضای ورزشگاه کربلایی باشد؟
راهکار نیاز نیست. این مردم از منِ روحانی و آن دوستان نگران، بیشتر فضای تاسوعا و عاشورا و حرمت امام حسین را درک می‌کنند. راهکار زمانی لازم است که مشکلی ایجاد شده باشد و یا بخواهیم بحرانی را حل کنیم اما الان مشکلی نیست. جوان ایرانی به این بلوغ فکری رسیده که نباید بهانه دست دلواپسان بدهد. عشق به امام حسین (ع) هم با گفتن من و شما ایجاد نمی‌شود، این علاقه قلبی در خون مردم ایران می‌جوشد. مسلمان و غیرمسلمان هم ندارد. هموطن ارمنی ما در مراسم امام حسین (ع)شرکت می‌کند، هموطن زرتشتی ما برای عزاداران امام حسین(ع) نذری می‌دهد. چرا ما فکر می‌کنیم امام حسین (ع) فقط متعلق به مذهبی‌هاست؟! سیدالشهدا را همه دوست دارند. هر انسانی قصه کربلا را شنیده باشد و فرهنگ عاشورا را بشناسد، شیفته امام می‌شود.

پس از نظر شما مشکلی برای این بازی در روز تاسوعا وجود ندارد؟
به هیچ‌وجه، مردم ایران همیشه ارزش‌ها را حفظ کرده‌اند و متأسفانه این ما بودیم که گاهی اوقات با وسواس‌های عجیب، کار را خراب کردیم. نه تنها تماشاگران که قطعاً با لباس تیره و نشانه‌های عزاداری به ورزشگاه می‌روند، بازیکنان ما هم قطعاً حواس‌شان به حرمت روز تاسوعا هست. البته بهتر است متولیان برگزاری بازی هم برنامه‌هایی داشته باشند. این بازی خارج از ایران هم بیننده دارد و اگرچه تماشاگر فوتبال نگاهش به زمین بازی است اما رنگ مشکی سراسر ورزشگاه دیده و نوای مذهبی در ورزشگاه شنیده شود، ذهن پرسشگر بیننده خارجی را هم درگیر می‌کند و او می‌رود دنبال شناخت سیدالشهدا… حالا که قرار است روز تاسوعا بازی کنیم، بهترین فرصت است معرف فرهنگ عاشورا باشیم و ملی‌پوشان ما هم با الگوبرداری از سید و سالار شهیدان با تمام توان خود برای پیروزی بازی کنند. امام حسین(ع) فقط عزادار و گریه‌کن نمی‌خواهد، امام حسین (ع) «پیرو» می‌خواهد و جوان ایرانی باید از روحیه امام حسین (ع) پیروی کند. اگر ما در این بازی، یک فضای کربلایی در آزادی ایجاد کنیم و به پیروزی برسیم، بزرگ‌ترین خدمت را به سیدالشهدا کرده‌ایم و اجرش از عزاداری کمتر نیست. با فوتبال لبیک یا حسین(ع) را به گوش دنیا می رسانیم و با توسل به حضرت ابوالفضل (ع) پیروز می شویم.

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش فوتبال برتر | فوتبال ایران

پیشنهاد عجیب از سوی ایران / تاریخ جام جهانی را تغییر دهید!
حضور نصفه و نیمه بازیکنان در اردو تیم ملی جوانان اعتراض امیر حسین پیروانی را به همراه داشته چرا که تیم ملی جوانان قرار است 24 اردیبهشت ماه به منظور حضور در جام جهانی زیر ...
حسین ماهینی و همسر و فرزندش در کنار جام قهرمانی پرسپولیس+عکس
حسین ماهینی و همسر و فرزندش در کنار جام قهرمانی پرسپولیس+عکس
حسین ماهینی و همسر و فرزندش در کنار جام قهرمانی پرسپولیس+عکس
تیم‌های زیادی بعد از درخشش گادوین منشا خواهان عقد قراداد با او شده‌اند اما این بازیکن مدعی شد تیم آینده‌اش را انتخاب کرده است. منشا در گفت‌وگو با خبر ورزشی در این مورد گفت: این حق ...
حسین ماهینی و همسر و فرزندش در کنار جام قهرمانی پرسپولیس+عکس
یکی از همسایه‌ها به مأموران گفت: «من چندین بار دختر جوان - مقتول- را دیده بودم که به این باغ رفت و آمد داشت. کارآگاهان در جست‌وجوی قاتل بودند که پی بردند غلام از ایران ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • مطالب مرتبط

  • دانلود آهنگ جدید احمدرضا نبی زاده به نام فصل پنجم دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده به نام قدم میزنم دانلود آهنگ جدید یوسف زمانی به نام خواب جدایی دانلود آهنگ جدید امین رستمی به نام نفسم رفت دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین و فریدون آسرایی به نام کمک کن
    جدیدترین ترانه ها
  • مطالب اخیر