»   ورزش بانوان  »   افشای پشت پرده مسابقات موي‌تاي بانوان در کره جنوبي به زبان مستانه سيف آبادي
۱۱ شهریور ۱۳۹۴ , ساعت ۱۲:۵۲

افشای پشت پرده مسابقات موي‌تاي بانوان در کره جنوبي به زبان مستانه سيف آبادي

مسابقات هنرهاي رزمي داخل سالن آسيا 2013 اينچئون کره در کنار همه رويدادهاي خود، با حوادثي روبرو شد که انجمن موي‌تاي و در کنار آن فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي را با چالش‌هاي جدي مواجه ساخت.

اعزام دو ورزشکار موي‌تاي بانوان با وجود مخالفت صريح معاون ورزش وزارت ورزش و جوانان، بي‌اطلاعي انجمن و فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي از اوزان مجاز بانوان اعزامي به کره تا زمان پرواز در فرودگاه!، وادار کردن بانوان اعزامي به شرکت در مسابقات آنهم در چند وزن بالاتر!!، بحث دوپينگ يکي از بانوان اعزامي و حواشي بعدي آن، همه و همه حاکي از وجود واقعيت‌هايي از نحوه مديريت در آن انجمن و فدراسيون انجمن‌هاي ورزشي مي‌باشد که موجب تأسف همگان گرديد.
اکنون پس از گذشت بيش از يکماه از اين حوادث، مسايل پشت پرده مرتبط با اين رويداد يک به يک آشکارتر شده و سهم هر يک از سازمانهاي مسئول در اين ماجراي تأسف‌بار از انجمن و فدراسيون انجمنها گرفته تا ساير بخش‌هاي ورزشي روشنتر مي‌شود.
مصاحبه‌اي که در زير مي‌خوانيد، گفت‌وگوي اختصاصي “نيرو” با مستانه سيف‌آبادي يکي از بانوان اعزامي موي‌تاي به مسابقات اينچئون کره است که با صداقت بيان شده و پرده از گوشه‌هايي از اين حوادث مهم برمي‌دارد.
از نحوه انتخاب ورزشکاران اعزامي و وضعيت اسفبار اردوهاي تدارکاتي انجمن گرفته تا مجبور کردن آنان براي صعود به چند وزن بالاتر و مسأله دوپينگ و تبعات بعدي آن، واقعيت‌هاي تکان دهنده‌اي است که در بخشهايي از ورزش ما جريان داشته و مسوولان ذيربط با بي‌تفاوتي از کنار آن گذشته و به انواع توجيهات و عذرهاي بدتر از گناه دست زده‌اند.
در زير نظر خوانندگان عزيز را به ماحصل اين گفت‌وگوي روشنگرانه جلب مي‌کنيم.
خودتان را معرفي کنيد؟
سيف آبادي: مستانه سيف‌آبادي هستم و از سال 2011 در تيم ملي موي‌تاي بانوان عضويت دارم. نيرو: بدون مقدمه به سراغ اصل موضوع مي‌رويم. نحوه اعزام تيم ملي موي‌تاي بانوان به بازي‌هاي سالني آسيا و همچنين مثبت شدن تست دوپينگ شما، انجمن موي‌تاي را با چالشها و حاشيه‌هاي جدي روبرو کرد.
مسوولان اين انجمن تاکنون پاسخ روشن و شفافي پيرامون اتفاقات پيش‌آمده نداده‌اند. مي‌خواهيم اصل ماجرا را از زبان خودتان بشنويم و اينکه چرا تاکنون سکوت کرده بوديد؟
سيف‌آبادي: سکوت کردم، چون تصورم اين بود که مسوولان انجمن موي‌تاي از حقم دفاع مي‌کنند. اما آنها در بدترين شرايط تنهايم گذاشتند و تازه مرا خيانتکار هم خواندند.
يعني مدعي هستيد که دوپينگ نکرده‌ايد؟
سيف آبادي: من هيچ داروي ممنوعه‌اي مصرف نکرده‌ام. تمام مکمل‌هايي که در اين سالها استفاده مي‌کردم، مجاز بودند. من حتي يکبار هم اسم “دروستانولول” را نشنيده بودم.
منظورتان همان داروي ممنوعه‌اي است که باعث مثبت شدن تست دوپينگ شما شده است؟
سيف‌آبادي: بله، مسوولان ستاد مبارزه با دوپينگ اينگونه تشخيص داده‌اند.
چرا بدون انتخابي اعزام شديد؟ يعني گزينه بهتري که در اوزان ديگر بتواند براي کشورمان مدال کسب نکند، وجود نداشت؟
سيف‌آبادي: ادعاي مسوولان انجمن موي‌تاي اين بود که در اين اوزان، شانس مدال‌آوري وجود دارد. پس ديگري نياز به برگزاري انتخابي نبود. آنها تنها دنبال کسب مدال بودند. برايشان فرقي نمي‌کرد که انتخابي باشد يا نباشد.
از شرايط اردوها بگوييد. چه کسي به عنوان سرمربي بر روند تمرينات نظارت داشت؟
سيف‌آبادي: ما حدود دو سه هفته بيشتر در اردو نبوديم. البته فقط اسمش اردو بود. چون نه جاي تمرين داشتيم و نه سرمربي، حتي از وجود پزشک هم بي‌بهره بوديم. بعضاً براي گرفتن يک بطري آب با مشکل مواجه مي‌شديم. چون تهيه اين قبيل امکانات بر عهده سرپرست تيم بود که ما نداشتيم. مسوولان انجمن اعلام کرده بودند که خانم مماني سرپرست تيم است، اما ما ايشان را فقط در روز اعزام و در محل فرودگاه ملاقات کرديم. در طول مدت اردوها تنها آقاي پاشايي به عنوان سرپرست تيم مردان حضور داشت.
علت اينکه در اوزان بالاتر به رقابت پرداختيد چه بود؟
سيف‌آبادي: پيش از شروع رقابتها متوجه شديم که بايد در دو وزن بالاتر مبارزه کنيم. در ابتدا ما اين موضوع را نپذيرفتيم، اما با اصرار مسوولان انجمن مجبور به رقابت در اين اوزان شديم. چرا که آنها معتقد بودند اگر به روي رينگ نرويم، آبروي تيم مي رود. وقتي ديديم اختياري نداريم، به ناچار قبول کرديم. کمتر از 24 ساعت به شروع مسابقات، به محل وزن کشي رفتيم. وقتي بالاي ترازو رفتم، مسوول وزن کشي به من اجازه ثبت نام نداد. چون حدود 7 کيلو کمبود وزن داشتم. آنها مي‌گفتند برايشان مسووليت دارد. ريسک بالايي بود که با کمتر از 45 کيلو وزن بخواهم با حريفي روبرو شوم که 7 کيلو سنگين‌تر از خودم بود، اما آنها يک فرصت چند ساعته به من دادند تا خود را سر وزن برسانم. به همين خاطر براي رسيدن به سر وزن بالا تا توانستم مايعات و مواد خوراکي مصرف کردم، به طوري که از ناحيه شکم دچار دردي شديدي شدم. بالاخره با کلي دردسر، در عرض چند ساعت، 3 کيلو اضافه کردم و سرانجام موفق شدم ثبت نام کنم.
مبارزه ميان شما و حريف ويتنامي، چه مقدار طول کشيد؟
سيف‌آبادي: فقط چند ثانيه از شروع بازي گذشته بود که حريف به شکمم ضربه زد و با همين ضربه ناک اوت شدم.
چطور شد که از شما آزمايش دوپينگ به عمل آمد؟
سيف‌آبادي: معمولاً بعد از پايان مسابقات فينال از نفرات اول و دوم آزمايش گرفته مي‌شود. اما نمي‌دانم چرا در مرحله يک چهارم اين قرعه به نام من درآمد. شايد آنها تعجبشان از اين بود، که چطور ظرف چند ساعت، 3 کيلو به وزنم اضافه شده است.
باور نمي‌کردم که آزمايش من مثبت اعلام شود. بنده کارشناس تربيت بدني هستم و تا حدودي از اين چيزها سردرمي‌آورم. من سالها است که از مکملهاي مجاز استفاده مي‌کنم، تاکنون برايم مشکلي پيش نيامده بود.
بعد از اين ماجرا، واکنش مسوولان انجمن موي‌تاي چه بود؟
سيف‌آبادي: خبر مثبت شدن دوپينگ من در عرض چند ساعت رسانه‌اي شد. اما چيزي که بيش از همه مرا آزار داد، اظهار نظر مسوول انجمن موي در رسانه‌ها بود که اعلام کرد من از روي ناآگاهي و بي‌تجربگي دوپينگ کرده‌ام.
ايشان مي توانست ابتدا به صحبت‌هاي من گوش دهد، بعد اقدام به مصاحبه کند. آنها که مرا اينگونه به ناآگاهي متهم مي‌کنند، تاکنون چه اقداماتي براي آگاه سازي من و امثال من انجام داده‌اند؟ برفرض که بنده اين دارو را مصرف کرده بودم، آيا نبايد يک پزشک يا کادر فني بالاي سر تيم بود تا ما را با عواقب مصرف اين قبيل داروها آشنا مي‌کرد؟
همه جا نشستند و گفتند که من ظرف 20 ثانيه ناک اوت شدم، اما هيچ گاه دنبال علتش نبودند. همه ما مي‌دانيم که در ورزشي مانند موي‌تاي، يک کيلو اضافه وزن هم مي‌تواند تا حد چشمگيري در عملکرد ورزشکار و همچنين شدت ضربات تأثيرگذار باشد. حتي در بخش مردان هم کمتر کسي پيدا مي‌شود که حاضر به مبارزه با حريفي باشد که دو تا سه کيلو از خودش سنگين‌تر است. ولي براي بنده اين اتفاق افتاد و در واقع وادارم کردند که روبروي موي‌تاي کاري قرار بگيرم که از لحاظ قد و وزن اختلاف فاحشي با من داشت. سلامتي من براي آنها مهم نبود، فقط کسب سهميه و حفظ آبروي تيم مهم بود و اينکه برنده کشمکشي باشندکه ميان آنها و خانم اکبرآبادي معاون ورزش بانوان پيش آمده بود. براي همين مرا داخل رينگ کشاندند. همه اعضاي تيم و حتي حراست ترس داشتند از اينکه من مقابل اين حريف قرار بگيرم. من با وجود اين همه بي‌مهري، باز سلامتي‌ام را به مخاطره انداختم و به روي رينگ رفتم تا به اصطلاح براي آقايان حفظ آبرو کنم. آن وقت جوابم اين است که اينگونه بي‌انصافانه مرا متهم به خيانت کنند.
آيا به نتيجه دوپينگ خود اعتراض کرده‌ايد؟
سيف‌آبادي: بله، با فدراسيون پزشکي ورزشي مشورت کردم و درخواست کردم کمل‌هاي من مورد آزمايش قرار گيرند. آنها به بنده گفتند که بايد نامه‌اي از فدراسيون جهاني موي‌تاي در اختيار داشته باشم که در آن قيد شده از فلان تاريخ حق اعتراض دارم، ولي متأسفانه انجمن موي‌تاي اعلام کرد که هيچ نامه‌اي از فدراسيون جهاني به دستشان نرسيده است.
من حتي هنوز حکم محروميت دو ساله‌ام را به چشم نديده‌ام، آن وقت اين خبر خيلي راحت همه جا پخش شد. اميدوارم اين نامه را هر چه زودتر به من تحويل دهند تا بتوانم شخصاً پيگير حق پايمال شده خود باشم.
نيرو: هم تيمي شما در اين مسابقات چه عملکردي داشت؟ گويا ايشان هم در يک وزن بالاتر مسابقه داد. سيف‌آبادي: بله، خانم برزگري هم در يک وزن بالاتر شرکت کرد و با اختلاف امتياز، بازي را به حريف واگذار کرد.
در پايان اگر صحبت خاصي داريد بفرماييد؟
سيف آبادي: من اگر اينجا آمدم و اين حرفها را به زبان آوردم به خاطر اين نبود که بحث دوپينگ را توجيه کنم، چون به هر حال اين تست مثبت اعلام شده است. اين مسايل را از آن جهت بازگو کردم که مي‌خواستم ضعفهاي موجود آشکار شود و علاوه بر آن از ورزش بي‌دفاع بانوان، دفاع کنم. من به عنوان نماينده کشورم بايد از جامعه موي‌تاي بانوان عذرخواهي کنم، چرا که هدفم سربلندي ايران و اهتزاز پرچم کشورم بود. مي‌خواستم سد شکن موي‌تاي بانوان شوم و جايگاه اين ورزش را ارتقاء دهم. از هميشه هم آماده‌تر بودم و براي رسيدن به اين هدف لحظه شماري مي‌کردم.
اما متأسفانه قضيه برعکس شد و همه چيز دست به دست هم داد تا اين اتفاق رخ ندهد. برايم مثل کابوس است، همه جا از من به عنوان اولين بانوي دوپينگي ياد مي‌شود، در صورتي که اين موضوع صحت ندارد. برخي فدراسيونها را مي‌شناسم که بانوانشان دوپينگ کرده‌اند، اما چون رسانه‌اي نشد، هيچ جدا صدايش درنيامد.
دلخوري من از رئيس انجمن موي‌تاي از اين بابت است که ايشان تا پيش از اعزام وعده حمايت مي‌داد، اما بعد از اين اتفاقات، کنار کشيد و بجاي حمايت، با تيترهاي نامناسب در روزنامه‌ها درصدد تخريب من برآمد.
در آخر به مسوولان انجمن موي‌تاي توصيه مي‌کنم قبل از تشکيل هر تيمي، ابتدا امکانات و شرايطش را مهيا کنند. چرا که در غير اين صورت با آبروي يک کشور بازي کرده‌اند.

آخرین مطالب این بخش ورزش بانوان

سرمربی تیم ملی روسیه پس از پیروزی در دیدار دوستانه دوم مقابل ایران بیان کرد: بازی بسیار خوبی برای ما بود و نتیجه خوبی کسب کردیم. به گزارش ایسنا، کوزمین پس از پیروزی مقابل تیم ایران در جمع خبرنگاران بیان کرد:...
دیدار دوم تیم‌های فوتسال زنان ایران و روسیه با نتیجه ۴ بر ۳ به سود دختران روس به پایان رسید. دختران ملی‌پوش ایرانی در دیدار رفت این تیم قدرتمند که نایب قهرمانی جهان به شمار می‌رود را با نتیجه...
دختران زیبای کره شمالی در بازی های المپیک پیونگ چانگ در کره جنوبی ورود دختران هوادار تیم کره شمالی به کره جنوبی برای حضور در بازی های المپیک زمستانی...
فاطمه افتخاری تنها بانوی ایرانی است که در رقابتهای بین المللی حضور یافته و سهمیه حضور در جام جهانی را به دست می آورد. وی در رقابتهای بین المللی پاراگلایدر قزاقستان موفق به کسب مدال برنز شد، اگرچه برای فاطمه...