»   دانش و فناوری  »   افزایش 33 درصدی زباله های الکترونیک جهان/ زباله هایی معادل 200 آسمانخراش 100 طبقه
۲۵ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۵:۱۷

افزایش 33 درصدی زباله های الکترونیک جهان/ زباله هایی معادل 200 آسمانخراش 100 طبقه


به گزارش خبرگزاری مهر، این پیش بینی بر اساس اطلاعاتی که توسط سازمانهایی از جمله سازمان ملل، دولتها و سازمانهای غیر دولتی و علمی در ائتلافی تحت عنوان “ابتکار عمل حل مشکل زباله های الکترونیک” ارائه شده تأکید کرده است که تولید زباله های الکترونیک ظرف 5 سال آینده با پیشگامی آمریکا و چین افزایش می یابد. این ابتکار عمل نقشه ای را از زباله های الکترونیک دنیا تهیه کرده است.


تاکنون دسترسی به اطلاعات جامع درباره زباله های الکترونیک جهان کار دشواری تلقی می شد و تعریف کشورهای مختلف از زباله الکترونیکی بسیار متغیر است. برای مثال ایالات متحده آمریکا تنها وسایل الکترونیک مصرفی چون تلویزیون و رایانه ها را در این مقوله قرار می دهد اما کشورهای اروپایی هرآنچه که دارای باطری و یا سیم برق بوده را در مقوله زباله الکترونیک قرار می دهند.


رودیگر کوهر از دانشگاه سازمان ملل در آلمان و دبیر اجرایی این ابتکار عمل به اشاره به تنوع تعریف از زباله الکترونیک، دلیل ارائه این نقشه را همین موضوع دانست و گفت: این نخستین بار است که ما اطلاعاتی برای مقایسه عرضه می کنیم. این نقشه مقیاس موضوع را در سطح ملی مشخص می کند از این رو سیاستگذاران نسبت به این موضوع آگاهی بیشتری یافته و اقدام در راستای آن را بررسی می کنند.


این نقشه تعامل اطلاعات 184 کشور جهان را با حجم تخمینی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی نشان می دهد که وارد بازار شده و همچنین نشان داده است که این تجهیزات سرانجام چه میزان زباله الکترونیک تولید می کنند. این اطلاعات به دولتها و شرکتها کمک می کند حجم زباله الکترونیک خود را کنترل کنند.


سال گذشته در دنیا 54 میلیون تن محصولات الکترونیک و الکتریک استفاده شده، تولید شد که این امر به طور کلی معادل 20 کیلوگرم به ازای هر یک نفر از هفت میلیارد نفری است که روی سیاره زمین زندگی می کنند.


این گروه پیش بینی کرده است که تا سال 2017، میزان زباله های الکترونیک جهان 33 درصد افزایش می یابد و میزان آن به 72 میلیون تن می رسد. این میزان 11 برابر اندازه هرم بزرگ جیزه در مصر است.


چین درحال حاضر پیشرو در تولید تجهیزات الکترونیک و الکتریک است. این کشور در سال 2012 حدود 12.2 میلیون تن زباله الکترونیک تولید کرده است و پس از آن آمریکا با 11 میلیون تن زباله الکترونیک در ردیف دوم قرار می گیرد.


این جدول همچنین 10 مقصد اول برای زباله های الکترونیک را نیز منتشر کرده است.


 

آخرین مطالب این بخش دانش و فناوری

پنجره‌های هوشمند در راه بازار گروهی از محققان آلمانی نوعی پنجره هوشمند ساختند که با استفاده از ذرات آهن معلق در یک مایع، نور خورشید را در سطوح مختلف مسدود می‌کند و از آن انرژی می‌گیرد. به گزارش ملکانه : اغلب...
عبور یک شهاب سنگ از اتمسفر، آسمان میشیگان را روشن کرد ...
بررسی بازی Bridge Constructor Portal؛ پورتال آرزو ...
هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است کیفیت هوای تهران امروز - پنجشنبه - با شاخص 104 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس جامعه قرار دارد. به گزارش ملکانه : معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران روز...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب