»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   افت شدید قدرت خرید کارگران
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ , ساعت ۱۵:۱۸

افت شدید قدرت خرید کارگران

به دلیل رشد یکباره و صعودی قیمتها در یکسال اخیر، افزایش ۹۷ هزارتومانی حداقل دستمزد امسال کارگران هیچگونه قدرت خرید جدیدی برای خانوار کارگری ایجاد نکرد و این رقم حتی توان جبران افزایشهای ناشی از رشد قیمتها در سبد هزینه های خانوار فروردین ماه را نیز نداشته است.

اردبیل نیوز: به گزارش مهر، در سالهای گذشته افزایش حداقل دستمزد سالیانه می توانست حداقل یک فصل از سال جدید دوام بیاورد و افزایش قیمتهای ناشی از نو شدن سال را در سبد هزینه های خانوار کارگری جبران کند.

کارشناسان بازار کار می گویند به دلیل تعیین حداقل دستمزد سال جدید با نرخ تورم سال گذشته، به خودی خود یک خلاء ناشی از افزایش قیمتها در سال جدید در بسته دستمزدی کارگران وجود دارد که متاسفانه در نظر گرفته نمی شود.

به عبارتی، به محض نو شدن سال در فروردین ماه، قیمتهای جدید برای اقلام خوراکی، هزینه های مسکن، حمل و نقل، پوشاک، درمان، تحصیل و موارد فراوان دیگری اعلام می شود اما برای جبران افزایشهایی که در این بخش اتفاق می افتد، متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد و می توان گفت کارگران در ابتدای هر سال دچار یک افت جدید قدرت خرید می شوند.

در سالهای گذشته افزایشهای نه چندان قابل توجه دستمزد سالیانه می توانست حداقل تا پایان فصل بهار بخشی از افزایش قیمتها را برای خانوار کارگری جبران کند اما متاسفانه با روندی که رشد قیمتها در یکسال اخیر طی می کند، اساسا تعیین هر رقم جدیدی به عنوان دستمزد کارگران امکان پوش افزایش قیمتها در بازار را ندارد، چون قیمتها دائما در حال افزایش هستند اما دستمزد کارگران تنها یکبار افزایش می یابد.

کارشناسان بازار کار می گویند افزایش ۹۷ هزارتومانی حداقل دستمزد امسال هیچگونه قدرت خرید جدیدی را برای خانوار کارگری ایجاد نکرده و از زمان تعیین آن در اسفندماه ۹۱ تاکنون قیمت اقلام مصرفی خانوار در بازار بارها دستخوش تغییر و افزایش شده است.

ولی الله صالحی در گفتگو با مهر با تاکید بر افت شدید قدرت خرید کارگران، گفت: متاسفانه افزایش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد امسال مشمولان قانون کار، هیچگونه قدرت خرید جدیدی را برای کارگران ایجاد نکرده است.

عضو شورای عالی کار و نماینده کارگران کشور اظهار داشت: البته هنوز چیزی از افزایشهای جدیدی که بر اساس تصمیم اسفندماه سال گذشته شورای عالی کار گرفته شده، به دست کارگران نرسیده است، با این حال می توان گفت افزایش دستمزد حتی برای فرودین ماه امسال نیز قدرت خرید جدید ایجاد نکرد.

صالحی خاطر نشان کرد: تمام تلاش ما در شورای عالی کار این است که بتوانیم برای کارگران قدرت خرید ایجاد کنیم و اگر این اتفاق بیافتد به دنبال خود رونق اقتصادی را نیز برای کشور به همراه خواهد داشت، اما متاسفانه افزایش دائمی قیمتها، این امکان را از بین برده است.

این مقام مسئول کارگری کشور تاکید کرد: در صورتی که بتوانیم از طریق بالا بردن دستمزدها در بین دهکهای پایین و کارگران قدرت خرید ایجاد کنیم، این موضوع منجر به رونق گرفتن فروش کالاهای ساخت داخل می شود، چرا که بیشتر خانوارهای کارگری ترجیح می دهند از کالای ساخت داخل به جای مشابه خارجی آن استفاده کنند.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...
کرمانشاه- روند رسیدگی به واگذاری پرابهام دومین پالایشگاه قدیمی ایران با عزل مدیرعامل منصوب خریداران جدید و عدم تمکین وی به ترک این پست وارد فاز تازه ای شده است.اخبارگزاری مهر- گروه استانها: واگذاری پر ابهام پالایشگاه کرمانشاه به بخش...


  • دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محمد زندوکیلی به نام خواب پاییزی دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام نزدیکای پاییز دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ به نام هوای تو دانلود آهنگ جدید سیروان خسروی و زانیار خسروی به نام نمیرم عقب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب