»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   افتتاح نخستین ساختمان خورشیدی در غرب تهران
۲۴ دی ۱۳۹۲ , ساعت ۱۴:۳۴

افتتاح نخستین ساختمان خورشیدی در غرب تهران


به گزارش خبرنگار مهر، محسن چراغی درجمع خبرنگاران درباره جزئیات این پروژه گفت: باتوجه به شمار قابل توجه روزهای آفتابی در شهر تهران، ( میانگین 260-250 روزدرسال ) درساخت این ساختمان از انرژی خورشیدی برای تأمین آب گرم مصرفی ساختمان بهره گرفته شده است.


معمار و مجری طرح این پروژه با اشاره به اینکه افزایش جمعیت اتمام منابع انرژی فسیلی و پيامدهاي زيست‌ محيطي حاصل از بكارگيري انبوه سوخت‌هاي فسيلي و انتشار كربن، ضرورت بهره‌گيري از انرژي خورشيدي درساختمانها را دوچندان مي‌كند، افزود: براساس آمارها بخش ساختمان حدود 40 درصد ازکلّ مصرف انرژی را به خود تخصیص داده و این میزان مصرف انرژی در مقایسه با کشورهای پیشرفته تقریباً سه برابراست بدین ترتیب یکی از ابزارهای مؤثّر برای صرفه جویی انرژی در ساختمان استفاده از انرژی خورشیدی است.


وی درباره سازوکار اجرایی کردن این پروژه گفت: درفرآیند اجرا باتوجه به اینکه ازطریق مبحث نوزدهم مقررات ساختمان درصدد صرفه جویی انرژی درساختمان بودیم، شرکت مبنا، پیشنهاد داد که چنانچه استانداردهای مربوط به مصرف انرژی را رعایت کنیم می توانیم رتبه انرژی را دریافت کنیم. براین اساس با رعایت کردن شاخص‌های مورد نظر در این زمینه موفق به دریافت گواهینامه کارآیی انرژی ساختمان شدیم که به موجب آن رتبه 4.5 ستاره انرژی از پنج ستاره را دریافت کردیم.


مدیرگروه ساختمانی ایما درباره جزئیات دریافت این گواهینامه اضافه کرد: عایق کاری جداره های بیرونیِ ساختمان، استفاده ازبویلرچگالشی، نصب آبگرمن خورشیدی، استفاده از سیستم سنجش میزان مصرف انرژی برای هرواحد آپارتمانی و نیز سیستم کنترل هوشمند خانگی از جمله مواردی بوده که ساختمان را مشمول دریافت این گواهینامه کرده است.


عضو کانون فارغ التحصیلان معماری دانشگاه تهران با اشاره به توجیه نبودن دستگاه‌های خدمات رسان در مواجهه با این شیوه از ساخت افزود: ادارات برق، گاز و سازمان‌های مرتبط، اساساً آیین نامه و دستورعملی که مطابق با این روش خدمات رسانی کنند، ندارند وبر این اساس علی رغم کوشش  برای کاهش مصرف انرژی دراین ساختمان مطابق بااستانداردها وروشهای رایج انشعاب دریافت کردیم.


 وی تأکید کرد:براساس آمارهای موجود درحدود 20 الی 30 درصد از آلودگی هوای تهران ناشی از مشکلات مربوط به تأسیسات واحدهای مسکونی است چرا که استفاده از سوختهای فسیلی با آلایندگی همراه است. دراین میان صرفه جویی درمصرف انرژی نه تنها از لحاظ کاهش هزینه‌ها قابل بررسی است، بلکه می توان با عایق بندی و استفاده بهینه از انرژی‌های خورشیدی و بکارگیری فناوری‌های روزدنیا زمینه سازجلوگیری از آلودگی هوا شویم.


چراغی درباره دلایل عدم نهادینه شدن این روش درساخت وسازها، گفت: درکشورِما باتوجه به اینکه سوخت های فسیلی تقریباً رایگان است درنتیجه اراده ای برای استفاده از این روش درساختمان‌ها وجود ندارد این درحالی است که با اجرای فازبعدی هدفمند کردن یارانه ها قطعاً بهره گیری ازاین روش به یک الزام تبدیل خواهد شد.


عضو کانون فارغ التحصیلان معماری دانشگاه تهران درعین حال ادامه داد: رعایت کامل مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان و نیز بهره گیری ازانرژی خورشیدی درساخت وسازها باعث می‌شود که به طورمیانگین سالیانه 50 و25 درصد به ترتیب در مصرف گازوبرق، صرفه جویی شود و درعین حال با توجه به کوچک شدن اندازه تأسیسات و تجهیزات موتورخانه، ازاین رو عملا ًشاهد کوچک شدن فضای تأسیسات ساختمان خواهیم شد که درنتیجه آن می‌توان ازاین فضا برای مصارف دیگرنظیرپارکینگ ومشاعات استفاده کرد.


چراغی در پایان تخصیص بخشی از درآمد حاصل ازهدفمند کردن یارانه‌هارا به موضوع بهینه کردن مصرف انرژی درساختمان ها خواستارشد و گفت: درکشورهای اروپایی علی رغم اینکه روزهای آفتابی بسیارکمی هست اما استفاده از این روش سالهای سال درصنعتِ ساختمان رایج است.


وی افزود:علاوه براین، حتی درکشورهای همسایه نظیرترکیه نیزبهره گیری از انرژی خورشیدی درساخت وسازهاچندین سال است که رواج دارد. براین اساس با توجه به  شرایط مناسب اقلیمی کشورمان، زمینه بسیارمساعد تری برای استفاده ازانرژی خورشیدی وجوددارد.


این کارشناس معماری در پایان اظهارامیدواری کرد که مسؤولان با انجام مطالعات کارشناسی درباره چگونگی استفاده از انرژی خورشیدی درساخت و سازها برای استفاده از این نوع روش درساختمان سازی ها زمینه مساعدی فراهم شود.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

جعفر پشامی، با بیان این‌که کارت‌های هوشمند ملی از نظر فنی قابلیت ذخیره اپلیکیشن‌های مختلفی را در خود دارند، اظهار کرد: این کارت‌ها می‌توانند خدمات سازمان‌های مختلف را بدون تداخل در خود ذخیره کنند به گونه‌ای که می‌توان کارت‌های بانکی،...
خاویار ایرانی در اندیشه بازگشت به بازارهای جهانیبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ این صنعت که زمانی در بین محصولات صادراتی معروف ایران قرار داشت، به دلیل تحریم های تجاری و ممنوعیت بین المللی در زمینه شکار ماهیان...
اولین واحد بیت کوین نقد ( Bitcoin Cash)، که انشعابی از بیت‌کوین است، روز سه‌شنبه “استخراج شد.” برخی نگران آن بودند که با تولد بیت‌کوین نقد، ارزش بیت‌کوین دچار نوسان‌ شدیدی شود، اما با گذشت یک روز از استخراج اولین...
کرمانشاه- روند رسیدگی به واگذاری پرابهام دومین پالایشگاه قدیمی ایران با عزل مدیرعامل منصوب خریداران جدید و عدم تمکین وی به ترک این پست وارد فاز تازه ای شده است.اخبارگزاری مهر- گروه استانها: واگذاری پر ابهام پالایشگاه کرمانشاه به بخش...


  • دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک

    دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان دانلود آهنگ جدید میلاد بابایی به نام اشتباه بود دانلود آهنگ جدید علیرضا طلیسچی به نام تو فکر میکنی کیه دانلود آهنگ جدید اشوان به نام منو دریاب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب