جمعه, ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
»   سلامت روان  »   اضطراب چیست؟ / ۱۰ چیزی که نباید به یک آدم مضطرب گفت
188 بازدید
۲۵ آبان ۱۳۹۴ , ساعت ۹:۰۵

اضطراب چیست؟ / ۱۰ چیزی که نباید به یک آدم مضطرب گفت

"اضطراب غم و اندوه فردا را از ما نمی‌گیرد، بلکه آن‌چه از ما می‌گیرد توانِ امروزمان است."- چارلز اسپرجن

اضطراب غم و اندوه فردا را از ما نمی‌گیرد، بلکه آن‌چه از ما می‌گیرد توانِ امروزمان است.

 

 

اضطراب چیست؟

اضطراب یکی از رایج‌ترین حالات در میان آدم‌ها است. پژوهش‌‌گران تخمین می‌زنند، فقط در ایالات متحده، تعداد آدم‌هایی که از اضطراب رنج می‌برند حدود ۴۰ میلیون نفر است. این عدد احتمالا باید بیش‌تر باشد، چون این آمار تنها افرادی را در بر می‌گیرد که بیماری‌شان توسط پزشک حرفه‌ای تشخیص داده شده است.

اگر بخواهیم روشن‌تر بگوییم، اضطرابِ موقعیتی یک وضعیت روحی عادی است. مثلا، همه‌ی ما وقتی سرِ قرار اول می‌رویم، برای آزمون مطالعه می‌کنیم یا مصاحبه‌ی شغلی می‌دهیم اضطراب داریم. ولی، اضطراب مزمن(بلندمدت) می‌تواند فعالیت‌های روتین و هرروزه‌ را مختل کند.

درمانگاه مایو از فهرست نشانه‌های زیر برای کشف و تشخیص اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، یکی از رایج‌ترین انواع اضطراب، استفاده می‌کند:

 1. اضطراب یا وسواس مداوم درمورد نگرانی‌های کوچک و بزرگ
 2. ناتوانی در کنار گذاشتن یا رها شدن از نگرانی
 3. ناتوانی در تمدد اعصاب، بی‌قراری، یا دلشوره داشتن.
 4. مشکل تمرکز یا احساس حواس‌پرتی
 5. سخت بودن تصمیم‌گیری به علت ترس از تصمیم‌گیری اشتباه
 6. در هر وضعیتی تمام مدت به بدترین احتمال ممکن فکر کردن
 7. در کنترل تردید و بلاتکلیفی مشکل داشتن

 

چه کار نباید بکنم؟

وقتی ما یا کسی که دوست‌اش داریم دچار اضطراب مزمن است، می‌تواند اوضاع دشواری باشد. قطعا، بعضی‌وقت‌ها احساس می‌کنیم کنترلی روی وضعیت‌ نداریم. ولی، هرچند شرایطی که می‌تواند موجب به وجود آمدن این احساس در ما بشود عناصر و مشخصه‌هایی دارد، برای کمک به عزیزان‌مان می‌توانیم کارهایی انجام دهیم- و یک سری کارها(به همان اندازه مهم) هستند که نباید انجام دهیم.

درک این نکته مهم است که آدم‌ها نمی‌دانند که می‌توانند اضطراب‌شان را کنترل کنند. درواقع، اضطراب مزمن عبارت از عدم توازن شیمایی در مغز است؛ به معنای دقیق کلمه، رشته‌های عصبی‌ در مغز ما تعبیه شده است که به سختی می‌توانند- هرچند ممکن است- نشانه‌های خود را تسکین دهند.

وقتی کسی که می‌شناسیدش دچار اضطراب می‌شود، اغلب حس گناه و ناامیدی به وجود می‌آید. چیزی که موضوع را دشوارتر می‌کند این است که بعضی از آدم‌ها دلیل علمی بیماری‌ها را نمی‌دانند و رفتار آنها ممکن است(اغلب سهوا) قضاوتی و مضر باشد.

با توجه به آن چه ذکر شد، ۱۰ چیزی که آدم‌های مضطرب دوست‌ندارند بشنوند این‌ها هستند.

 

anxious-woman-anxiety-1000x600

 

1. “آرام باش

آه، بله، ‌ای کاش به همین راحتی بود. نه تنها این جمله کمک‌کننده نیست، بلکه مضر هم هست. بهتر است قبول کنید اگر کسی در وضعیت اضطراب می‌توانست “آرام باشد، ” تا به‌حال به‌خوبی این کار را انجام داده بود. یادتان باشد، این فقط یک “مرحله” یا “لحظه” نیست، این یک وضعیت است. درست مثل شخص تب‌داری که نمی‌تواند تب‌اش را پایین آورد، آدم مضطرب هم نمی‌تواند “آرام باشد.” به‌جای آن، کاری که می‌تواند مفید باشد این است که با مهربانی به او شیوه‌ی “نفس‌کشیدن” را یاد بدهیم… این کار محبت را نشان می‌دهد و می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

 

۲. چیز مهمی نیست

چرا، مهم است. اختلالات روانی- عدم توازن شیمیایی در مغز- وضعیتی جدی است. در کسی که اضطراب مزمن دارد، اغلب نشانه‌های فیزیکی مرتبط با این اختلال وجود دارد- لرزش، درد، بی‌خوابی، سردرد، تپش قلب و غیره. سروصدایی که در سر شخص می‌پیچید- به همراه نشانه‌های فیزیکی که اغلب به دنبال آن ظاهر می‌شود- کاملا جدی به نظر می‌رسد. دنبال کلمات درست می‌شد؟ این جمله را امتحان کنید: “این وضعیت موقت است”.

 

۳. حداقل سالم هستی/ از سلامتی برخورداری”

درحالی‌که ممکن است شخص از دردهای فیزیکی شدیدی رنج نبرد، ولی سلامت کلی بدن چیزی بیش از ساختار فیزیکی بدن است. درواقع، ارتباط ذهن/بدن در جامعه‌ی علمی بیش‌تر و بیش‌تر پذیرفته می‌شود، و اختلالات اضطرابی مثال کاملی از این ارتباط است. قلب پرتپش، دستان عرق‌کرده و دردهای بدن را که اغلب با اضطراب همراه هستند به چه چیز دیگری می‌توان نسبت داد؟ استرس طولانی مدت، ازجمله استرسی که باعث اضطراب می‌شود، می‌تواند بر بدن آدم تاثیر منفی بگذارد.

 

۴. تو از پس آن بر می‌آیی

برای کسی که اختلال اضطرابی دارد این گفته‌ای خوشایند نیست. بلکه حتی، ممکن است این گفته را نوعی کم‌اعتنایی به‌حساب آورد. با مداخله‌ی طبیعی و پزشکی می‌توان بر اختلالات اضطرابی غلبه کرد، ولی این به معنی آن نیست که فرد می‌تواند “بر آن غلبه کند”، چون این “آن” اغلب تحت کنترل آنها نیست.

 

۵- چرا مضطرب هستی؟

درک این نکته مهم است که شخص مبتلا اغلب نمی‌داند چرا این احساس را دارد. همان‌طور که ذکر شد، اضطراب موکدا یک عدم‌توازن شیمیایی است. مغز یک عضو پیچیده است؛ چیزی که هنوز باید بیش‌تر کشف شود. تا زمانی که کاملا ندانیم مغز چگونه تمام محرک‌ها را دریافت، پردازش و تفسیر می‌کند، احتمالا پاسخ درستی برای “چرا”ی بسیاری از اختلالات روانی وجود نخواهد داشت.

 

۶- به چیز دیگری فکر کن  

این حرف گفتن‌اش راحت است. بااین‌که بعضی‌ها ممکن است بتوانند برای مدت کوتاهی افکار اضطرابی‌شان را دفع کنند، حفظ چنین دافعه‌ای کار دشواری است. یک نکته‌ی مهم: نشان داده شده است تمرین مراقبه و تمرکز حواس بعضی از نشانه‌های اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد. به‌جای این‌که بگویید به چیز دیگری فکر کن، به او پیشنهاد بدهید درمورد مراقبه مطالعه کند. یادتان باشد: پیشنهاد بدهید، ولی پافشاری نکنید.

 

۷- “انگار حال‌ات بد/ وخیم است / انگار مریض هستی”

بدیهی است، هیچ‌کس دوست‌ندارد این را بشنود، ولی اگر کسی اضطراب مزمن داشته باشد این نکته حتی بیش‌تر صدق می‌کند. این گفته می‌تواند به کسی که ناراحت و عصبی است صدمه بزند. اگر می‌دانید کسی که برای‌تان مهم است اضطراب دارد، لطفی به او بکنید: از به کاربردن چنین گفته‌هایی دوری کنید.

 

۸- همه بعضی‌وقت‌ها دچار اضطراب می‌شوند

ما این واقعیت را ساخته‌ایم. ولی، این از وخامت وضعیت شخص کم نمی‌کند. گفتن چیزی شبیه این فقط موجب می‌شود فرد مبتلا از آن‌چه هست احساس حقارت بیش‌تری کند. اگر درست به آن پرداخته نشود، این کار می‌تواند به احساس گوشه‌گیری و عدم تمایل او به صحبت درمورد وضعیت‌اش بینجامد، که دقیقا نقطه‌ی مقابل چیزی است که ما به عنوان دوست‌دار او می‌خواستیم.

 

۹. من هم مشکلاتی دارم

بعضی‌‌وقت‌ها از سر هم‌دردی این را می‌گوییم؛ بعضی‌وقت‌ها از سر خودخواهی کامل گفته می‌شود. فارغ از انگیزه، این گفته به هیچ‌کس کمکی نمی‌کند- شما همچنان مشکلات خود را خواهید داشت و آنها با نگرانی درمورد مشکلات شما فقط بر اضطراب‌شان می‌افزایند… حتی کوچک‌ترین اشاره به آن هم مشکلی را حل نخواهد کرد. آنها هم به مشکلات آدم‌های دیگر بی‌اعتنا نیستند. همه‌ی ما به اندازه‌ی کافی بالغ هستیم که بفهیم اکثرمان – همه‌ی ما؟ – مشکلاتی داریم.

 

۱۰- “جای نگرانی وجود ندارد”

بازهم، این گفته‌ای است که ممکن است از آن برداشتی ترحمی و ناجور بشود. اضطراب انتخابی آگاهانه نیست، بنابراین به همین سادگی‌ها هم نیست که کسی بگوید “جای نگرانی وجود ندارد” و وضعیت بغرنج دیگران را برطرف کند. شاید واقعا جایی برای نگرانی وجود دارد که ما از آن باخبر نیستیم. به جای آن، فقط به آنها گوش بدهید و اگر خواستند با شما صحبت کنند، وقت‌تان را در اختیارشان قرار بدهید.

 

یک چیز دیگر…

شایان ذکر است روش‌هایی وجود دارند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. هدف این مقاله منصرف کردن کسی از کمک به فردی که رنج می‌کشد نیست. درواقع، ذکر چیزهایی مثل مراقبه، نیایش، استراحت، مراجعه به پزشک، و غیره- به‌خصوص اگر ثمربخش بوده است- همه روش‌های بسیار خوبی هستند برای آن که به شخص مبتلا نشان بدهید به فکر او هستید. فقط یادتان باشد، ما نمی‌توانیم کسی را مجبور به انجام مراقبه، یا پی‌گیری درمان کنیم، چون این امر باید یک تصمیم‌گیری شخصی باشد.

به گزارش ملکانه، بازهم تکرار می‌کنم، پیشنهاد کنید، پافشاری نکنید. به این طریق، عزیز شما احساس حمایت و مراقبت خواهد کرد و شما کار مهمی انجام خواهید داد: ابراز عشق و محبت‌تان.

 

ترجمه: کامروا ابراهیمی

منبع: پاور آو پازتیویتی

لذت تماشای فیلم های جدید
در ملکانه تماشا کنید
www.molkaneh.com

آخرین مطالب این بخش سلامت روان

چگونه دیگران را خوشحال کنیم؟
همه‌ی ما گاهی غمگین و افسرده می‌شویم و نیاز داریم کسی در این شرایط با ما همدلی کند. حتما برای دوستان و نزدیکان‌تان پیش آمده است که از موضوعی ناراحت بودند و شما دوست داشتید ...
۱۰ راه درمان بر افسردگی در جوانی
گروه موسیقی راک بلینک ۱۸۲ در یکی از ترانه‌هایش به بهترین شکل آن را گفته است: “وقتی ۲۳ سالته، هیش‌کی دوستت نداره”. این خودش نوعی افسردگی به همراه می‌آورد. خب، شاید بعضی‌ از آدم‌ها شما را ...
چرا آدم هایی که زیاد گریه می‌کنند سالم‌تر، آزادتر، و از نظر ذهنی قوی‌تر هستند
آیا می‌دانستید گریه شما را سالم تر و قوی تر می‌کند؟ آیا می‌دانستید این کلمات و عبارات چه مفهومی برای‌تان دارند؟ نالان، گریان، و احساساتی.  این کلمات بیشتر اوقات بار معنایی منفی دارند. این‌ها به ...
مغزتان خسته شد، پلک بزنید!
محققان دریافتند که این زنگ تفریح مذهنی می‌تواند از کسری از ثانیه تا چند ثانیه طول بکشد تا توجه کامل دوباره بازیابی شود. در این زمان، اسکن‌هایی که افول و جریان خون را در مغز پیگیری ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


 • مطالب مرتبط

 • دانلود آهنگ جدید احمدرضا نبی زاده به نام فصل پنجم دانلود آهنگ جدید عماد طالب زاده به نام قدم میزنم دانلود آهنگ جدید یوسف زمانی به نام خواب جدایی دانلود آهنگ جدید امین رستمی به نام نفسم رفت دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین و فریدون آسرایی به نام کمک کن
  جدیدترین ترانه ها
 • مطالب اخیر