»   اخبار سیاسی  »   اصلاحات قضایی دولت ترکیه در جلب حمایت مخالفان ناکام ماند
۱۹ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۷:۰۲

اصلاحات قضایی دولت ترکیه در جلب حمایت مخالفان ناکام ماند

“بسته ایجاد دموکراسی” دولت ترکیه در جلب حمایت کامل حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه که این بسته را مخفیگاهی برای پنهان کردن فساد مالی دولت می‌دانند، ناکام ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، این بسته شامل لغو فعالیت دادگاه‌های ویژه می‌باشد؛ اقدامی که انتظار می‌رود که راه را برای محاکمه مجدد صدها نیروی ارتش زندانی به خاطر توطئه کودتا هموار کند. براساس این اصلاحیه فعالیت هشت دادگاه ویژه که در سال 2012 و 2013 میلادی سربازان ارتش را در دادگاه‌های دسته جمعی محکم کرده، لغو شده و پرونده‌های این افراد به دادگاه‌های جنایی معمولی ارجاع می‌شود.

حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه ترکیه مدت‌ها از این دادگاه‌های ویژه انتقاد کرده اما آکف همزاچبی، معاون رئیس گروه پارلمانی این حزب اعلام کرد، لغو فعالیت آن‌ها کافی نیست.

وی افزود: ما بدون شک و قاطعانه این بسته را جدای از یکسری اصلاحیه‌های مثبتش رد می‌کنیم. کاملا واضح است که دولت با گفتن مسائلی چون کاهش مدت بازداشت 10 ساله و لغو فعالیت‌ دادگاه‌های ویژه، میزان وسیعی از فسادهای مالی کثیف خود را پنهان کرده است.

آکف همزاچبی گفت، حزب مردم جمهوری‌خواه تنها از لغو فعالیت دادگاه‌های ویژه و همچنین ماده 10 قانون مقابله با ترور که به این دادگاه ویژه اختیار داده است، حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: هیچ توافقی درباره مدت بازداشت وجود ندارد. مدت بازداشت پنج ساله در مجموعه قوانین روال جنایی به هیچ وجه در این بسته مانع ایجاد نکرده است. دادگاه قانون اساسی در مورد پرونده مصطفی بالبای و محمت هابرال، دو تن از معاون‌های آزاد شده حزب مردم جمهوری‌خواه دستور بازداشت پنج ساله داد که در حقیقت مغایر با ماده 19 قانون اساسی است که حق آزادی و امنیت را در بر دارد.

کاملا مشخص است که دادگاه قانون اساسی مدت بازداشت پنج ساله را به عنوان نقض حقوق بشر می‌داند. در کشوری که دولت می‌گوید: من مدت بازداشت 10 ساله را لغو می‌کنم، در حقیقت یک اقدام دموکراتیک انجام نداده است. این بسته شامل هیچ اقدامی نیست که راه را برای محاکمه دیگران نیز باز کند.

براساس این بسته، ماموران اجرای قانونی در حالی که حکم استراق سمع را درخواست می‌دهند، باید به طور شفاف به صاحب خط تلفن اعلام کنند که قصد شنود مکالمه‌هایش را دارند. مدت شنود نیز از شش ماه به سه ماه کاهش یافته است.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم یکی از افرادی است که اعتقاد دارد: « مسایل و آموزه های دینی را نباید به این راحتی خرج احزاب، گروه های سیاسی و شخصیت های بازیگر در عرصه سیاسی کرده تا...
رییس جمهور، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده کمک کنند. او همچنین از همه کسانی که در 15 روز گذشته به...
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در صد و بیست و یکمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود حملات شدیدی را علیه قوه قضاییه ابراز داشته، چرا دادستان...
هدف ترامپ منزوی کردن سپاه است | آمریکا تحریم کند، شرکت‌های زیادی عقب‌نشینی می‌کنندمحمد اکبری: در حال حاضر پس از ارجاع برجام به کنگره از سوی ترامپ، بسیاری از سوالات در مورد برجام و آینده آن به نحوه برخورد آینده اروپا...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب