»   اخبار سیاسی  »   اصلاحات قضایی دولت ترکیه در جلب حمایت مخالفان ناکام ماند
۱۹ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۱۷:۰۲

اصلاحات قضایی دولت ترکیه در جلب حمایت مخالفان ناکام ماند

“بسته ایجاد دموکراسی” دولت ترکیه در جلب حمایت کامل حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه که این بسته را مخفیگاهی برای پنهان کردن فساد مالی دولت می‌دانند، ناکام ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، این بسته شامل لغو فعالیت دادگاه‌های ویژه می‌باشد؛ اقدامی که انتظار می‌رود که راه را برای محاکمه مجدد صدها نیروی ارتش زندانی به خاطر توطئه کودتا هموار کند. براساس این اصلاحیه فعالیت هشت دادگاه ویژه که در سال 2012 و 2013 میلادی سربازان ارتش را در دادگاه‌های دسته جمعی محکم کرده، لغو شده و پرونده‌های این افراد به دادگاه‌های جنایی معمولی ارجاع می‌شود.

حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه ترکیه مدت‌ها از این دادگاه‌های ویژه انتقاد کرده اما آکف همزاچبی، معاون رئیس گروه پارلمانی این حزب اعلام کرد، لغو فعالیت آن‌ها کافی نیست.

وی افزود: ما بدون شک و قاطعانه این بسته را جدای از یکسری اصلاحیه‌های مثبتش رد می‌کنیم. کاملا واضح است که دولت با گفتن مسائلی چون کاهش مدت بازداشت 10 ساله و لغو فعالیت‌ دادگاه‌های ویژه، میزان وسیعی از فسادهای مالی کثیف خود را پنهان کرده است.

آکف همزاچبی گفت، حزب مردم جمهوری‌خواه تنها از لغو فعالیت دادگاه‌های ویژه و همچنین ماده 10 قانون مقابله با ترور که به این دادگاه ویژه اختیار داده است، حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: هیچ توافقی درباره مدت بازداشت وجود ندارد. مدت بازداشت پنج ساله در مجموعه قوانین روال جنایی به هیچ وجه در این بسته مانع ایجاد نکرده است. دادگاه قانون اساسی در مورد پرونده مصطفی بالبای و محمت هابرال، دو تن از معاون‌های آزاد شده حزب مردم جمهوری‌خواه دستور بازداشت پنج ساله داد که در حقیقت مغایر با ماده 19 قانون اساسی است که حق آزادی و امنیت را در بر دارد.

کاملا مشخص است که دادگاه قانون اساسی مدت بازداشت پنج ساله را به عنوان نقض حقوق بشر می‌داند. در کشوری که دولت می‌گوید: من مدت بازداشت 10 ساله را لغو می‌کنم، در حقیقت یک اقدام دموکراتیک انجام نداده است. این بسته شامل هیچ اقدامی نیست که راه را برای محاکمه دیگران نیز باز کند.

براساس این بسته، ماموران اجرای قانونی در حالی که حکم استراق سمع را درخواست می‌دهند، باید به طور شفاف به صاحب خط تلفن اعلام کنند که قصد شنود مکالمه‌هایش را دارند. مدت شنود نیز از شش ماه به سه ماه کاهش یافته است.

انتهای پیام

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها