»   فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   استقلال و شخصيت آسيايی‌اش
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۳

استقلال و شخصيت آسيايی‌اش

در فوتبال استقلال یك نكاتی وجود دارد كه بازیهای این تیم را متفاوت و متمایز میكند! در فوتبال استقلال، بازی را از اول تا به آخر «كنترل» شده‌تر مییابیم! در بازیهای استقلال، مربی را - یعنی سرمربی را - بیشتر میبینیم و نقش او را، برجسته مییابیم!

1- علیرضا منصوریان، مهر و امضای خود را برجسته‌تر، پررنگ‌تر و شاخص‌تر پای بازی تیمش كوبیده است! استقلال، بازی به بازی بیشتر و بیشتر، به تیم مربیمحوری بدل میشود! به تیمی كه از نظر ذهنی، به یگانگی عمومی و به درك همگانی زیادتری «مسلح» میشود!

آری و باز هم آری! استقلال از تفكرات خودویژه‌اش، از سلیقه خاصش به عنوان و به مثابه نوعی اسلحه، آن هم اسلحه‌ای به شدت مؤثر و تعیین كننده استفاده میكند! استقلال، از حداقل‌ها، بهره‌ای حداكثری عاید خود میكند!

در تیم استقلال، خبری از خرابكاریهای مفرط و از فرصت‌سوزیهای پرشمار نیست! در تیم استقلال، نمیتوان 10 گل را نزد تا یك گل زد! در تیم استقلال حفظ دروازه اهمیت به‌سزایی دارد! در تیم استقلال، با یك گل بردن، ویژگی و هنری بزرگ است! در تیم استقلال، بازی مالكانه و حفظ توپ از نكته‌های بارز استراتژیك است كه مفهومی متفاوت دارند!

استقلال مورد نظر منصوریان را برابر «التعاون» عربستان دیدیم! یك تیم زرنگ! یك تیم زیرك! تیمی كه انرژی خود را هدر نمیدهد! تیمی كه برای گل زدن و برای برنده شدن سر خود را به دیوار نمیزند!

2- التعاون، به قدرت دفاعی متمركز و به نیروی دفاعی «سیال» استقلال باخت! منصوریان یك پنج‌ضلعی خوش‌تراش را در قلب دیواره دفاعیاش جای داده!

رحمتی كه كار خودش را خوب بلد است! جان‌واریو و پادوانی كه هوا و زمین را به تسخیر خود درآورده‌اند! ابراهیمی و نورافكن كه پشت هجده قدم را مین‌گذاری میكنند! شوت میزنند! گل میزنند! پاس گل هم میدهند! و نیز «خسرو»ی كاربلد را به حركت درمیآورند!

منصوریان برای استقلال، یك خوشبختی دیگر هم ساخته است! ساختن زوج «كاوه و جابر»! زوج همه‌كاره! زوج دریبل‌زن! زوج شوت‌زن! زوج سرزن! زوج گلزن! زوج پاسور! زوج آتشپاره! منصوریان داشته‌های خوبی دارد و راه استفاده از سرمایه انسانیاش را بلد است!

3- استقلال منصوریان، قدر گل‌هایی را كه میزند، حتی قدر گل‌هایی كه هنوز نزده است را میداند! استقلال در این راه، گاهی دچار افراط میشود و گاهی دچار تفریط! برای استقلال، گاهی جای هدف با وسیله عوض میشود و این نكته‌ای است كه از نظر آقای سرمربی نباید دور بماند!

عیب بازی استقلال، برابر التعاون، بیشتر در همین احتیاط افراطی به چشم خورد و الا تیم منصوریان، یعنی تیمی كه كاوه رضایی را دارد، نورافكن و ابراهیمی و خسرو را دارد، برزای، جابر قربانی و زكیپور را دارد، چه كم دارد؟

***

استقلال در لیگ آسیا، تیم پخته‌تری است ولی باید به این تیم فرصت داد! استقلالی بهتر كه مدیریت داناتر، عاقل‌تر، میدان‌دیده‌تر و دریادل‌تری هم داشته باشد، در راه است.

استقلال قویتر در لیگ آسیا هم یك حریف است، برای همه حریفان، استقلال لقمه گلوگیری است!

آخرین مطالب این بخش فوتبال برتر | فوتبال ایران

در دومین روز از هفته بیست و چهارم لیگ برتر چهار تیمی که از لیگ آسیا بازگشته‌اند مقابل حریفان خود به میدان می‌روند. در این بین سخت ترین بازی برای استقلال است. به نقل از مهر، هفته بیست و چهارم...
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس، باخت سنگین این تیم را به دلیل اشتباهات متعدد بازیکنان دانشت و گفت: پرسپولیس روز خوبی را پشت سر نگذاشت و السد توانست ببرد.ناصر ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص شکست سنگین سه بر...
عضو کمیته فنی استقلال گفت: پیروزی با نتیجه یک بر صفر مقابل الهلال حداقل حق استقلال از این بازی لیگ قهرمانان آسیا بود. محمد نوری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص پیروزی استقلال مقابل الهلال اظهار داشت: قبل از...
رئیس فدراسیون فوتبال در مورد سفر هفته آینده رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به تهران توضیح داد. به نقل از مهر و به نقل از فدراسیون فوتبال، مهدی تاج درباره برنامه سفر رئیس فیفا به ایران به دعوت فدراسیون فوتبال گفت:...
  • آخرین مطالب