»   اخبار اجتماعی  »   استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس
۸ دی ۱۳۹۱ , ساعت ۷:۵۶

استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس

تبلیغات بهترین وسیله برای معرفی محصولات مختلف و نشان دادن مزایا و کارکردهای متفاوت یک کالا است، تا مخاطبین بتوانند با مقایسه کالاها در کیفیت و قیمت نسبت به خرید آن اقدام کنند

مشرق ، اما اینکه این تبلیغات از طریق چه رسانه ای و یا مرد و زن در این تبلیغ چه جایگاهی باید داشته باشند و چه کسی اساسأ باید به تخلفات در این زمینه رسیدگی کند، موضوعی است که سعی شده به اختصار در این گزارش به آن پرداخته می شود.

در سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی عمده ترین نوع استفاده از زنان در تبلیغات، استفاده ابزاری از تصاویر زنان در همه رسانه‌ها برای فروش بیشتر کالا یا خدمات معرفی شده بوده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال تصویب قانون جدید برای فعالیت‌های تبلیغاتی استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات ممنوع شد(قوانین مربوط به تاسیس و نظارت بر نحوه کار و فعالیت‌های کانون های آگهی تبلیغاتی، مصوب در سال ۱۳۵۸ و اصلاحات در سال ۱۳۷۹).

با این همه به دلیل مبهم بودن و قابل تفسیر به رای بودن مفهوم «استفاده ابزاری» به تدریج استفاده از زنان در تبلیغات بار دیگر رایج شد. مهم‌ترین بخش تحول به استفاده زنان در تبلیغات را می‌توان به سالهای پس از ۱۳۷۶ نسبت داد.

با حاکمیت فضای به نسبت باز سیاسی  فرصت بیشتری در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی قرار گرفت و موج تازه‌ای در عرصه تبلیغات آغاز شد که در آن زنان اغلب در نقش مادری و همسری و برای تبلیغ کالاهای مصرفی درون خانه ظاهر شدند. این تبلیغات ابتدا در نشریات خانوادگی و پس از آن در تبلیغات تلویزیونی و رادیویی بازتاب یافت تا جایی که برای تبلیغ کالایی غیرایرانی، از تصویر یکی از مجریان زن تلویزیون در حالت‌های مختلف بر بیلبوردهای شهر تهران استارت این نوع تبلیغات زده شد و اما سوالی که مطرح می شود اینست که اگر تبلیغاتی خلاف قانون منتشر شد چه نهادی مسئول برسیدگی به این تخلف است ؟

قوانین چه می گویند

بر طبق قانون يكي از مأموريت‌هاي اصلي دفتر تبليغات و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نظارت بر آگهي‌ها و انطباق آن با موازين شرعي و قانوني كشور است؛ اگر آگهي‌هاي تبليغاتي كه در صدا و سيما، در تبليغات محيطي، روزنامه‌ها و نشريات به چاپ مي‌رسد، خلاف موازين شرعي و قانوني باشد، اين نهاد قانونی باید برخورد لازم با این تخلف را انجام دهد .

در دستورالعمل و مجموعه ضوابط تولید آگهی‌های رادیویی و تلویزیونی که به وسیله اداره کل بازرگانی صدا و سیما تهیه شده و در اختیار سازندگان و سفارش دهندگان آگهی‌ها قرار داده شده است ،که بر طبق اصل 56 آن زن در نظام مقدس اسلامی از موقعیت ویژه ای برخوردار است و قوانین و احکام مقدس اسلام برای زن جایگاه رفیعی را قائل است، لذا استفاده از حضور خانم هادر آگهی های رادیو تلویزیونی مستلزم اعمال دقت های خاصی می باشد و باید جایگاه زن مسلمان و شئون او مد نظر باشد و مطابق اصل 57 حضور خانم‌ها و دختر خانم‌ها در آگهی های رادیو تلویزیونی در صورت اقتضاء موضوع مورد آگهی بدون آرایش و با رعایت کامل حجاب اسلامی امکان پذیر است .

همچنین بر اساس «ماده‌ 3» دستورالعمل اجرايي تبليغات شهري، هرگونه‌ استفاده‌ ابزاري‌ از زن‌ در تبليغات‌ ممنوع‌ است و پوشش‌ و آرايش‌ شخصيت‌هاي‌ مورد استفاده‌ در آگهي‌ بايد متناسب‌ با عرف‌ ملي‌ و مذهبي‌ جامعه‌ باشد.

به عنوان نمونه این تبلیغات یک شرکت در فضای مجازی و رسانه های مکتوب است که در آن می توانید استفاده ابزاری از زنان ، بازیگران و مجریان مشهور را ببینید و سوال اینکه چه کسی پاسخگوی انتشار این نوع تبلیغات در جمهوری اسلامی ایران است ؟

 

252637 686 - استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس

 

252639 980 - استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس

 

252636 652 - استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس

 

252635 495 - استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس
252634 549 - استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس

252640 974 - استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس

 

252642 508 - استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس

 

252621 633 - استفاده ابزاری از دختران جوان در تبلیغات ! + عکس
نهایتا اینکه عدم نظارت سازمان ها و نهاد های مسئول در این زمینه موجب نوعی هرج و مرج در این امر و سوء استفاده بنگاه های تجاری برای کسب سود بیشتر از زنان شده است.

لذا ضرروی است تا مسئولان از زیر بار وظیفه قانونی خود شانه خالی نکرده و به بهانه سپردن این وظیفه به نهاد دیگر خود را تبرئه نکنند و در پایان این سئوال به ذهن می رسد که آیا نقش آفرینی زن در تبلیغات است یا در خانه و کنار خانواده؟ پاسخ با شما….

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب