»   سلامت روان  »   استرس چیست/ روش مقابله با انواع استرس
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۰۰

استرس چیست/ روش مقابله با انواع استرس

وقتی شما می‌بینید یک نفر خمیازه می‌کشد، نورون‌های آینه‌ای می‌توانند خلاق باشند، و شما را نیز وادارند خمیازه بکشید. مشاهده‌ی کسی که استرس دارد – به ویژه یک همکار یا عضو خانواده – نیز می‌تواند اثری آنی بر سامانه‌های عصبی خود شما بگذارد. گروهی از پژوهشگران دریافتند که ۲۶% آدم‌ها با مشاهده‌ی شخصی که استرس داشت سطوح کورتیزول بالا رفته‌ای را نشان دادند.

در دهه‌ی گذشته، آموختیم چه‌طور مغزهای‌مان برای سرایت هیجان‌ها به هم زنجیر شده‌اند. هیجان‌ها یا احساسات از طریق یک شبکه‌ی بی‌سیم از نورون‌های آینه‌ای، که بخش‌های بسیار کوچک مغز هستند، و به ما اجازه می‌دهند با دیگران غم‌خواری کنیم و احساسات آن را درک کنیم، سرایت می‌کنند. وقتی شما می‌بینید یک نفر خمیازه می‌کشد، نورون‌های آینه‌ای می‌توانند خلاق باشند، و شما را نیز وادارند خمیازه بکشید. مغز شما پاسخ خستگی شخص دیگری را که آن سوی اتاق نشسته است می‌گیرد. ولی فقط لبخند‌ها و خمیازه‌ها نیستند که مسری هستند. ما می‌توانیم منفی‌بافی، استرس، و عدم اعتمادبه نفس را مثل دود دست‌دوم بگیریم. پژوهشگران، هووارد فریدمن و رونالد ریگیو، از دانشگاه ریورساید کالیفرنیا دریافتند اگر یک نفر که در حوزه‌ی دید شما است مضطرب و بسیار پراحساس باشد- چه کلامی یا غیرکلامی – احتمال بسیار بالا وجود دارد شما نیز آن هیجان‌ها را تجربه کنید که تأثیری منفی بر عملکرد مغز شما دارد.

مشاهده‌ی کسی که استرس دارد – به ویژه یک همکار یا عضو خانواده – می‌تواند اثری آنی بر سامانه‌های عصبی خود شما بگذارد. گروهی دیگر از پژوهشگران دریافتند که ۲۶% آدم‌ها با مشاهده‌های شخصی که استرس داشت سطوح کورتیزول بالا رفته‌ای را نشان دادند. استرس دست‌دوم بیش‌تر از یک شریک عشقی سرایت می‌کند(۴۰%) تا غریبه‌ها، ولی وقتی مشاهده‌گران یک استرس را حتی در ویدئو از غریبه‌ها مشاهده می‌کنند. باز هم ۲۴% واکنش استرسی را نشان می‌دهند. (این‌ ما را به یک سوال می‌رساند که آیا، به عنوان پژوهشگران شاد، باید قبل از خواب فیلم برکینگ بد را تماشا کنیم.)

وقتی راننده‌ی تاکسی شما با عصبانیت بوق می‌زند، شما اضطراب او در تمام مسیر تا محل کارتان حمل می‌کنید. وقتی یک رییس با عجله به یک اتاق وارد می‌شود، شما در حالی که سعی می‌کنید ایده‌های‌تان را ارائه کنید آن استرس را می‌گیرید. حتی بانکداران که پشت دیوارهای شیشه‌ای مجزا در طبقه‌ی هم‌کف کار می‌کنند می‌توانند وحشت شخصی را که در اتاق آن طرف شیشه کار می‌کند، با دیدن حرکات غیر کلامی‌ا‌ش بگیرند.

بر طبق گزارش هایدی هانا، یکی از کارکنان انجمن استرس امریکا و نویسنده‌ی “معتاد استرس”، استرس دست‌دوم نتیجه‌ی توانایی اتصال، به تهدیدهای بالقوه‌ی حس شده در محیط‌‌‌مان است. او می‌نویسد، “اکثر آدم‌ها گذراندن زمان با شخصی را که یک واکنش استرسی را فقط با وارد شدن از در تحریک می‌کند تجربه کرده‌اند. این می‌تواند یک واکنش شرطی از تعامل‌های قبلی باشد، ولی ممکن است هم‌چنین یک ارتباطات پر‌انرژی باشد که با تغییرات بسیار ملایم در ضرب‌آهنگ‌های مکانیکی مثل ضربان قلب یا آهنگ تنفس منتقل می‌شود.” اشاراتی(cues) که سبب استرس دست‌دوم می‌شود می‌تواند تغییرات خیلی ظریف در آدم‌های اطراف‌مان در سرکار باشد. ولی با این حال اثراتی عظیم داشته باشند.

در حقیقت، شما نباید یک نفر دیگر را بشنوید یا ببینید تا استرس‌اش را نگیرید؛ هم‌چنین شما می‌توانید آنها را بو بکشید. پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که استرس باعث می‌شود آدم‌ها هورمون‌های استرس بخصوصی را ترشح کنند، که توسط حواس بویایی دیگران گرفته می‌شود. مغز شما می‌تواند حتی کشف کند که آیا “فرمون‌های زنگی” به خاطر استرس پایین یا استرس بالا ترشح شده‌اند. منفی‌نگری‌ و استرس به معنای واقعی می‌توانند از طریق هوا به اتاقک مغز وارد شوند.

با این‌که این پژوهش بسیار پیچیده است، ولی می‌بینیم که منفی‌نگری را که از دیگران “می‌گیریم” می‌تواند هم‌چنین بر کسب و کار و نتیجه‌ی تحصیل آدم‌ها تأثیر بگذارد، و پژوهش‌های اخیر نشان داده‌اند که بر سطح سلولی ما هم تأثیر می‌گذارد. و طول عمر را کوتاه می‌کند. بر طبق گزارش بی‌فورهپنیس، شرکت‌هایی مثل ریتز کارلتون، و اسکار هلت‌‌سیتمز که از تأثیر استرس دست‌دوم آگاه هستند، شروع کرده‌اند مناطق “خالی‌کردن هیجان ممنوع” را برای کارکنان وقتی اطراف مشتریان یا مریضان هستند نهادینه کنند. یک مریض وقتی می‌بیند یک پرستار با استرس می‌خروشد یا شکایت می‌کند می‌تواند در حالی که ارزیابی کند مراقبت دریافت می‌کنند استرس واگیری را بگیرد – بر طبق گفته‌ی تام رات که در مقاله‌ای در ول بی‌اینگ چاپ شده است ذهنیت مثبت کماکان با نتایج سلامتی مثبت هم‌بسته است.

در دنیای کار بسیار متصل‌مان به شدت در معرض آدم‌های دیگر هستیم. این بدین معنی است که هیجان‌های منفی و استرس حتی مسری‌تر می‌شوند چون ریسک بالای در برابر نظرهای منفی درباره‌ی مقالات خبری و رسانه‌های اجتماعی؛ زبان‌بدن پراسترس برنامه‌های خبری مالی؛ استرس آدم‌های مترو و هواپیما؛ و طرح‌های ادارات باز و تخت که در آن‌جا می‌توانید رفتارهای غیرکلامی همه را ببینید، داریم. در چنین دنیای بسیار به هم متصلی، احتیاج داریم راه‌هایی را برای بهبود سامانه‌ی ایمنی هیجاناتمان بیابیم، در غیر این صورت با ریسک اثرات منفی استرس‌های دست‌دوم روبه‌رو هستیم. در این‌جا چگونگی ایمن‌سازی هیجانی آمده است:

واکنش‌تان را تغییر دهید: در پژوهشی که ما در بانک سرمایه‌گذاری یو بی‌اس(UBS) با دکتر آلیا کروم از آزمایشگاه ذهن و بدن دانشگاه استالقورد و پیتر سالووی، موسس مرکز هوش‌هیجانی دانشگاه ییل انجام دادیم دریافتیم اگر شما ذهنیتی مثبت از استرس پیدا کنید و جنگیدن با آن را متوقف کنید، ۲۳% کاهش در اثرات منفی استرس را تجربه خواهید کرد. وقتی استرس را به عنوان یک تهدید ببینیم، بدن و ذهن‌مان در اثر اثرات افزایش یافته‌ی استرس آن را مبالغه‌آمیز می‌بیند. (حتی در سطوح بالا، استرس می‌تواند سرسختی ذهنی بیش‌تر، روابط عمیق‌تر، آگاهی رفیع‌تر، چشم‌اندازها و انتظارات جدید، حس تسلط، لذت بیش‌تر از زندگی، افزایش درک و حس معانی، و الویت‌های تقویت نشده را ایجاد کند.) به جای جنگیدن و ناامید‌شدن از آدم‌های منفی اطراف‌تان، آن را به عنوان فرصتی برای مهربانی یا چالشی برای کمک به آن شخص برای مثبت‌تر‌شدن ببینید. مقاله‌ی ما که در همین مجله‌ی هاروارد بیزینس ریویو با عنوان “کاری کنید استرس به نفع شما باشد” چاپ شد شامل ایده‌های بیش‌تری درباره‌ی تغییر ذهنیت استرس‌تان به ذهنیتی مثبت‌تر است.

stress

آنتی بادی‌های مثبت ایجاد کنید: ما به رفتارهایی نیاز داریم که اثرات منفی اشخاص استرسی را خنثی کند. به جای آن که رفتارهای غیرکلامی استرسی یک همکار مضطرب و خسته را با دهن‌کجی استرسی یکسان خودتان پاسخ دهید، می‌توانید آن را با لبخند یا اشاره‌ی سر به معنی درک‌کردن پاسخ دهید. ناگهان قدرت خواهید داشت. همان‌طور که در کتاب جدید “شادی‌های رسانه‌ها” مطرح شده است، شما می‌توانید با خلق یک “لید قدرتمند” یک برخورد منفی را دور بزنید. نخستین نظر در یک گفت‌وگو اغلب نتیجه را پیش‌بینی می‌کند. سعی نکنید تماس‌های تلفنی‌تان را با “من غرق کارم” یا “خیلی مشغول هستم” شروع کنید، به جای آن با یک نفس عمیق شروع کنید و با خونسردی بگویید: “چه‌قدر از صحبت‌کردن با شما خوشحالم”

ایمنی طبیعی بسازید: یکی از بزرگ‌ترین بافرها یا ضربه‌گیرها در برابر گرفتن استرس دیگران عزت‌نفس است. عزت نفس شما هرقدر بالاتر باشد، احتمال بیش‌تری دارد احساس کنید می‌توانید از پس هر وضعیتی که با آن روبه‌رو می‌شوید برآیید: اگر خودتان را در وضعیتی می‌بینید که از حالات روحی دیگران متأثر می‌شوید، جلوی خودتان را بگیرید و به خودتان یادآوری کنید چگونه اتفاقات و کارها به خوبی پیش می‌روند آن‌گاه می‌توانید هر چه را سر راه‌تان باشد کنترل کنید. تمرین، یکی از بهترین راه‌های ایجاد عزت‌نفس است، چون مغز شما از طریق اندوفین‌ها، هر وقت شما تمرین می‌کنید، یک پیروزی را ثبت می‌کند.

خودتان را مایه‌کوبی کنید. قبل از این‌که به کار یا محیط‌های پر استرس بروید خودتان را واکسینه کنید. مثلاً، پیش از این صبح‌مان را شروع کنیم، نخستین چیز فکرکردن به سه کار یا چیز است که برای آن روز قدردان آنها هستید. در این سخنرانی تد لینک شما ۵ عادت روان‌شناختی مثبت را می‌آموزید که به مایه‌کوبی مغزتان در برابر ذهنیت‌های منفی دیگران کمک می‌کنند: (۱) نوشتن یک ایمیل قدردانی دو دقیقه‌ای به شخصی که بشناسید؛ (۲) سه چیز را که قدردان آنها هستید بنویسید؛ (۳) یک تجربه‌ی مثبت را برای دو دقیقه بنویسید؛ (۴) ۳۰دقیقه نرمش متناسب با قلب انجام دهید، یا (۵) به مدت دو دقیقه مراقبه یا مدیتیشن کنید.

این روزها، ما ممکن است اجتناب از ریه‌های دودی را بشناسیم و دستمان را پس از بودن در فرودگاه‌های شلوغ بشوییم، ولی در آینده، شاید دریابیم که کلید سلامت و شادی در بهبود سامانه‌ی ایمنی هیجان‌های‌مان برای حفاظت خودمان از استرس‌های دیگران است. و البته، این استرس آدم‌های دیگر نیست که اهمیت دارد – ذهنیت خود ما بر شادی اطرافیان‌مان تأثیر می‌گذارد. یک ذهنیت مثبت می‌تواند زندگی‌مان و زندگی اطرافیان‌مان را بهبود بخشد.
سایت کسب و کار بازده

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: تحریریه‌ی مجله‌ی هاروارد بیزینس ریویو

آخرین مطالب این بخش سلامت روان

وقتی که غذای محبوب‌مان را می‌بینیم، چه اتفاقی در مغزمان می‌افتد؟ به گزارش گروه وبگردی ملکانه، وقتی که شما با غذای محبوب‌تان روبه‌رو می‌شوید، اتفاقی مشابه همین اتفاق در مغزتان رخ می‌دهد. در این جا می‌خواهیم برای‌تان توضیح دهیم که...
کاهش نگرانی همیشه هم در زندگی لازم نیست. مثلا هنگامی که نگرانی شما را تحریک می‌کند تا دست به کاری بزنید و مشکلی را حل کنید و کار مفیدی انجام دهید، نه تنها بد نیست بلکه می‌تواند مفید باشد. اما...
امروزه روانشناسان علاوه بر توجهی که به تفاوت افراد از لحاظ هوش علمی دارند، هوش عاطفی را نیز به عنوان یک تفاوت عمده بین شخصیت‌های مختلف قلمداد می‌کنند. بطوری که افراد مختلف ممکن است از لحاظ میزان بهره هوشی عاطفی...
آیا بی‌دلیل دچار کاهش وزن می‌شوید؟ آیا از اضافه وزن می‌ترسید و بنابراین، از خوردن اجتناب می‌کنید؟ ممکن است دچار بی اشتهایی عصبی شده باشید. بی‌اشتهایی عصبی (یا به بیان ساده‌تر، همان بی اشتهایی ) نوعی اختلال غذایی است که...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب