»   فوتبال برتر | فوتبال ایران  »   از مشت ‎گره ‎‎کرده تا سایه‌ای بر سر پرسپــولیس
۲۹ مهر ۱۳۹۴ , ساعت ۱۸:۴۲

تمام چالش‌هاي علي دايي و سرخپوشان

از مشت ‎گره ‎‎کرده تا سایه‌ای بر سر پرسپــولیس

رابطه علی دایی و هواداران پرسپولیس منطبق بر منطق صفر و صدی است و هرگز نمی‌توانید این روند را منطقی قلمداد کنید. رابطه دایی و پرسپولیسی‌ها یا چنان گرم و جذاب می‌شود که انگار هیچ فراغی در کار نیست و یا آنچنان سرد که طرفین مجبور می‌شوند علیه یکدیگر موضع سرسختانه‌ای اتخاذ کنند.

 

سؤال اول و معماي بزرگ
سؤال اول، قبل از ورود به گزارش اصلي اين است: بالاخره بايد علي دايي را يك پرسپوليسي ششدانگ بدانيم يا مربي‌اي كه هرگز مقابل پرسپوليسي‌ها كم نمي‌آورد؟ از سوي ديگر پرسپوليسي‌ها واقعاً علي دايي را از ته دل دوست دارند يا فقط وقتي دايي هدايت تيم محبوب‌شان را به‌ دست مي‌گيرد، محبوب قلب‌شان مي‌شود؟ اين سؤال بزرگ، مقدمه گزارشي است كه مي‌خوانيد. مي‌خواهيم يك نبش قبر انجام دهيم و به قلب خاطرات گذشته برسيم؛ به تمام صفر و صدهايي كه رابطه علي دايي و پرسپوليسي‌ها را ساخت.

 

وقتي ستاره بود
علي دايي يك ستاره تابناك و درخشان در آسمان فوتبال ايران است كه تحت هيچ شرايطي نمي‌توان او را نديد؛ بازيكني كه مهم‌ترين قله‌هاي فوتبال دنيا را فتح كرد و وقتي نامش را به زبان لاتين در موتورهاي جست‌وجوگر بنويسيد، به معناهاي مختلفي از جمله «غرور ايراني‌ها» برمي‌خوريد. دايي در پرسپوليس و سپس تيم ‌ملي به يك ستاره بدل شد و خيلي زود و به صورتي كاملاً حرفه‌اي، از فوتبال كشورمان به اروپا رفت. مرزهاي زيادي را درنورديد و به حق واقعي‌‌اش يعني رسيدن به كمال واقعي براي يك فوتباليست رسيد. دو بار حضور در جام‌ جهاني‌ و گلزني در مهم‌ترين سطح رقابت‌هاي اروپايي يعني ليگ قهرمانان، دستاوردهاي معمولي براي بازيكني از قاره آسيا نيست. دايي ستاره شد، يك ستاره درخشان و قلب پرسپوليسي‌ها و اصلاً تمام مردم كشورمان را تسخير كرد. نمي‌توان به دوران فوتبال دايي اشاره كمرنگي داشت، نامش هنوز هم به عنوان گلزن‌ترين بازيكن جهان در عرصه ملي در كتاب ركوردهاي گينس به چشم مي‌خورد و هنوز هم كاريزماتيك‌ترين چهره فوتبال ايران به شمار مي‌رود.

 

يك فصل خوب با خاطرات بد
فصل سوم ليگ ‌برتر حرفه‌اي بود كه علي دايي به پرسپوليس برگشت. اين شبيه يك معجزه بود كه هواداران پرسپوليس مي‌توانستند از وجود يك ابرستاره در خط حمله تيم‌شان بهره ببرند. قبل از شروع فصل، هيجان به اوج خود رسيد كه دايي قرار است براي سرخپوشان به ميدان برود. در بازي اول نيز دايي با به ‌ثمر رساندن 4 گل از 8 گل پرسپوليس مقابل داماش گيلان، جشن را كامل كرد. او اصلاً در آن فصل آقاي گل ليگ شد اما در ميانه‌هاي فصل بود كه اولين درگيري جدي او و پرسپوليسي‌ها رقم خورد. بنا به ادعاي چند تن از بازيكنان وقت اين تيم، خط و خط‌بازي‌هايي از روي سكوها براي سر دادن شعارهايي عليه علي دايي جريان داشت. به ‌هر‌ حال در پايان همان فصل، دايي با بي‌مهري از پرسپوليس جدا شد.

 

تبعات گلزني به پرسپوليس
در فصل بعد از آن، علي دايي كه به صباباتري تهران رفته بود، توانست در دقيقه 49 بازي رفت مقابل پرسپوليس دروازه سرخپوشان را باز كند. اين گل اما تبعات زيادي براي دايي داشت زيرا شكاف بين او و هواداران پرسپوليس را افزايش داد. اين مسائل باعث شد رابطه دايي و پرسپوليسي‌ها سردتر از قبل شود. دايي با گلي كه زد، حساب كار را 2 بر يك به سود تيمش كرد اما علي عليزاده كه سالي يكي، دو گل مي‌زد، توانست بازي را به تساوي بكشد. در پايان آن بازي، شعارها عليه دايي از روي سكوها افزايش يافت.

 

درگيري و يخ‌زدگي روابط
در فصل ششم، علي دايي كه آخرين فصل فوتبالش را تجربه مي‌كرد، در دو ديدار رفت و برگشت مقابل پرسپوليس به عنوان مربي – بازيكن مقابل اين تيم قرار گرفت. در بازي اول موفق شد 2 گل به پرسپوليس بزند اما يك پنالتي را مقابل عليرضا حقيقي جوان از دست داد. هر دو بازي با حساب 2 – 2 به اتمام رسيد اما در يكي از اين بازي‌ها، پرونده پيچيده و جنجالي به وجود آمد. همان دعواي زشت بين شيث رضايي و علي دايي كه جامعه فوتبال را تحت تأثير قرار داد. هر دو بازيكن به كميته انضباطي فراخوانده شدند و مشخص شد اتفاقات، زشت‌تر از اين حرف‌هاست. در اين فصل، رابطه دايي و هواداران (شايد تماشاگران) پرسپوليس از سردي به يخ‌زدگي رسيد!

 

پايان حساسيت‌ها
در فصل هفتم، پرسپوليس يك تيم خوب داشت كه بوي «نويي» مي‌داد. همه چيز در اين تيم برق مي‌زد و انگيزه بازيكنان و مربيانش به قدري بالا بود كه آنها موفق شدند در نهايت به مقام قهرماني برسند. حساسيت‌ها بين دايي و پرسپوليسي‌ها به طرز قابل توجهي پايين آمد و هواداران به جاي ادامه درگيري با دايي، به دنبال حمايت از تيم‌شان بودند. اواخر فصل و روز بازي برگشت مقابل فجرسپاسي در شيراز بود كه افشين قطبي با هواداران پرسپوليس خداحافظي كرد تا سرمربي تيم‌ ملي شود اما در همان روز، علي دايي هدايت تيم ‌ملي را بر عهده گرفت تا اين، يك اتفاق تاريخي براي دايي شود؛ اتفاقي كه واكنش منفي هواداران پرسپوليس را به دنبال داشت چون آنها منتظر بودند تا قطبي سرمربي تيم ‌ملي شود!

 

بازگشت به اردوي سرخ
علي دايي روي نيمكت تيم ‌ملي نتوانست آنقدر عملكرد موفقيت‌آميزي داشته باشد كه فعاليتش براي چند سال پياپي را بيمه كند و روز 9 فروردين سال 1388 يك روز پس از شكست خانگي 2 بر يك مقابل عربستان و به دستور هر كسي به غير از «علي كفاشيان» از كار بركنار شد. او چند ماهي خانه‌نشيني و دوري از هياهوي فوتبال را برگزيد تا اينكه با حكمي عجيب از سوي حبيب كاشاني، مديرعامل وقت پرسپوليس، جانشين زلاتكو كرانچار روي نيمكت سرخپوشان شد. بازگشت دايي به اردوگاه سرخ، همزمان شد با يك آشتي جذاب بين او و هواداران پرسپوليس كه چند سالي با هم وارد جنگ شده بودند، به خصوص كه علي كريمي محبوبيت بيشتري پيدا كرده بود و جنگ بين دايي و كريمي در اردوهاي مختلف تيم‌ ملي، مشكلات را عميق‌تر مي‌كرد اما دايي در فصل نهم حسابي مورد حمايت سرخ‌ها قرار گرفت و با اينكه نتوانست در ليگ مقامي شايسته كسب كند اما در جام حذفي، اين تيم را به قهرماني رساند و سهميه آسيايي براي سرخ‌ها كسب كرد. يخ رابطه از بين رفت و حالا ديگر دايي و پرسپوليسي‌ها يكدل و متحد شده بودند.

 

بيانيه روي سكو و بركناري عجيب
تا اواسط ليگ دهم، علي دايي حاشيه امنيت خوبي داشت اما مشخص نيست چطور و چگونه او و مسئولان باشگاه پرسپوليس وارد يك جنگ بزرگ شدند؛ جنگي كه هواداران را نيز به دو دسته تقسيم كرد. آنهايي كه حبيب كاشاني را برگزيدند و دسته دوم كه هوادار علي دايي شدند. در اين جنگ، برخي از بوقچي‌ها نقش پررنگي بازي كردند؛ همان‌ها كه عليه دايي بيانيه نوشته و از روي سكوها با كمك دوستان خود، مثل يك شعار با صداي بلند خواندند. در بازي‌هاي خانگي پرسپوليس، يك سمت ورزشگاه عليه دايي شعار مي‌داد و سمت ديگر در حمايت از اين چهره. اوضاع به حدي بد شد كه به درگيري فيزيكي دايي و بوقچي‌ها انجاميد. البته در پايان همان فصل، دايي توانست بار ديگر قهرماني جام‌ حذفي پرسپوليسي‌ها را تكرار كند اما با يك فرمول عجيب، از سرمربيگري پرسپوليس كنار گذاشته شد تا حميد استيلي هدايت سرخ‌ها را بر عهده بگيرد؛ گزينه‌اي كه «انتخابش در آن مقطع» عصبانيت پرسپوليسي‌ها را برانگيخت.

 

چكشي بر سر پرسپوليس
شايد در اواخر فصل دهم خيلي‌ها از عملكرد علي دايي رضايت نداشتند و مدام موضوع 5 شكست پياپي او را براي كوبيدنش پيش مي‌كشيدند اما به خاطر مدلي كه او از باشگاه كنار گذاشته شد و البته حضور استيلي روي نيمكت سرخپوشان، هواداران پرسپوليس واكنش‌هاي سرسختانه‌اي به مديريت باشگاه نشان دادند. آنها از دقيقه 22 اولين بازي فصل مقابل ملوان و همزمان با شوت جلال رافخايي مهاجم ملوان كه به تير دروازه پرسپوليس برخورد كرد، شعارها عليه استيلي را شروع كرده و خواستار بازگشت علي دايي شدند! شعار معروف «علي دايي» كه در همه استاديوم‌ها سر داده مي‌شد. علي كريمي ستاره وقت پرسپوليس در واكنش به اين شعارها، مصاحبه تاريخي انجام داد و گفت: «هواداران حق دارند نام هر كسي كه دل‌شان مي‌خواهد را به زبان بياورند اما نام اين مربي را نبايد مثل چكش در هر بازي بر سر ما بكوبند.» از سوي ديگر علي دايي كه سرمربي راه‌آهن شده بود، مدام مصاحبه مي‌كرد و مي‌گفت: «هواداران به جاي تشويق من، لطفاً تيم‌شان را مورد تشويق قرار بدهند.»

 

مشت‌هاي گره كرده و درگيري جديد
رابطه پرسپوليسي‌ها با دايي گرم بود تا روز بازي پرسپوليس – راه‌آهن؛ همه منتظر تقابل حميد استيلي و علي دايي بودند اما استيلي قبل از بازي رفت اين دو تيم در هفته پانزدهم اخراج شد. در بازي برگشت، مصطفي دنيزلي سرمربي پرسپوليس بود؛ همان زماني كه سرخپوشان عادت به شكست‌هاي 4 گله كرده بودند. در هفته ماقبل آخر، علي دايي با راه‌آهن به مصاف پرسپوليس آمد و با حساب 4 بر 3 از سد سرخپوشان گذشت. رفتارهاي دايي بابت هر گلي كه تيمش به ‌ثمر مي‌رساند، به خصوص گره كردن مشت‌ها باعث عصبانيت دوباره هواداران پرسپوليس و تيره و تار شدن روابط بين دايي و پرسپوليسي‌ها شد. آنها عليه دايي شعارهاي تلخي سر دادند و دايي نيز در كنفرانس مطبوعاتي، موضع سختگيرانه‌اي عليه پرسپوليسي‌ها گرفت.

 

سرعت‌گير براي حساسيت‌ها
دومين فصل حضور علي دايي در راه‌آهن با حساسيت‌هاي كمتري براي پرسپوليسي‌ها همراه بود. اين بار سرخپوشان درگير يك مربي عجيب به نام مانوئل ژوزه بودند كه بد نتيجه مي‌گرفت و پس از آن نيز يحيي گل‌محمدي به پرسپوليس آمد تا ثبات را به اين تيم برگرداند. در بازي اول، سرخپوشان با حساب 2 بر صفر و گلزني هادي نوروزي در دقيقه 2 و سيدجلال حسيني به برتري رسيدند و در بازي برگشت، اين راه‌آهن بود كه بازي را برد. پس از گلي كه عليرضا عظيمي وارد دروازه پرسپوليس كرد، باز هم علي دايي با مشت‌هاي گره كرده مقابل پرسپوليسي‌ها به شادي پرداخت. او بعد از بازي گفت: «مربي هر تيمي كه باشم، به آن تعصب دارم و بابت موفقيتش شادي مي‌كنم چون يك مربي حرفه‌اي هستم.» با اين حال پرسپوليس آنقدر مشكل داشت كه كسي به فكر درگيري با علي دايي نبود اما روابط سردي بين او و پرسپوليسي‌ها وجود داشت.

 

دوباره علي دايي!
محمد رويانيان مديرعامل وقت باشگاه، به سادگي از يحيي گل‌محمدي عبور كرد و براي فصل سيزدهم، علي دايي را به پرسپوليس برگرداند. بازگشت دايي با بازگشت دوباره علاقه‌مندان به او همراه شد. باز هم دايي، فصل خوبي را گذراند و توانست سهميه آسيايي براي سرخ‌ها به ‌دست بياورد. اين بار او آرامش بيشتري داشت. گرچه اواخر فصل، علي پروين مديرعامل باشگاه و جانشين رويانيان شد و ماجراي ضبط دعواي او و پروين در وزارت ورزش به يك چالش بزرگ ديگر برايش بدل شد اما دايي شرايط ويژه‌اي داشت. هنوز هم برخي از كارشناسان اعتقاد دارند علي دايي در آن فصل بايد پرسپوليس را قهرمان ليگ مي‌كرد ولي نايب‌قهرمان شد. به خاطر انتشار ميزان دريافتي بازيكنان پرسپوليس، درگيري بين او و مسئولان وزارت ورزش شروع شد و البته هواداران پرسپوليس اين بار بيش از هميشه به حمايت از دايي پرداختند.

 

اخراج زشت و قرارداد تعجب‌برانگيز
علي دايي پس از شكست در مقابل تراكتورسازي تبريز در تهران، توسط حميدرضا سياسي رئيس هيأت‌ مديره پرسپوليس در فصل چهاردهم (ليگ قبلي) از كار بركنار شد. قراردادي كه دايي با محمد رويانيان در فصل سيزدهم بسته بود، حدود 5 ميليارد تومان و 3 سال اعتبار داشت؛ يك قرارداد عجيب و غريب كه نظير آن را در فوتبال ايران كمتر ديده بوديم. به عنوان مثال، ماليات قرارداد هم بايد توسط باشگاه واريز مي‌شد. با اين حال به خاطر اينكه مدل اخراج دايي باز هم زشت بود، هواداران پشت او ايستادند و حميد درخشان سرمربي جديد پرسپوليس با استقبال سردي به پرسپوليس آمد. او هم نتوانست موفق باشد و فصل بد پرسپوليس را ادامه داد. در اين مدت علي دايي هم خانه‌نشين بود و به فعاليت‌هاي اقتصادي‌‌اش مي‌پرداخت، آن هم در شرايطي كه هواداران منتظر بودند دايي به پرسپوليس برگردد.

 

دوباره همه چيز خراب شد
بعد از بازي پرسپوليس و صباي قم، تيمي كه دايي هدايت آن را بر عهده دارد، دوباره همه چيز خراب شد. سرخپوشان انتظار نداشتند دايي قبل از اين بازي عليه پرسپوليس و مديران اين باشگاه موضع بگيرد و تعويق زمان ديدار از 23 مهر به 24 مهر به خاطر فوت هادي نوروزي كه پيشنهاد هواداران از طريق سايت رسمي باشگاه به مسئولان پرسپوليس و از آن طريق به سازمان ليگ بود را بهانه‌اي براي اعتراض به مسئولان برگزار‌كنندگان اين هفته كند. در زمان بازي نيز هيجان زيادي داشت و پس از گلزني محمد قاضي به پرسپوليس، خوشحالي منحصر به فردي را رو كرد. دايي در پايان بازي، در كنفرانس خبري، طعنه بزرگي زد و گفت: «مي‌خواستند غم هواداران پرسپوليس بيشتر نشود و بازي را براي اين تيم درآوردند!» اين حرف‌ها باعث عصبانيت هواداران شد تا آنها دوباره به سرمربي سابقاً محبوب خود انتقاد كنند. اين بار فضاي مجازي پر شد از انتقادات شديد عليه دايي؛ مربي‌اي كه تا قبل از اين، مورد تشويق و حمايت قرار مي‌گرفت.

 

آخرین مطالب این بخش فوتبال برتر | فوتبال ایران

دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید برای این تیم هیچ چیز غیرممکنی وجود ندارد. تیمی که توانسته شیلی را شکست دهد می‌تواند کارهای بزرگ را انجام دهد. به نقل از مهر، امیر عابدزاده در گفت‌وگو با سایت فدراسیون فوتبال...
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به اولویت های این فدراسیون در سال ۹۷ گفت:توسعه زیرساخت ها، گسترش مناسبات بین المللی و برنامه ویژه برای بازی های آسیایی از جمله آنها است.به نقل از مهر و به نقل از پایگاه...
رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به اولویت های این فدراسیون در سال ۹۷ گفت:توسعه زیرساخت ها، گسترش مناسبات بین المللی و برنامه ویژه برای بازی های آسیایی از جمله آنها است.به نقل از مهر و به نقل از پایگاه...
نخستین جلسه تمرینی تیم فوتبال پرسپولیس در سال ۹۷ صبح امروز در غیاب ملی پوشان این تیم و بشار رسن و شایان مصلح برگزار شد. به نقل از مهر، با تصمیم کادر فنی تیم فوتبال پرسپولیس و پس از...