»   آخرین اخبار اقتصادی روز  »   ارائه 4 سبد کالایی در سال آینده/ آغاز تدوین برنامه ششم از سال 93
۲۹ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۱۸

ارائه 4 سبد کالایی در سال آینده/ آغاز تدوین برنامه ششم از سال 93


به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: دولت تدبیر و امید قصد دارد در این برنامه با بررسی و تنظیم شاخص های عقب ماندگی و پیشرفت در استان‌های مختلف، توازن منطقه ای ایجاد کند، البته در برنامه پنجم توسعه نیز این شاخص‌ها را به سمت تعادل خواهیم برد.


نوبخت با بیان اینکه صیانت از نظام اسلامی و پاسداری از مواریث ارزشمند شهدا و امام راحل یکی از فرایض و وظایف وفاداران به انقلاب اسلامی است ، افزود: این صیانت و پاسداری به تناسب زمان در عرصه های مختلف سیاسی ، نظامی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی تعیین می شود.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهارداشت: با توجه به شرایط کنونی نظام جمهوری اسلامی ایران که بدخواهان نظام و دولتهای زورگو با تحمیل تحریم های اقتصادی در جهت فشار بر نظام و محدود کردن معیشت مردم هستند، توسعه عرصه های اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است.


نوبخت گفت: در عرصه اقتصادی با توجه به شدت تحریم ها ، مقاومت و مقابله با فشارهای دشمن بسیار پراهمیت و ضروری است؛ به همین خاطر مقام معظم رهبری در سیاستگذاری راهبردی سال جاری موضوع حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی را مورد تأکید قرار دادند.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به اینکه حماسه سیاسی با درک و آگاهی مردم متدین ایران اسلامی به خوبی در 24 خرداد تحقق یافت، اظهارداشت: در استمرار خلق حماسه سیاسی ملت ایران ، دولت برخاسته از اراده مردم در عرصه بین المللی در کمتر از 100 روز موفق شد حقوق حقه ملت ایران را در گام نخست با یک منطق قوی به جهانیان عرضه کند و در توافقنامه ژنو برخورداری کامل از چرخه سوخت هسته ای مورد پذیرش قرار گرفت.


وی تاکید کرد: خوشبختانه در چند روز اخیر نیز پیشنهاد رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه جهانی عاری از خشونت و افراط گرایی مورد توجه جهانیان باشد ، با اجماع تصویب شد.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور افزود: این در حالی است که تلاش بدخواهان اسلام بر این بود که از اسلام مهربان ، مقدس و دوست داشتنی یک تصویر خشن ارائه کنند که موفق نشدند.


نوبخت گفت: این امر موفقیتی برای فرزند حوزه و دانشگاه و نظام جمهوری اسلامی ایران است. وی با تأکید بر اینکه حماسه اقتصادی به دنبال حماسه سیاسی مورد انتظار و توجه است ، افزود: حماسه اقتصادی با شکل گیری اقتصاد مقاومتی قابل عرضه و ارائه است.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی باید دو ویژگی مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی باید در برابر فشارهای جهانی و بیرونی ، توانمند باشد و شرط برخورداری از آن استفاده از همه ظرفیت های داخلی است.


نوبخت گفت: در پهنای ایران بزرگ اسلامی ظرفیت بزرگ انسانی ، منابع طبیعی و منابع مالی داریم که می توان از آنها در جهت رسیدن به جایگاه نخست اقتصادی منطقه استفاده کرد و در سند چشم انداز 20 ساله کشور مورد تأکید قرار گرفته است.


وی با بیان اینکه توجه خاص ، ویژه و واقع بینانه به معیشت مردم ، دومین ویژگی اقتصاد مقاومتی است ، خاطرنشان کرد: وظیفه مسئولان این است که برای مردمی که قرار است در برابر فشارهای اقتصاد جهانی و دولت های بزرگ زورگو مقاوم باشند، برنامه مناسب و اثربخش در معیشت داشته باشد.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امکان دستیابی به این دو ویژگی بدون برنامه ریزی امکان ناپذیر است، اظهارداشت: برنامه پنجم توسعه کشور در چارچوب سند چشم انداز 20 ساله کشور برای همین منظور تدوین و برای اجرا به دولت ابلاغ شده است.


نوبخت گفت: برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی در سال آینده که سال چهارم این برنامه است ، برنامه ای یک ساله در قالب لایحه بودجه سال 93 طراحی و تقدیم مجلس شد.


وی افزود: لایحه بودجه سال 93 پیش بینی می کند که برای شکل گیری اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی و برنامه یک ساله حساب دخل و خرج کشور چگونه باشد.


به گفته معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، در سال 93 پیش بینی می شود منابع درآمدی کشور با توجه به تحریم‌های مختلف حداقل هفت و سه دهم درصد کمتر از بودجه سال جاری باشد، یعنی بودجه سال 93 نسبت به 92 کمی انقباضی تر است.


نوبخت با تأکید بر اینکه از ظرفیت تولید و صادرات چهار میلیون بشکه نفت فقط از یک میلیون بشکه آن استفاده می شود، اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی باید با تخصیص بهینه منابع طوری طراحی شود که این مقدار محدود هم استفاده بهینه شود.


وی با بیان اینکه در سال آینده بودجه عمرانی حداقل 33 درصد کمتر از بودجه اعلام شده سال 92 خواهد بود، تصریح کرد: براساس اقتصادی مقاومتی از این رقم باید به نحو بهینه استفاده کرد.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به برخی از نگرانی ها در نمایندگان مجلس در خصوص بودجه افزود: به جای اختلاف با یکدیگر و اینکه هر استانی بگوید سهم من از بودجه کمتر از سهم استان دیگری است، باید وحدت نظر داشته باشیم.


نوبخت گفت: بر اساس لایحه بودجه سال آینده کل کشور، 246 طرح دارای پیشرفت بالای 80 درصد در بخشهای مهم مانند بزرگراهها ، آزادراهها ، راه آهن ، بیمارستانها ،‌ مدارس و آبرسانی به اتمام خواهد رسید.


وی افزود: تردیدی نداریم که با همراهی نمایندگان شریف و مؤمن مجلس شورای اسلامی خواهیم توانست به عمران و آبادانی در کشور کمک کنیم.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: علاوه بر 37 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده برای عمران در لایحه بودجه سال آینده، 20 میلیارد دلار و 10 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به بخش خصوصی اختصاص می یابد.


نوبخت اظهارداشت: این رقم فقط برای مردم و بخش خصوصی است تا در جهت عمران و آبادانی کشور به کمک دولت بیایند. وی با بیان اینکه بخشی از منابع ارزی کشور به علت تحریم ها در بانک های خارجی رسوب کرده است ، افزود: برای استفاده از این منابع نیز دولت پیش بینی های خاص خود را به کار خواهد بست.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه این منابع بالغ بر 35 میلیارد دلار است، خاطرنشان کرد: بخشی از این منابع با تدبیر دولت از همین حالا مورد استفاده قرار گرفته است.


نوبخت با تأکید بر اینکه مهار تورم و افزایش اشتغال از رویکردهای اصلی بودجه سال آینده کل کشور برای بهبود معیشت مردم است، گفت: با اینکه تورم از حالت رشد خود خارج شده است اما باز هم تورم فعلی برای ما قابل قبول نیست و باید با انضباط مالی آن را کنترل و مهار کرد.


وی با تأکید بر اینکه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همواره بر توجه به زندگی اقشار کم در آمد تأکید داشتند و دارند، افزود: دولت تا پایان سال حداقل دو سبد غذایی تقدیم قشرهای کم درآمدتر خواهد کرد.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: سال آینده حداقل در هر فصل یک سبد غذایی دیگر در اختیار این قشر قرار می گیرد.


نوبخت با بیان اینکه از حالا منابع کافی برای ذخیره میوه شب عید در سردخانه ها تخصیص داده شده است، عنوان کرد: البته میوه ها از باغداران و کشاورزان داخلی خریداری می شود.


وی اظهارداشت: دولت تدبیر و امید ضمن توجه به کارهای زیربنایی مثل پارس جنوبی ، راه آهن و بزرگراهها بر خود فرض می داند که از معیشت مردم نیز غافل نباشد و آن را تکلیف خود می داند.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تصریح کرد: البته می دانیم که با برنامه یک ساله امکان ندارد تمام عقب ماندگیهای تاریخی استانهای مختلف کشور را برطرف کنیم.


نوبخت گفت: اگر مجلس شورای اسلامی تا بهمن ماه لایحه بودجه را تصویب و به دولت ابلاغ کند ما نیز در بهمن و اسفند آیین نامه های بودجه ای را تهیه و از ابتدای سال 93 بودجه را اجرایی خواهیم کرد.


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: ثمره صبر بر مشکلات ، پیروزی مومنان است و ملت ما در 34 سال گذشته در فشارهای جهانی بوده است و دشمن حتی نمی خواست انقلاب ما شکل بگیرد اما شکل گرفت، دشمن نمی خواست امام راحل بیایند اما آمدند ، نمی خواست صدام در برابر ملت ما شکست بخورد که شکست خورد.


نوبخت با بیان اینکه خوشبختانه مردم ما با چشم خود بر سر دار شدن این عنصر خبیث را دیدند، اظهارداشت: ما بیش از سایر امتها به وعده خداوند خوشبینیم و در طول انقلاب اسلامی بارها وعده ها و نصرتهای الهی را تجربه کرده ایم. چقدر برخی کشورها تلاش کردند ما را از حقوق هسته ای محروم کند که مقاومت کردیم و بازهم مقاومت خواهیم کرد.

آخرین مطالب این بخش آخرین اخبار اقتصادی روز

آخرین اخبار رسیده از جلسه شورای‌عالی کار حکایت از این دارد که اعضای کارگری و وزیر کار، شورای عالی کار و کار فرمایان با افزایش حدود 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 97 توافق کردند و این موضوع در...
علی ربیعی در بخش خبری 21 شبکه یک سیما با بیان اینکه سالمندی حدود 30 میلیون نفر در کشور نباید توام با فقر باشد، افزود: بر اساس عدد جهانی درباره خط فقر و مقایسه آن با قدرت خرید داخلی، این...
بازار مسکن ازنيمه دوم سال با تحرک همراه شده به طوری که ماه پاياني فصل پاييز افزايش ۵۰ درصدی معاملات را نسبت به آذر سال گذشته تجربه كرد.این افزایش میزان معاملات در شرایطی رخ داده که پیش بینی ها از...
در حالی که پرونده ح. ز به اتهام خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع به میزان تقریبی 300 میلیارد تومان از منابع بانک ملت در حال رسیدگی است، نامبرده با ایجاد فشار و لابی‌گری درصدد...