»   اخبار سیاسی  »   اختلافات آمریکا با عربستان درباره ایران، “تاکتیکی” و درباره سوریه “استراتژیک” است
۱۸ بهمن ۱۳۹۲ , ساعت ۲۰:۵۵

تحلیلگر سیاسی شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی:

اختلافات آمریکا با عربستان درباره ایران، “تاکتیکی” و درباره سوریه “استراتژیک” است

تحلیل‌گر مسائل سیاسی در واشنگتن تاکید کرد: اختلاف آمریکا و عربستان در مورد پرونده هسته‌ای ایران اختلافات تاکتیکی است نه استراتژیک و راهبردی اما در مورد پرونده سوریه باید اعتراف کنم اختلافات دولت آمریکا با عربستان عمیق و ریشه‌دار است.


شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی در برنامه “حوار اللیله” به این موضوع پرداخت که آیا دولت آمریکا در سیاست های خود در قبال بحران سوریه بازنگری خواهد کرد؟

“ابراهیم نحاس” استاد علوم سیاسی در ریاض درباره سفر ماه آینده باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به عربستان و اختلاف نظر آمریکا و عربستان درباره پرونده هسته‌ای ایران و بحران سوریه گفت: دیدار اوباما از ریاض در حقیقت به دنبال فشار پیاپی عربستان به بسیاری از کشورها برای حمایت از ارتش آزاد سوریه و حمایت از کشورهایی که از ارتش آزاد حمایت می‌کنند، می‌باشد. وی افزود، مسئله دیگر توافق درباره پرونده هسته‌ای ایران است که آمریکا معتقد است این توافق به نفع منطقه است اما عربستان بر این باور است که در این‌باره فریب خورده است چرا که مستقیما با عربستان مشورت نشده و نظرخواهی نکرده‌اند.

“ابراهیم نحاس” در ادامه اظهار داشت: نکته دیگر که باید بگویم این است که مهمان برنامه همکارمان در آمریکا معتقد است ، دولت آمریکا از مواضع بشردوستانه حمایت می‌کند اما من معتقدم این موضع صحیح نیست. فقط در مورد بوسنی و هرزگوین تا حدی اینگونه بوده است اما شواهد دال بر این است، در مورد بحرانی که در فلسطین از سوی صهیونیست ها بر این کشور وارد می‌شود بهترین دلیل بر غیر انسانی بودن موضع آمریکا است. آمریکا فقط هر جایی که منافعش ایجاب کند از آن دفاع می‌کند که البته این در علم سیاست قابل توجیه است.

“دیوید بلوک” تحلیل گر مسائل سیاسی در واشنگتن نیز در این باره گفت: به عقیده من منافع مشترک عربستان و آمریکا در مورد پرونده هسته‌ای ایران و بحران سوریه در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه افزود، من بر این باورم، اختلافات موجود در پرونده هسته ای ایران اختلافات تاکتیکی است نه راهبردی. اما در مورد پرونده سوریه باید اعتراف کنم با همکارمان در ریاض موافق هستم که اختلافات دولت آمریکا با عربستان عمیق و ریشه‌دار است. اختلاف نظر در مورد نقش نظام سوریه در مقابله با مخالفان سوریه و برخورد با دخالت نظامی کشورهای بیگانه وجود دارد. وی گفت: من پیش‌بینی می‌کنم هماهنگی در این‌باره بیشتر خواهد شد اما به طور جزیی و موقت. زیرا در نهایت عربستان خواستار سقوط نظام بشار اسد در سوریه است اما آمریکا خواهان رسیدن به یک راه حل سیاسی مسالمت آمیز و دیپلماتیک است. من معتقدم واشنگتن خواستار سقوط نظام بشار اسد در آینده دور است.

وی در پاسخ به اینکه دولت آمریکا بارها اعلام کرده است ، زمان حکومت بشار اسد به پایان رسیده است. آیا این موضع رسمی دولت آمریکا نیست ، گفت: بله موضع رسمی هست اما چیزی است که ما می بینیم ولی در عمل اینگونه نیست. من متاسفانه باید بگویم اینگونه موضع گرفتن ها در روابط بین المللی طبیعی است.

“دیوید بلوک” ادامه داد ، من شخصا با سیاست آمریکا در سوریه موافق نیستم اما اینگونه ارزیابی می‌کنم که موضع حقیقی آمریکا همانگونه که در نشست ژنو دو تصریح کرد، رسیدن به راه حل مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک و مشارکت مخالفان و دولت سوریه در آینده سوریه است که به نظر من این موضع غیرممکن و غیر منطقی است. این اصلا دست یافتنی نیست ولی موضع دولت آمریکا تا کنون همین است.

دکتر “فواض جرجس” استاد روابط بین الملل در لندن نیز در مورد برطرف شدن اختلافات عربستان و آمریکا گفت: بسیار سخت است. پرونده هسته ای ایران پرونده‌ای استراتژیک برای دولت آمریکا است. همکاری با ایران در این باره بخشی جدا ناپذیر از استراتژی آمریکایی ها است. پرونده هسته ای مهمترین پرونده دولت باراک اوباما در خاورمیانه است. مهمتر از درگیری های اعراب با اسرائیل و مهمتر از پرونده سوریه و هر پرونده دیگری است. همانگونه که اوباما رئیس جمهور آمریکا بارها گفته است ، اگر با ایران به توافق نرسیم در آتش جنگ خواهیم سوخت. من معتقدم اولا ، بحران سوریه اولویت دولت آمریکا نیست. ثانیا ، اوباما از رئیس جمهور سوریه می‌خواهد از حکومت کناره‌گیری کند اما در عین حال خواستار حفظ سازمان های سوریه است، خواهان نگهداری نیروهای امنیتی و نظامی سوریه است. دولت آمریکا اذعان دارد، از جنگ عراق آموخته است که سقوط مؤسسات سوریه منجر به هرج و مرج خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، اختلاف آمریکا با عربستان اختلافی ریشه دار است که با این دیدارها حل نخواهد شد. دولت آمریکا و نظام بشار اسد قبول نخواهند کرد نظام سوریه و مؤسسات نظامی آن سقوط کند. در مورد ایران نیز من معتقدم آمریکا با ایران به توافق خواهد رسید و من چنین اتفاقی را هیچ بعید نمی‌دانم. ما فقط بر اساس شنیده هایمان قضاوت می کنیم و اطلاعات دقیق نداریم. شاید در کنار ژنو مسیر دیگری در مورد روابط ایران وآمریکا و سوریه باشد و پرونده هسته‌ای ایران و سوریه در جریان باشد. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت: مسئله سوریه حل نخواهد شد مگر اختلاف ایران و عربستان حل شود همچنین تصریح کرد ، ایران می‌تواند نقش مثبتی را در ایجاد نقشه راه سوریه بازی کند.

 

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم یکی از افرادی است که اعتقاد دارد: « مسایل و آموزه های دینی را نباید به این راحتی خرج احزاب، گروه های سیاسی و شخصیت های بازیگر در عرصه سیاسی کرده تا...
رییس جمهور، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده کمک کنند. او همچنین از همه کسانی که در 15 روز گذشته به...
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در صد و بیست و یکمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا محمود احمدی‌نژاد در سخنان اخیر خود حملات شدیدی را علیه قوه قضاییه ابراز داشته، چرا دادستان...
هدف ترامپ منزوی کردن سپاه است | آمریکا تحریم کند، شرکت‌های زیادی عقب‌نشینی می‌کنندمحمد اکبری: در حال حاضر پس از ارجاع برجام به کنگره از سوی ترامپ، بسیاری از سوالات در مورد برجام و آینده آن به نحوه برخورد آینده اروپا...


  • دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام عشق من دانلود آهنگ جدید حمید عسکری به نام این حرفا حالیش نیست دلم دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک دانلود آهنگ جدید شهرام ناظری به نام برگ ریزان
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب