»   اخبار اجتماعی, اخبار برگزیده  »   احساس شادی نیاز گم شده جوان در عصر ارتباطات
۲۰ خرداد ۱۳۹۴ , ساعت ۱۸:۲۷

احساس شادی نیاز گم شده جوان در عصر ارتباطات

جوان بودن جرم نیست نمی توان به بهانه جوانی به فردی انگ زد . این حرف خیلی از بچه های ماست در تقابل سنگین بین جوان ، خانواده و اجتماع . راستی راستی بسیاری از ما بزرگترها انگار جوانی خودمان یادمان رفته !

جوان بودن جرم نیست نمی توان به بهانه جوانی به فردی انگ زد . این حرف خیلی از بچه های ماست در تقابل سنگین بین جوان ، خانواده و اجتماع . راستی راستی بسیاری از ما بزرگترها انگار جوانی خودمان یادمان رفته ! شاید هم ادعا داریم یا تظاهر به آن می کنیم که ما این طور که جوانان نسل امروز تقاضای جوانی کردن دارند جوانی نکرده ایم ! در هر دو صورت انکار نیاز های جوان از سوی مسئولین و بزرگترهای خانواده در هیچ صورتی توجیه منطقی و عقلانی ندارد . جوانی مرحله ای از سن است که در آن میل به در دید توجه وزیبا بودن و مطرح شدن در کنار شادی طلبی ، اوج احساسات طبیعی درونی به جوشش درمی آید و اگر درست راهبری و کنترل نشود به سوء رفتار و ناهنجاری های اجتماعی می انجامد . ترس از گرایش جامعه به سوی پیری و تشویق به فرزندآوری برای جبران آن درحالی که نسل جوان ما سالهاست احساس می کند که یک نسل سوخته است زمانی توجیه پذیر است که حداقل ها در نیاز و خواسته های جوان در جامعه برآورده شده باشد وگرنه تسلسل نسل سوخته ای می شود که میل به اجتماعی شدن را به دلیل تنگناهای موجود در جامعه از دست داده و در اوج جوانی احساس کهولت می کند . بعضی ازسالمندان و سالخوردگان را دیده اید در همین سال های 50به بالا هنوز هم جوانی می کنند . در دیدگاه آنها سن یک قرارداد تقویمیست که ربطی به جوان ماندن و جوانی کردن ندارد . انسان در هر سنی می تواند جوان باشد ، کافیست دلش جوان بماند . این دلهای جوان مانده خیلی شوخ تر و شاداب تر از یک جوان با سن تقویمی 18 تا 40سال در جامعه خود رامطرح می سازند و در هر جمعی مایه شور و نشاط می شوند پای صحبت هایشان که می نشینی هزار گفته دارند از شادی هایشان از کودکی تا نوجوانی و از جوانی تا سالمندی و تا … شادی برایشان مرگ ندارد ،برعکس آن چه در سنین پایین تر می بینیم . شاید یکی از دلایلش آن باشد که جوان ما از کودکی مراحل سنیش را درست واصولی نگذرانده . نه کودکی کرده ، نه معنی نوجوانی را فهمیده و نه جوانی می تواند بکند !! همیشه و در هر مرحله سنی ازمحیط مدرسه تا خانه و قوانین قراردادی اجتماعی از او خواسته اند که چگونه باشد و چگونه عمل کند شرایط نیز در جامعه هرگز آنگونه که باید پاسخگوی نیازهایش باشد نبوده . کارشناسان تربیتی و مشاوره هم قول هستند که جامعه ای پیشروتر است که در ایجاد شادی برای ساکنانش موفق تر عمل کرده باشد . شادی نیازیست که هرگز تابع سن نیست و زمانی احساس می شود که فرد دغدغه و نگرانی نداشته و از سلامتی و رضایت خاطرنسبی و حق انتخاب کار برخوردار باشد با داشتن این حس فرد با فراغ خاطر و اندیشه آزاد می اندیشد ومبتکرانه عمل می کند. ابزار شادی آفرین بسیارند ، دسته ای مهم برعهده مسئولین و بخشی متوجه خانواده و اجتماع وجزئی هم توسط خود فرد ایجاد می شود . در دسته بندی عوامل شادی زا بخش حقوق شهروندی که در قانون اساسی نیز آمده تحصیل و کار وسلامتی جسمی و درآمد ابزار مادی هستند که دولت وظیفه دارد برای هرشهروند فراهم کند و پله های اولیه شادی و رضایت فردی به شمار می روند . درکنار این چند مهم ، میل به شادی با فعالیت های گروهی مثل ورزش ومطالعه و برخورداری از برنامه های متنوع سالم درهنرهای چندگانه به هم پیوند خورده که شاید یکی از حداقل هایش موسیقی باشد هنری که ازنظر علمی تاثیرش بر همه موجودات زنده اثبات شده است .

برنامه ریزی برای جوان سالی یک بار مناسبتی

هفتم تا چهاردهم خردادماه هفته جوان بود مناسبتی کلیشه ای و تقویمی که یادمان باشد کشور ما نسل جوان هم دارد . این را سیما دانشجوی سال دوم علوم ارتباطات در گفتگویی که با او دارم می گوید . سیما که از برنامه های کلیشه ای هرساله که در آنها نظری از جوان پرسیده نمی شود دلگیر است می گوید : حتی در انتخاب یک مسئول برای مسئولان وزارت خانه ای که این نام پسوند طول و درازش شده نکرده اند از جوانان استفاده کنند نه در سطح ملی و نه استانی ! به نظر اودر برنامه‌ریزی برای جوانان به دو شکل می‌توان عمل کرد ؛ یا خودشان برای جوانان برنامه‌ریزی کنند یا با جوان برای جوانان که همیشه شکل اول اجرایی می شود . سیما می گوید : باید با جوان ارتباط برقرار شود، ارتباطی متقابل نه از بالا به پایین . تنها در این صورت است که می‌توان دریافت جوانان چه نیازهایی دارند و اساسا به چه چیزهایی می‌اندیشند . البته بهتر است این فرآیند ارتباط و درک متقابل از خانواده شروع شده و بعد به مدرسه، دانشگاه و در نهایت اجتماع ختم ‌شود و در این ارتباط به همه نیازهای او اهمیت بدهند حتی نیازهای کاذب! سیما توجیهش از جوانی این است : جوانی یعنی هیجان، یعنی جست‌وجوی هویت، یعنی یافتن شخصیت اجتماعی و تطبیق آن با روح انسانی برای تشکیل روح اجتماعی که در این راستا در جست‌وجو و یافتن هویت خیلی از جوانان دچار سردرگمی می‌شوند و به همین دلیل واقعیت‌گریز می‌شوند ، مقوله‌ای که نباید دلیل آن را فقط در وجود خود جوان جست‌وجو کرد.

نمی شود به جرم جوانی به جوان هر انگی زد

حنیف دانشجوی مکانیک هم در بیان تعریف جوانی نقطه نظراتی شبیه سیما دارد به نظر او برای پیشگیری از واقعیت گریزی جوان باید برای او راهکاری پیدا کرد . به عقیده او گریزگاه جوان امروزی موسیقی شده است . هنری که در بسیاری از موارد با دیدگاه‌ها، سلایق و رفتارهای نسل قبلی تفاوت دارد ، شکاف بین‌نسلی که در فرهنگ بیشتر خودنمایی می‌کند. او برخورد با سبک های هنری و مقابله سلیقه ای مسئولین برنامه ریز را در عصری که عصر اطلاعات و ارتباطات است همان شکاف نسلی می داند و می گوید : با انفجار اطلاعات و سرعت فزاینده ارتباطات نسل قبلی از این قافله عقب می‌ماند و انگار نمی‌تواند همگام با این تغییرات حرکت کند. شاید هم این شکاف‌ها همیشه وجود داشته اما در عصر فعلی عمیق‌تر شده است. مسئولان و کسانی که برای جوانان برنامه‌ریزی می‌کنند باید بتوانند این شرایط را بیشتر درک کنند. این افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که جوان بودن جرم نیست و نمی‌توان به بهانه جوانی به فردی انگ رفتار نامناسب زد یا او را مواخذه کرد. حنیف شادی را حق مسلم یک جوان می داند و می گوید : شادی با الکی خوش بودن تفاوت دارد ، شادی شور زندگی برای ساختن آینده است شوری که مسئولان باید برای جوان با برنامه ریزی صحیح و نه یک مناسبت یک هفته ای بلکه منسجم و سالیانه ایجاد کنند . موسیقی هم یکی از ابزار است چون شور و نشاط می آفریند و تخلیه کننده انرژی جوانیست . جوان وقتی احساس آرامش روحی کند خلاء درون را با شادی کاذب پر نمی کند . وقتی جلوی شادی رسمی و قانونمند را می گیرند سر از زیرزمین با افزودنی های خطرناک درمی آورد !

جوان امروز از کجا شروع کند وقتی جوان 3دهه قبل هنوز در مصدر کار است ؟

گلاره فارغ التحصیل گرافیک است او که مدل کیف وکفش و لباسش را خودش طراحی و دوخته توجه به خلاقیت و استعداد و توانمندی جوان را امری لازم می داند و می گوید : 36سال از انقلاب می گذرد ما بچه های دو دهه قبلیم اما هنوزنوع حجاب و مدل پوشش در مملکت ما یک بحث تقابلی و اصلی هرساله است نه بیکاری و به هدر رفتن نیروی جوانی که از پتانسیل باید به عمل تبدیل شود . مادران و پدران ما هم که مربوط به 4-5دهه قبلند الگویی نتوانسته اند برای ما شوند چون همیشه تفکر جبربر انتقادی سالم غلبه کرده. اگر درست عمل کنند از این طریق جوان یاد می‌گیرد به‌جای نفی کردن چیز بهتری را جایگزین کند و تولیدکننده باشد. او می گوید : جرات داشتن برای جوان مقوله مهمی است که این رفتار تا زمانی که از سوی بزرگ‌ترها به رسمیت شناخته نشود و امکان بروز آن داده نشود، عملی نمی‌شود. او معتقد است : مسئولی که با جوان فاصله نسلی دارد نمی خواهد از تجربه جوان استفاده کند . نمی‌توان به بهانه اشتباه کردن و چند تصمیم یا رفتار نادرست جوان را مواخذه کرد زیرا همه آدم‌ها به هر حال در مسیر زندگی خود اشتباهاتی مرتکب می‌شوند همه این ها هم که امروز در راس کارند یک جایی در جوانی شروع کردند اشتباه کردند ، زمین خوردند ولی دوباره بلند شدند . پس چرا به جوان فرصت نمی دهند ؟ جوان کی و از کجا باید شروع کند وقتی مسئولانی با بیش از سه دهه فعالیت هنوز در مصدر کارند !! . او می گوید : جوان این عصر با نسل های قبل از نظر شرایط تفاوت دارد بزرگترها باید این تفاوت را لمس کنند و بخواهند که بشناسند تا وقتی نفی استعدادهای جوان در جامعه غلبه کند این می شود که یک طراح ماهر ، یک کارشناس خبره و یا تحصیلکرده بدون مهارت اگر پول داشت مهاجرت کند یا به بازاریابی برای مدیران نسل قبل تن دهد .

مد ولباس و آرایش نیاز کوتاه مدت جوانیست نه یک جرم

داشتن حدی استاندارد از آزادی برای رشد و بالندگی جوان لازم است ، نباید او را محدود و محصور کرد زیرا این نتیجه عکس دارد. این نظرگروهی جوان است که برای شرکت در برنامه جشن روز جوان به سالن امام علی (ع) اراک آمده اند . همه تقریبا آرایش کرده و پوششی تابستانی دارند. دختر وپسردر تعریف مقوله آزادی تقریباهم قولند . میترا که چسبی روی بینی دارد می گوید : اینکه در این روزها آمار جراحی پلاستیک در بین دختران و پسران جوان این همه بالا رفته و دائما می‌خواهند با لباس و آرایش و رنگ مو خودشان را مطرح کنند، درست است که نوعی تمایل به زیباتر بودن است اما نشان‌دهنده این است که برخی جوانان با واقعیت خودشان راضی نمی‌شوند و فکر می‌کنند با مدل مو و جراحی پلاستیک هویت پیدا می‌کنند اگر جوان هویت واقعیش را در کاری مناسب با توانایی و تحصیلش پیدا کند مد و آرایش در درجه بعدی و در حاشیه می رود هرچند که میل به زیبایی طبیعی است . میترا روآوردن به مد و ایستادن در برابر فشارهای اجتماعی را نوعی واکنش مقابله جوان با جبر جامعه می داند و می گوید : در کشورهایی که به جوان با ایجاد اشتغال و سرگرمی های ارزان بها می دهند کمتر این موضوع ، مد وآرایش ، در راس نیاز جوان است ، اما در کشور ما جوان که فرصتی برای مطرح شدن نمی یابد به دنبال هویت بخشی به خود آن را در پوشش ظاهری پیدا می کند ، موضوعی که در سطح پایین تر نیازهایش قرار دارد و پرداختن به آن متاسفانه یک جرم محسوب می شود . او داشتن شغل را اولین ومهم ترین قدم به سوی یک زندگی شاد برای جوان می داند . میترا و دوستانش آمده اند تا در این مکان که نکات امنیتی در آن کاملا لحاظ شده لحظاتی شاد باشند شادی رایگانی که سالی یک باردر این مناسبت شاید دست دهد !

ستاد ساماندهی برنامه های هفته جوان و برنامه هایی که هرگز اجرا نشد

هفته اول خرداد ماه اولین جلسه ای که با حضور استاندار جدید با تاخیر 45 دقیقه ای رئیس جلسه تشکیل شد به ستاد ساماندهی هفته جوان تعلق داشت . در لحظات غیبت رئیس جلسه ؛ استاندار ؛ دستورات جلسه در رابطه با برنامه ریزی های هفته جوان که به گفته دبیرجلسه با حضور همه اعضاء رسمیت یافته بود قرائت شد و وظایف هر دستگاه مشخص شد . هرچند در این جلسه برنامه های کلیشه ای هرساله تکرار می شد اما برای رسمیت یافتن مصوبات باید به تصویب و امضای رئیس جلسه هم می رسید که فرصت کوتاه مانده به طرح مجدد و تصویب دستورالعمل ها نرسید . از جمله برنامه های پیشنهادی برای جوانان برپایی جنگ های شادی ، فراهم آوردن فضای شاد در سطح شهر ، استفاده رایگان ازاستخر، حق عضویت کتابخانه و کنسرت رایگان ، بلیت نیم بهای سینما ، پخش برنامه های مناسب جوان در صداوسیما ، برگزاری مسابقات و معرفی جوانان نمونه از 24دستگاه و…بود که تا یک روز مانده به اجرا براساس آن چه که امیدی مسئول واحد جوانان اداره کل ورزش و جوانان در گفتگوی تلفنی ابراز کرد هنوز هیچ یک از دوایر دولتی برنامه های خود را برای این هفته به دبیرخانه ستاد اعلام نکرده و مصوبات جلسه نیز به امضای استاندار نرسیده بود !

نه بلیت نیم بهای سینما ونه کنسرت رایگان در هفته جوان

هفته جوان 7تا 14خرداد گذشت اما نه جوانی بابلیت نیم بها به سینما رفت و نه کنسرتی حتی باهزینه و یا برنامه شاد مثل تاتر خیابانی یا جنگ شادی برگزار نشد ! کرمی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در این رابطه می گوید : ما برای بلیت نیم بهای سینما آمادگی داشتیم اما از دبیرخانه ستاد درخواست کتبی به ما اعلام نشد. در خصوص کنسرت ها هم به دلیل برخی مسائلی که در سال گذشته در لغو کنسرت ها انجام شد بنا بر این نبود که تا قبل از ماه مبارک رمضان مجوزی داده شود . از طرفی رایگان بودن کنسرت با ما نیست هزینه کنسرت با مجریان آن است ما فقط مجوز اجرا می دهیم . کرمی می گوید : ما در این مدت ستاد ارتحال را داشتیم و برای دستگاه ها هم موارد را اعلام و خوب عمل کردیم . او در رابطه با معرفی جوان نمونه از این اداره کل می گوید در برخی بخش ها مثل رسانه به توافق نرسیدیم اما در بخش هنری یک جوان معرفی شد .

اداره کتابخانه ها عضو ستاد ساماندهی هفته جوان نیست

اگرچه مدیرکل اداره کتابخانه های استان به گفته خودش در ستاد ساماندهی جوانان عضویت ندارد اما می گوید : در مکاتبه ای که با ما شد درخصوص عضویت رایگان جوانان در کتابخانه های استان دستوری آمد که مراتب به مسئولان کتابخانه های استان اعلام شد .به گفته امین کمالوندی هنوز آماری از تعداد اعضای جدیدی که در هفته جوان کارت عضویت رایگان دریافت کرده اند جمع آوری نشده است .

تنها اجرای یک جنگ شادی در مرکزاستان

هرچند در جلسه ستاد ساماندهی برفراهم آوردن لحظات شاد برای جوان در قالب جنگ های شادی تاکید شد و صداوسیما به عنوان تنها رسانه ارتباط جمعی دعوت به پخش مراسم شاد شد ، اما جنگ شادی مناسبتی جوان رافقط در مرکز استان یکی در کانون امام علی و به مناسبت اعیاد شعبانیه 5شب در 5 پارک به همت شهرداری داشتیم . از پخش مستقیم برنامه هم در صداو سیما خبری نبود . فقط یک شب گزیده همه برنامه ها در یک ساعت پخش شد . البته برنامه های نقد کتاب و مسابقه و سخنرانی نیز در شهرستانهای استان در این ایام داشتیم ، اما آن چه که تحت عنوان فضاسازی شاد برای جوان تاکید شده بود در هفته جوان در هیچ یک از معابر و خیابان ها و سالن ها و ورزشگاه های استان شاهد نبودیم . نه صوت موسیقی مجاز از بلندگوهای میادین ، نه همایش پیاده روی و مسابقه در پارک ها و نه حتی بنرهای هنری به جای تبلیغات سودآور . حتی دستگاه های اجرایی استان دردستور فرمایشی دبیرخانه ستاد ، معرفی جوان نمونه نیز خساست به خرج دادند و آن حداقل 24جوان نمونه هم معرفی نشدند !
هفته جوان سپری شد ساکت و بی صدا ، به سکوت و مظلومیت پنهان جوانی از دست رفته جوانانی که سه دهه را پشت سر گذاشته و در فقدان شغل و مسکن و ازدواج هویت خود را در چیزهای دیگر جستجو می کنند . هفته جوان رفت تا سال دیگر بازهم با برنامه های تکراری کلیشه ای هرساله که برنامه ریزان و مجریانش از نسل جوان نیستند تکرار شود و در آن یک هفته نه کرسی گفتگوی آزادی در دانشگاهی تشکیل شود و نه گروه های دانشجویی اجازه برگزاری برنامه هایی متناسب با خواسته وسلیقه خود را داشته باشند و نه فرصتی به جوان برای مطرح شدن حتی در هفته ای که تقویمی به نام او رقم زده شده داده شود . دراین شادی گم شده جوان های اراک روزهایشان را در کافی شاپ و کافی نت و یا خیابانگردی در راسته عباس آباد تا باغ ملی یا ملک باغ ملی در عصرهای بلند تابستان دربیم تذکر آمران به معروف سپری می کنند . نه شغلی ، نه خانه ای که در آن همسر وفرزندی انتظارشان را بکشد و نه پولی درته جیب برای خرج یک لحظه شادی !

 

آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی  , اخبار برگزیده

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب