»   اخبار روز  »   اتفاقی نادر در فروردین ۹۲ در آسمان ایران
۲۶ اسفند ۱۳۹۱ , ساعت ۲۱:۲۹

اتفاقی نادر در فروردین ۹۲ در آسمان ایران

رئیس مرکز اختر فیزیک مزاغه از گذر دنباله داری در نیمکره شمالی زمین خبر داد و گفت: این دنباله دار در زمان گذر از آسمان ایران قابل مشاهده است.

اردبیل نیوز: به گزارش افکارنیوز، دکتر علی عجب شیری زاده نام این دنباله را “لمون” LEMON ذکر کرد و افزود: در حال حاضر قدر (درخشندگی) این دنباله دار ۱۹ تا ۲۰ است از این رو تلسکوپ‌ها قادر به رصد این جرم نجومی نیستند.

رئیس مرکز اختر فیزیک مراغه با تاکید بر اینکه اجرام نجومی که قدر آنها از ۶ بالاتر باشند، قابل رصد با ابزارهای نجومی نیستند، اظهار داشت: این دنباله دار در اواخر فروردین به نیمکره شمالی زمین می‌رسد از این رو در آسمان ایران نیز قابل مشاهده خواهد بود.

وی با بیان اینکه در این زمان این دنباله دار قابل مشاهده خواهد بود، ادامه داد: دنباله دار لمون در اواخر فروردین به دلیل آنکه درخشندگی آن زیاد است، قابل رصد خواهد بود به گونه‌ای که بر اساس پیش بینی‌ها قدر این دنباله دار به اندازه ماه شب ۱۴ خواهد شد.

عجب شیری زاده با تاکید بر اینکه دنباله دارها ستاره نیستند، توضیح داد: دنباله دارها اجرام جامد یخی آمونیاکی هستند که زمانی که وارد مدار منظومه شمسی می‌شوند مانند سایر سیارات تحت تاثیر نیروی گرانش مرکزی خورشید، حول خورشید می‌گردند.

وی اضافه کرد: زمانی که این اجرام حول خورشید می‌گردند، بر اثر باد شدید خورشید که به آن “باد خورشیدی” می گویند، بر اثر برخورد ذرات پروتون با این دنباله دارها، تصعید اتفاق می افتاد.

رئیس مرکز اختر فیزیک مراغه سرعت بادهای خورشیدی را بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت ذکر کرد و ادامه داد: در حالت تصعید بر اثر برخورد گرما به جسم جامد یخی بجای آنکه به مایع تبدیل شود مستقیما به بخار تبدیل می‌شوند.

عجب شیری زاده خاطر نشان کرد: در این برخورد مقداری از جرم ماده جامد در فضای میان سیارات از جمله در فضای اتمسفر زمین وارد می‌شود از این رو در هر سال شاهد بارش شهاب‌ها خواهیم بود.

آخرین مطالب این بخش اخبار روز

روزنامه اعتماد نوشت: «خرداد ماه سال جاري، زماني كه مقام‌هاي دولتي و برخي نمايندگان مجلس در حال ابراز تاسف از اجراي حكم شلاق كارگران معدن طلاي آق‌دره بودند، خبر رسيد كه حكم شلاق براي تعداد ديگري از كارگران صادر شده...
حالا با هم مرور می‌کنیم،  همه خبرهای مهمی را که در سال ۹۵ شنیدیم: وداع با «آیت‌الله» غروب ۱۹ دی‌ماه بود که خبری بهت‌آور ملت ایران را شوکه کرد. آن روز خبر رسید که آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی ـ رئیس مجمع تشخیص...
گردشگر باسابقه آلمانی که خاطرات و مشاهدات خود را از سه سفر به ایران به صورت یک کتاب سفرنامه منتشر و به همراه فیلم هایی مستند از سفرهای خود شخصا دربین هموطنان و گردشگران علاقه مند به ایران توزیع می...
کارشناسان ژاپنی در روز شنبه از استان آذربایجان غربی به منظور آشنایی با وضعیت در دریاچه ارومیه بازدید خواهند کرد. ...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب