»   فرهنگی و هنری  »   ابهام در وضعیت بنیاد ادبیات داستانی/ دستور کار جدید هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران اعلام شد
۲۸ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۰:۱۶

ابهام در وضعیت بنیاد ادبیات داستانی/ دستور کار جدید هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران اعلام شد


خبرگزاری مهر – گروه فرهنگ و ادب: مرور اخبار مهر حوزه ادبیات را با خبر کناره‌گیری محمد حسنی آغاز می‌کنیم. محمد حسنی، مدیرعامل بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان پس از 28 ماه مسئولیت این بنیاد از سمت خود استعفا کرد. این در حالی است که مسئولیت 2 ساله او در بنیاد ادبیات داستانی، 26 مرداد امسال به پایان رسیده بود.


وضعیت نامشخص بنیاد ادبیات داستانی


حسنی درباره دلیل استعفای خود گفت: از آنجا که من با هدف کمک به بنیاد، کناره‌گیری کردم، تا زمان معرفی مدیرعامل جدید فعالیت‌های بنیاد ادامه خواهد یافت و هیچگونه اخلالی در این فعالیت‌ها به وجود نخواهد آمد.


در پی تقدیم نامه استعفای مدیرعامل بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان به معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی علیرغم مخالفت با کناره‌گیری حسنی در نهایت قانع شد که فرد دیگری جایگزین وی در مسئولیت مدیرعاملی بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان شود.


محمد حسنی اواخر مرداد سال 90 با رأی هیئت مدیره بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان و حکم بهمن دری، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این هیئت به عنوان مدیرعامل این بنیاد منصوب شده بود.


در همین حال مشاور علمی ـ فرهنگی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از ابلاغ ماموریت معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد به محمد حسنی مدیرعامل مستعفی بنیاد ادبیات داستانی برای اصلاح اساسنامه این بنیاد با هدف افزودن بخش شعر به فعالیت‌های آن خبر داد. حال باید منتظر ماند و دید جلسه هیئت امنای بنیاد ادبیات داستانی کی تشکیل خواهد شد و این هیئت درباره مدیرعامل جدید به چه نتیجه‌ای خواهد رسید؟


پرونده‌های در دست بررسی در هیئت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران


در هفته گذشته و پس از آنکه اعضای هیئت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران معرفی شدند، رئیس این هیئت گفت که از این پس هیئت تجدید نظر تنها به پرونده‌هایی رسیدگی خواهد کرد که در هیئت بدوی برای آنها رای صادر شده باشد.


هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات ناشران متشکل از سه نفر شامل محمود آموزگار دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، سیدحبیب‌اله میرقاسمی و برزین ضرغامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران است که جلسات آن به ریاست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران و در محل این اداره‌کل تشکیل می‌شود.


به گفته همایون امیرزاده، در اولین جلسه هیئت جدید تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران، موضوع بازبینی و بازنگری در آئین‌نامه این هیئت در دستور کار قرار خواهد گرفت و و پس از آن، آئین‌نامه مذکور، فصل‌الخطاب هیئت در رسیدگی به تخلفات ناشران خواهد بود.


نمایشگاه کتاب تهران شورای برنامه‌ریزی خود را شناخت


اما بشنوید از انتصاب اعضای شورای برنامه‌ریزی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران با حكم سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس این نمایشگاه. طی این احكام محمدمهدی معراجی، مرتضی كاظمی، محمدعلی شعاعی، همایون امیرزاده، محمودرضا برازش، محمدرضا وصفی، محمد حسنی، علی شجاعی صائین، برزین ضرغامی، علی‌اصغر محمدخانی، سیدمحمود حسینی، محمود آموزگار، محمد عظیمی و محمد الهیاری فومنی، به عنوان عضو شورای برنامه‌ریزی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران انتخاب شدند.


جلسات این شورا بصورت هر دو هفته یك بار در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.


مجموعه‌ای منحصر به فرد از اسناد دوره قاجار به کتابخانه مجلس رفت


خبر مهم دیگری که در هفته اخیر توجه اهالی پژوهش به ویژه در حوزه اسناد تاریخی را به خود جلب کرد، خبر مربوط به خرید مجموعه‌ای منحصر به فرد از اسناد دوره قاجار و برخی نامه‌های مظفرالدین شاه از سوی کتابخانه مجلس بود. آنگونه که علی ططری مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس گفته است، این مجموعه که شامل 163 برگ سند است، موارد زیر را دربرمی‌گیرد:


11 نامه و تلگراف از سوی ملکه جهان خانم دختر نایب‌السلطنه کامران میرزا به نزهت‌الدوله نوه امیرکبیر، نامه‌هایی مربوط به شاهزاده بهمن میرزا درباره قنات آب مزرعه بالابان مربوط به سال 1251 هجری قمری، 10 استخاره‌ از حسینعلی میرزا نظام‌الدوله، شوهر نزهت‌الدوله به یکی از علما که البته هویت وی نامشخص است، چند فرمان و نامه و عریضه که به مظفر‌الدین شاه نوشته شده و نیز پاسخ‌های وی به این عرایض، برخی اسناد مربوط به اقرارنامه‌های شرعی و صورت دخل و خرج املاک جهانگیر امیرکبیریان، سهام‌السلطنه و نیز نامه‌هایی که به وی نوشته شده است، مبایعه‌نامه شش‌دانگ قریه نصیرآباد واقعه در بلوک غار از توابع دارالخلافه تهران به انضمام شش‌دانگ مزرعه رشیدآباد متصل به قریه مزبور مابین حاجی‌سیدحسن خلف حاجی میرکمال طهرانی و هماسلطان فرزند بهاءالدوله بهمن میرزا، نامه‌های متعددی که درباره توقیف قریه امیر ذکریا به وی نوشته شده، صورت جمع و خرج مالیات تخافوی ئیل املاک او مربوط به سال 1329 قمری، قبوضات دیوانی و صورت سربازان قریه شنگل‌آباد و فوج بهادران، اقرارنامه شرعی ابراهیم‌ولد محمدباقر سفیدان جدیدی مبنی بر اینکه مبالغی از مال خاص و خالص سهام السلطنه بر ذمه وی است، اجاره‌نامه واگذاری ملکی از جانب علی‌عباس ولد جعفر شنگل‌آبادی به علی‌اکبر تاجر تبریزی، صورت جمع و خرج مفاصا حساب قریه شنگل‌آباد، صورت مالیات نقدی و صورت وصولی غله از قراء محال دیزج رود، اقرارنامه بی بی مریم خاتون دختر حاج‌ابراهیم ابوالحلاج مبنی بر دریافت کلیه حق‌الارث پدری خود و مبایعه‌نامه فروش یک چارک از یکحجر طاحونه قله معروفه سیمی غنیه عالیه خانم امیرالحاجیه به رباب خانم کلانتری مربوط به سال 1351.


 

آخرین مطالب این بخش فرهنگی و هنری

اخبار كوتاه فرهنگی هنری را در بسته خبری فرهنگ و هنر ملکانه دنبال کنید   انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران «ایسفا» طی نامه‌ای به دبیر سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر خواستار بازگشت سیمرغ بلورین فیلم کوتاه به جشنواره فیلم فجر شد. روسیه فیلم «بهشت»...
رنگ کردن جهان کار جالبی به نظر می‌رسد؟ اگر این‌طور است، می‌توانید نقاشی بالا را رنگ کنید. می‌توانید این نقاشی را پرینت بگیرید یا اصلا به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر آن را رنگ کنید. خوب است به هنگام رنگ کردن...
مریم حیدرزاده جدیدترین کتاب خود را به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم کرد. ...
تصویری از بهرام رادان در جشن تولد 35 سالگی اش که در صفحه اجتماعی اش منتشر کرده است. ...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب