»   اخبار اجتماعی  »   ابتکار: مازوت هوای کلانشهرها را آلوده کرده است
۲۸ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۱:۴۴

ابتکار: مازوت هوای کلانشهرها را آلوده کرده است


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه استفاده نیروگاه‌ها از سوخت مازوت هوای بسیاری از شهرهای بزرگ از جمله اراک، اصفهان و تهران را درگیر آلودگی کرده است، گفت: مرتفع شدن معضلات زیست محیطی در کوتاه مدت، سخنی عوام‌فریبانه است.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست امروز در برنامه «صبح ‌بخیر ایران» با بیان اینکه مسئله محیط زیست در خانواده ابتکار به یک فرهنگ تبدیل شده است، اظهار داشت: در سن 18 سالگی پدرم اولین رئیس سازمان محیط زیست بعد از انقلاب اسلامی و همچنین رئیس این سازمان در تاریخ ریاست محیط زیست کشور شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در برخی مواقع درباره مسائل زیست محیطی با پدرم اختلاف‌نظرهایی داشته‌ام، ادامه داد: در زمان پدرم (تقی ابتکار) قرار شد پل میان‌گذر از وسط دریاچه ارومیه عبور کند که این امر تحقق یافت، البته پدرم در این باره نامه‌ای مبنی بر عدم اقدام به این امر مکاتبه کرده بود.

وی با اشاره به اضافه شدن اصل 50 قانون اساسی در زمان ریاست تقی ابتکار ، افزود: اصل 50 قانون اساسی مربوط به مباحث زیست محیطی می‌شود.

ابتکار همچنین در ادامه سخنان خود به تشکیل کمیته محیط زیست در شورای شهر تهران اشاره کرد و بیان داشت: شوراها نقش مهمی در پیشبرد شهر تهران دارند، شوراها پارلمان محلی هستند و اگر به موضوعات زیست محیطی توجه کنند می‌توانند مثمر ثمر واقع شوند

معاون رئیس جمهور ابراز داشت: شوراها مسئله محیط زیست را باید جدی بگیرند چرا که این امر با ارتقای سطح کیفیت زندگی شهروندان در ارتباط است.

وی با بیان اینکه کمیته محیط زیست شورای شهر تهران الگوی خوبی شد، ادامه داد: بر همین اساس در تلاش هستیم از این تجربه در مدیریت شهری نیز استفاده کنیم چرا که شوراها به عنوان نمایندگان منتخب مردم در شهرها هستند.

ابتکار با اشاره به قرار دادن لیست برنامه‌های خود در سایت سازمان محیط زیست، گفت: برخی مواقع، شب‌ها تا صبح خواب جلسه می‌بینم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مشکلات زیست محیطی کشور به هیچ عنوان با طرح‌های ضربتی و آنی مرتفع نمی‌شود، گفت: اگر کسی هم صحبتی در این باره بیان کرده باشد سخنی عوام فریبانه گفته است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه بخشی از معضلات زیست محیطی به پیش‌ساخت‌ها مربوط می‌شود، اضافه کرد: با سرد شدن هوا در منابع گاز کشور محدودیت ایجاد می‌شود چرا که میزان مصرف سوخت و انرژی در کشور افزایش می‌یابد.

این در حالی است که به تناسب آن در منابع رشد نداریم و در نهایت موجب استفاده نیروگاه‌های کشور از سوخت‌هایی مانند مازوت می‌شود.

وی با بیان اینکه، نیروگاه‌ها در این باره مقصر نیستند، افزود: اینکه نیروگاه‌ها از گاز طبیعی نمی‌توانند استفاده کنند مقصر نیستند چرا که مشکلات زیرساختی در این باره وجود دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست استانداردسازی سوخت نیروگاه‌ها، ارتقای سطح استاندارد خودروها و صنعت را از جمله برنامه‌های آتی سازمان محیط زیست عنوان کرد و گفت: این برنامه‌ها در دومین جلسه شورای عالی محیط زیست مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

ابتکار با اشاره به استفاده نیروگاه‌های کشور از سوخت مازوت افزود: این امر باعث شده در شهرهای بزرگ از جمله اراک، اصفهان و تهران شاهد آلودگی هوا باشیم و راه‌حل آن را می‌توان همکاری در اصلاح مصرف سوخت دانست.

وی با بیان اینکه هم اکنون مصرف سوخت نسبت به سایر کشورها چند برابر است، اضافه کرد: بسیاری از کشورهای سردسیر در فصل سرما الگوی مصرف سوخت دارند به طوری که مردم آن در فصل زمستان و سرما با لباس گرم در خانه‌ها تردد می‌کنند.

ابتکار در ادامه یادآور شد: در اجلاس کیوتوی ژاپن که در سال 1377 برگزار شد در محل این اجلاس هوای سالن بسیار سرد بود چرا که بر اساس قانون این کشور محل‌های اداری حق داشتند فقط تا دمای 18 درجه سانتی‌گراد، محل را گرم نگه دارند.

47301


آخرین مطالب این بخش اخبار اجتماعی

داستان واقعی طلاق های عجیب با دلایل عجیب‌تر ! دوست ندارم شوهرم کارمند یک زن باشد خسرو و نگین زندگی عاشقانه‌شان را درست از هشت‌ماه پیش آغاز کردند. اوایل همه چیز در این زندگی خوب پیش رفت. آن‌قدر خوب که این زوج...
تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
با دستان کافو ستاره سابق تیم ملی برزیل و باشگاه رم ایتالیا به گروه مرگ جام جهانی فرستاده شدیم. به گروهی که اسپانیا قهرمان اسبق جام جهانی و پرتغال قهرمان فعلی اروپا در آن حضور دارند. وقتی این دو تیم در...
آنها باید زودتر از هم سالانشان از عروسک ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی دغدغه کودکی، دغدغه های...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب