»   اخبار شهرستان ها  »   آیین «چومچه خاتون» در روستاهای خلخال برگزار شد
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ , ساعت ۲:۳۷

آیین «چومچه خاتون» در روستاهای خلخال برگزار شد

آیین یا باران‌خواهی آیینی سنتی – محلی است که سالیان سال در هشتجین و روستاهای خلخال با شکوه خاص برگزار می‌شود.

اردبیل نیوز: این آیین که صبح امروز در هشتجین و 60 روستای تابعه همچون سال‌های گذشته با شور و نوای خاص برگزار شد طلب باران و رحمت واسعه کردند تا علاوه بر انسان‌ها موجودات دیگر نیز از این نعمت بی‌بهره نباشند.

در این آیین پر از صفا و صمیمیت عده‌ای از کودکان و نوجوانان به طور دسته‌جمعی حرکت می‌کنند و در حالی که قاشق چوبی در دست گرفته‌اند اشعار باران‌خواهی سر می‌دهند و از هر دری انعامی شامل وسایل مورد نیاز برای پخت آش را جمع کرده و در پایان با آن هدایا آشی با عنوان آش باران می‌پزند.

اشعاری که کودکان در روستاهای هشتجین و کزج سر می‌دهند با مضمون طلب باران است که بخشی از آن به زبان محلی چنین است: «سن یاغیش من بولوت / یاغا یاغا بوگون گلیرم».

این آیین زیبا نیایش دلنشین امیدهای روشن در دل برای باریدن باران و کودکان شادی است که در دل شوق دیدن قطره‌های باران را دارند که در بین کوچه‌ها می‌دوند و می‌خوانند تا شاید به هرم دستان کوچک‌شان آسمان دل رحم شود.

آنها در خانه‌های ده را می‌کوبند تا نگذارند چراغ دلشان خاموش شود، اجازه ندهند نگاه سوسویشان به آسمان برای باریدن رحمت الهی کم‌رنگ شده و یا گم شود زیرا آب را نشانی از قدرت خالق در احیای زندگی می‌دانند.

این کودکان به زلالی آب ایمان دارند و معتقدند که آب رحمت الهی است که از دامن رحمت واسعه الهی برای بندگان سرازیر می‌شود و «چومچه خاتون» رسمی دیرین است به صداقت دل‌های بارانی آنهایی که تمنای باران دارند.

کودکان و نوجوانان بعد از اینکه انعام اهل ده را جمع کردند در نقطه‌ای از بیرون روستا آتشی روشن کرده و سفره‌ای فراهم می‌آورند تا در زیر این چرخ کبود آش به نذر باران‌خواهی درست کرده و آن را توزیع کنند.

این آیین امسال با توجه به خشکسالی‌هایی که در منطقه رخ داده و طلب مردم در دعاها و نیاش‌هایشان از خداوند برای باریدن این نعمت الهی حال و هوایی متفاوت‌تر دارد.

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

تصاویری از "جواد بیژنی" نماینده شهر بابل و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که بوسیله دوچرخه در حال تردد از خیابان است. او که حامی کمپین "سه شنبه های بدون خودرو" می باشد، خود...
مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند. وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...

  • کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس

    دانلود آهنگ جدید مجید خراطها بنام بی رحمی دانلود آهنگ جدید حامد محضرنیا بنام شب یلدا دانلود آهنگ جدید امیر ایکس 2 بنام مغرور دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام قدم بزن
    جدیدترین ترانه ها


  • آخرین مطالب