»   اخبار شهرستان ها  »   آیین «سواوستی» به زلالی آب
۱ فروردین ۱۳۹۲ , ساعت ۱۲:۴۰

با عنوان دیرینگی آداب و رسوم در اردبیل صورت می‌گیرد

آیین «سواوستی» به زلالی آب

در یک رسم دیرین زنان اردبیلی فردای چهارشنبه سوری آیین سواوستی را که نشانی از پاکی و زلالی آب جاری دارد در کنار رودخانه‌ها و چشمه‌سارها برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این مراسم که امسال نیز به دیرینگی نوروز در اردبیل و در کنار رودخانه بالقلو و منطقه هفت چشمه اردبیل آغاز شده، بسیاری از زنان و کودکان در حالی که جشن و سرور می‌کنند با پوشیدن لباس‌های نو و به دست گرفتن کوزه سفالی که اغلب نیز به رنگ سفید با گل‌های قرمز است و آن را قبل از چهارشنبه سوری تهیه ‌کردند؛ برای عبور از روی نهر آب که در اردبیل رسم بوده به کنار رودخانه بالقلو چایی می‌روند و این مراسم را انجام ‌می‌دهند.

از نقاط قابل توجه این آیین دیرینه ابزار و وسایلی است که زنان همراه خود می‌برند؛ گاه زنان با پای پیاده داخل آب جاری رودخانه بالقلو شده و در مسیری که شهرداری چند سالی است آن را احیا و بهسازی کرده است، هفت مرتبه طول رودخانه را طی می‌کنند تا به نیات و حاجات خود برسند.

به گزارش اردبیل نیوز ، در برخی از مناطق نیز حتی برخی از زنان قیچی به همراه خود می‌برند و آب را به نیت بریدن کدورت‌ها و بدی‌های سال کهنه قیچی می‌کنند.

در این مراسم آنان در دل آرزویی می‌کنند و از روی آب می‌پرند و یا از روی سنگ‌های داخل رودخانه می‌گذرند که این آیین همچنان پابرجاست و مردم در این روزها رسم دارند در خانه و پیش خانواده خود باشند.

در این آیین عده‌ای از زنان و دختران نیز در حالی که جارو به دست گرفته‌اند، آب را به صورت نمادین جارو می‌کنند تا هرگونه پلیدی و پلشتی که از سال 91 باقی ‌مانده است، بیرون رفته و یک سال با صفا و صمیمیت و بدون کدورت را آغاز کنند.

در این آیین دیرینه اردبیلی‌ها همچنان برای دختران دم بخت خود نیز آرزوی توفیق کرده و از خداوند می‌خواهند در سال نو بخت دختران باز شده و راهی خانه شوهر شوند.

این رسم با وجود آنکه حکایت از پاکی و صمیمیت مردم ایران دارد، برخی صحنه‌های نامناسبی نیز از سوی خانواده‌ها مشاهده می‌شود که اصالت این آیین کهن را زیرسئوال برده و این مراسم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

آخرین مطالب این بخش اخبار شهرستان ها

مطمئن هستیم شاهد حضور بیشتر نیروهای جوان و زنان کارآمد در شهرداری تهران خواهیم بود. حضور چشمگير مردم تهران در انتخابات شورا و رأى بالا به ليست اميد نشان داد تهران تشنه تغيير است البته در اين ميان مديران مياني...
آنهایی هم كه در سالن هستند برای والیبال طبل می‌كوبند، موج مكزیكی می‌دهندو دست می‌زنند. اتفاقی كه هیچ‌كس فكرش را هم نمی‌كرد. تا جایی كه حمید حمودی، پاسور تیم امیدها، گفته: «می‌خواستیم خانواده‌هایمان را بگوییم بیایند اردبیل تا ما را...
احمد دهقان در مورد مسمومیت دانشجویان دانشگاه یزد، گفت: به دنبال اعلام مسمومیت حدود ٣٠٠ نفر از دانشجویان خوابگاه پسرانه دانشگاه یزد، تیم اورژانس 115 بلافاصله در محل حاضر شده و به امداد رسانی پرداختند.وی افزود: با اعزام کلیه آمبولانس‌ها...
شهرداری شهر گرگان یک ایستگاه اتوبوس را شبیه ایستگاه اتوبوس ساخته است که گفته می شود همانند رادیو های قدیمی از آن آهنگ سنتی پخش می شود. این رادیو بصورت شبانه روزی فعال است و موزیک های سنتی پخش می...


  • دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید مهدی مدرس به نام بعد تو

    دانلود آهنگ جدید محمد زندوکیلی به نام خواب پاییزی دانلود آهنگ جدید سینا شعبانخانی به نام نزدیکای پاییز دانلود آهنگ جدید فرزاد فرخ به نام هوای تو دانلود آهنگ جدید سیروان خسروی و زانیار خسروی به نام نمیرم عقب
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب