به خدا هيچ كدام از رسانه‌هاي 31 تيم ديگري كه به جام جهاني رفتند با بازيكنان ملي شان آن هم شش ماه مانده به جام جهاني چنين رفتاري انجام نمي‌دهند

سایت گل- گروه‌بندي ايران در جام جهاني فوتبال باعث شد تا دوباره گفت و گويي با يكي از اركان تيم ملي داشته باشيم. آندرانيك تيموريان بار ديگر پيش روي شما است. مردي كه بابت بي احترامي‌هايي كه اين روزها به هاشم بيك‌زاده هم بازي‌اش در استقلال و تيم ملي مي‌شود به شدت ناراحت است. آندو حرف‌هاي متفاوتي بعد از مشخص شدن گروه‌بندي ايران در جام جهاني به زبان مي‌آورد. این مصاحبه را به نق از ایران ورزشی بخوانید :

سرانجام همگروه‌هاي ايران در جام جهاني 2014 برزيل مشخص شدند. آرژانتين، نيجريه و بوسني تيم‌هايي هستند كه شش ماه ديگر مقابل ايران قرار مي‌گيرند. تصور مي‌كني طي ماه‌هاي آتي بتوانيم خودمان را آماده اين پيكارها كنيم؟ 
بايد ببينيم از تيم ملي چه مي‌خواهيم. اگر هدف ما صعود از گروه باشد كه خيلي كارمان سخت و دشوار مي‌شود. بايد ببينيم چه در سر كروش مي‌گذرد و تا چه اندازه امكانات در اختيار تيم ملي قرار مي‌گيرد. اگرهم مي‌خواهيم فقط به جام جهاني برويم و تجربه ديگري را از اين رقابت‌ها داشته باشيم كه شايد اصلا مهم نباشد نحوه آماده‌سازي ما تا آغاز جام جهاني چگونه انجام مي‌شود. ما بايد هدفگذاري داشته باشيم.

با همين روالي كه تيم ملي به اينجا رسيده نمي‌توان در جام جهاني لااقل انتظار بازي‌هاي آبرومندانه داشت؟

ما تا حالا تدارك خوبي نداشتيم و همه كارشناسان و بازيكنان تيم ملي به اين موضوع بارها اشاره كرده‌اند. بازي در جام جهاني با بازي‌هاي انتخابي جام جهاني كاملا متفاوت است. آنجا فضاي متفاوتي در انتظار ما است. در مسابقات انتخابي جام جهاني روحيه و آماده‌سازي ذهني خيلي مهم است اما در جام جهاني به خصوص مراحل مقدماتي آنچه در نتيجه‌گيري تيم‌ها موثر است آمادگي بدني و تاكتيكي است. هيچ تيمي در جام جهاني شانسي قهرمان نشده و هيچ تيمي هم روي شانس و اقبال از گروهش صعود نكرده. البته شانس كمي تاثير گذار است اما آنچه بيش از همه در صعود تيم‌ها نقش ايفا مي‌كند آمادگي بدني و تاكتيكي است. 
در حال حاضر يك نگراني عميق نسبت به رويارويي تيم ملي كشورمان با آرژانتين و نيجريه وجود دارد. 
نگراني به خاطر فاصله فوتبال ما با اين تيم‌ها است. بايد واقع بين باشيم. شش ماه هم فرصت كمي نيست. حداقل مي‌توانيم از لحاظ هماهنگي و افزايش توان بدني قدري جلو بيفتيم و يك رقابت پاياپاي را با حريفان مان انجام دهيم. اگر در نحوه آماده‌سازي تيم ملي خوب عمل كنيم مي‌توانيم اميدوار باشيم.

اميدوار به صعود يا فقط انجام بازي‌هاي آبرومندانه؟!

ابتدا بايد به انجام بازي‌هاي آبرومندانه فكر كنيم بعد اگر شد صعود كنيم. چه كسي از صعود ايران به مرحله بعد بدش مي‌آيد؟ اما بايد واقع بين هم بود. واقعيت اين است كه من گروهي كه در آن قرار گرفتيم را نه سخت مي‌دانم نه آسان. گروه ايران مي‌توانست سخت هم باشد. اين گروه هم آسان نيست و حتي اگر در E هم قرار مي‌گرفتيم بازهم من نمي‌گفتم گروه ساده‌اي به ما خورده چون هيچ تيمي در جام جهاني زنگ تفريح نيست. همه تيم‌هايي كه به جام جهاني آمده‌اند براساس شايستگي بوده و در گروه ايران هم همين شرايط وجود دارد. 
برخي كارشناسان معتقدند كه نيجريه آن تيم قدرتمند سال‌هاي گذشته نيست و بوسني را هم مي‌توان برد. 
همانطور كه گفتم تيم‌هاي راه يافته به جام جهاني براساس شايستگي‌هاي‌شان به جام جهاني رسيده‌اند. نيجريه و بوسني هم همينطور. شايد بعضي‌ها فكر كنند چون ما بوسني را در يك بازي تداركاتي برده‌ايم اين بار هم مي‌توانيم ببريم اما درجام جهاني شرايط متفاوت است. البته ايران هم شانس‌هاي خودش را دارد اما نمي‌توان گفت اندازه نيجريه و بوسني شانس داريم.

قبل از اينكه قرعه‌كشي انجام بشود خيلي‌ها مي‌گفتند ايران با آرژانتين همگروه مي‌شود. دليل اين پيشگويي‌هاي درست چه بود؟

ما ايراني‌ها حس ششم خوبي داريم شايد به خاطر اين بوده. درست است، خيلي‌ها مي‌گفتند با آرژانتين همگروه مي‌شويم و حالا شديم و بايد از اين بازي به‌عنوان يك فرصت استفاده كنيم.

مدتي است كه تقابل احتمالي بيك‌زاده با ليونل مسي به سوژه برخي سايت‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي تبديل شده و كار به تمسخر هم كشيده. اين فضا براي بازيكنان تيم ملي چه رهاوردي به همراه خواهد داشت؟ 
بيك‌زاده يكي از بازيكناني بود كه براي صعود تيم ملي به جام جهاني خيلي زحمت كشيد. او بازي‌هاي خوبي براي تيم ملي انجام داد و يكي از بهترين نفرات تيم ملي در 3 بازي پاياني بود. بيك‌زاده بازيكن ملي است و بايد به او احترام گذاشت. خيلي متاسفم براي كساني كه بازيكنان تيم ملي را مسخره مي‌كنند. 
ظاهرا با بيك‌زاده رابطه خوبي هم داري، همينطور است؟ 
اغلب هم اتاقي هستيم. هاشم بچه خوب و با معرفتي است و فوتباليست بسيار توانمندي هم هست. ما نبايد با سرمايه‌هاي مملكت‌مان اينطور برخورد كنيم. مطمئن باشيد اگر ببينم بازهم به بيك‌زاده توهين مي‌شود واكنش نشان مي‌دهم. بعضي از رسانه‌ها به جاي آنكه به بازيكنان بال و پر بدهند مدام توي سرشان مي‌زنند و آنها را مسخره مي‌كنند. اين چه رفتاري است؟! به خدا هيچ كدام از رسانه‌هاي 31 تيم ديگري كه به جام جهاني رفتند با بازيكنان ملي شان آن هم شش ماه مانده به جام جهاني چنين رفتاري انجام نمي‌دهند. مگر همين بيك‌زاده نبود كه در بازي آخر مقابل كره جنوبي مقابل حملات حريف ايستادگي كرد و يكي از بهترين‌هاي ايران در آن بازي لقب گرفت؟ متاسفم كه بعضي‌ها زود يادشان مي‌رود ملي پوشان چه كار كرده‌اند. 
براي اينكه تيم ملي ايران هم مثل تيم ملي ژاپن روزي بتواند همين آرژانتين را شكست دهد چه پروسه‌اي بايد طي شود؟ 
بايد كار كنيم. بايد روي همه چيز كار كنيم. چه روي مسائل فرهنگي و چه مسائل فني. ما بايد اول خودمان را قبول داشته باشيم تا آرام آرام پيشرفت كنيم. ما جوان با استعداد در ايران كم نداريم. چه كسي فكر مي‌كرد من در جام جهاني 2006 بازي كنم و بعد به ليگ انگلستان هم بروم؟ شما فكر مي‌كنيد مثل من در اين كشور كم است؟ خيلي‌ها را داريم. مطمئنم اگر خوب كار كنيم مي‌توانيم جلوي تيم‌هاي بزرگ جهان بايستيم.