»   اخبار سیاسی  »   آمانو وارد تهران شد/بالا رفتن احتمال توافق میان ایران و آژانس
۲۰ آبان ۱۳۹۲ , ساعت ۵:۳۴

آمانو وارد تهران شد/بالا رفتن احتمال توافق میان ایران و آژانس

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بامداد روز دوشنبه 20 آبان با استقبال بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی وارد تهران شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دعوت علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و در حالی که قرار است مذاکرات فنی و کارشناسی ایران و آژانس در ادامه مذاکرات 6 و 7 آبان، روز دوشنبه در تهران برگزار شود وارد تهران شد.

منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران با آژانس به خبرنگار ایسنا اعلام کردند که به طور قطع در مذاکرات روز دوشنبه 20 آبان میان آمانو و صالحی توافقنامه همکاری جدیدی امضا خواهد شد.

بر اساس این گزارش، در مذاکرات قبلی میان ایران و آژانس دو طرف بر روی متنی تحت عنوان “چارچوبی برای همکاری” به تفاهم رسیدند که قرار است در مذاکرات روز دوشنبه این متن نهایی و به امضای آمانو و صالحی برسد.

یوکیا آمانو آخرین بار خرداد ماه 1391 و یک روز قبل از برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 در بغداد (سوم خرداد 1391) در دولت محمود احمدی نژاد برای دیدار با مفامات کشورمان به تهران آمده بود. این بار نیز وی یک روز بعد از مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو و در دولت حسن روحانی به تهران می آید.

به گزارش ایسنا، قرار است یوکیا آمانو صبح روز دوشنبه با علی اکبر صالحی در سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت وگو کند. هم چنین وی در سفر خود به تهران با وزیر امور خارجه و رییس جمهور کشورمان دیدار می کند.

هیات مذاکره کننده فنی و کارشناسی آژانس نیز برای مذاکره با هیات کارشناسی ایران در روز دوشنبه 20 آبان به همراه مدیرکل آژانس به تهران می آیند. سرپرست هیات فنی کارشناسی آژانس ترو واریورانتا است. هم چنین آمانو در مذاکرات کارشناسی و فنی میان دو طرف حضور ندارد و صرفا برای دیدار با علی اکبر صالحی و رایزنی با دیگر مقامات ایرانی و به احتمال بسیار قوی امضای توافق نامه همکاری به تهران می آید.

ایران پیش از مذاکرات قبلی با آژانس در 6 آبان پیشنهادی متفاوت که حالکی از رویکرد جدید ایران در تعامل با آژانس است را توسط سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه به آمانو ارایه کرد. آمانو و هیات فنی و کارشناسی آژانس نیز از این پیشنهاد و رویکرد استقبال کرد. در این مذاکرات دو طرف بر روی “چارچوبی برای همکاری” توافق کردند که به نظر می آید این چارچوب نهایی شده و آماده امضا و توافق میان دو طرف است.

مذاکرات ایران و آژانس هر چند از مذاکرات سیاسی ایران و 1+5 تاثیر می پذیرد اما به طور مستقل دنبال می شود.

ایران و 1+5 این هفته مذاکرات فشرده و جدی را در ژنو از 16 تا 18 آبان به انجام رساندند و در این مذاکرات به طور کم سابقه ای شاهد حضور وزیران خارجه 1+5 در این مذاکرات به جز چین بودیم. در مذاکرات سیاسی نیز دو طرف به طور قابل توجه و بی سابقه ای به تفاهم و توافق نزدیک شده اند. با این حال مذاکرات سیاسی ایران و 1+5 به خاطر وجود اختلاف نظرها به ده روز بعد یعنی 29 آبان در ژنو موکول شد.

محمدجواد ظریف و کاترین اشتون در پایان سه روز مذاکره از انجام گفت وگو ها استقبال کرده و از پیشرفت قابل توجه در مذاکرات خبر دادند.

همچنین رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس نیز در مراسم استقبال از مدیرکل آژانس حضور داشت.

آخرین مطالب این بخش اخبار سیاسی

نرگس موسوی (دختر میرحسین موسوی) فیش‌های حقوقی خود را منتشر کرد نرگس موسوی، دختر میرحسین و رهنورد در پستی در اینستاگرام خود با انتشار فیش‌های حقوقی چند سال گذشته خود به تهمت‌پراکنی‌ها و فحاشی‌های عده‌ای در فضای مجازی واکنش نشان داده...
اجرای برنامه هنری چند دختر بچه این‌بار موضوعی بود که بر اساس آن پرونده حمله رسانه‌ای به شهردار تهران تکمیل شود. به گزارش روزنامه اعتماد؛ آنها برگزار‌کنندگان این برنامه را به ابتذال و زمینه‌سازی برای «رقص دختران» متهم کرده‌اند. حالا محمد...
رفع حصر تا عید صورت می‌گیرد غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران و عضو کمیته رفع حصر فراکسیون امید،‌ در توئیتر خود نوشت: طبق آخرین جلسات و مذاکراتی که با سران محترم قوا و آقای شمخانی داشته‌ایم، استنباط ما این بوده است...
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با صدور فراخوانی از عموم کارگران شاغل و بازنشسته و نهادهای صنفی کارگری خواستند تا برای روز چهارشنبه (دوم اسفند) با برپایی تجمع صنفی مقابل محل استقرار شورای نگهبان...