»   محیط زیست  »   آلودگی هوا راه تنفس تهرانیها را بسته است/آسمان تا آخر هفته آلوده مي‌ماند
۲۲ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۱۴:۰۸

آلودگی هوا راه تنفس تهرانیها را بسته است/آسمان تا آخر هفته آلوده مي‌ماند

ابر سیاه گازهای آلاینده بر هوای تهران سایه انداخته و شاخص هوا را باعدد ۱۵۴ برای همه ناسالم کرده است. میزان انباشت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و دیگر گازهای آلوده کننده هوا، امروز در پنجمین روز متوالی به ۱۰هزار تن خواهد رسید. فردا هم هوا تا قبل از وزش باد آلوده خواهد بود.

به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وحید حسینی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: بر اساس تحلیل ﺁخرین داده های هواشناسی پیش بینی شده برای شهر تهران، با تداوم شرایط جوی پایدار در منطقه در روز جاری یکشنبه و برقراری سکون نسبی هوا طی برخی ساعات، شرایط برای تجمع و افزایش غلظت آلاینده ها فراهم است. با افزایش تدریجی میزان ناپایداری جوی از صبح دوشنبه در برخی ساعات طی بعدازظهر وزش باد شدید انتظار می رود. همچنین طی روزهای آینده افزایش نسبی دما پیش بینی می شود.

استاد دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: نتایج پیش بینی آلودگی هوا نیز بر افزایش غلظت ذرات با قطر کمتر از 2.5 میکرون و تداوم آلودگی هوا طی روز جاری (یکشنبه) دلالت دارد. از طرفی با توجه به ناپایداری های احتمالی در روز دوشنبه کاهش نسبی در غلظت ذرات معلق پیش بینی می شود. هر چند این شرایط پابرجا نبوده و در روز سه شنبه با برقراری شرایط جوی پایدار و کاهش سرعت باد، افت کیفیت هوا دور از انتظار نیست.

شرکت کنترل کیفیت هوا – شهرداری تهران توصیه می کند همه افراد بخصوص گروه های حساس جامعه که شامل کودکان ،سالمندان ،بیماران قلبی و ریوی و خانم های باردار هستند از فعالیت در فضای باز خودداری کنند.

817 fig 01 - آلودگی هوا راه تنفس تهرانیها را بسته است/آسمان تا آخر هفته آلوده مي‌ماند

 

آلودگي هواي تهران فردا وارد پنجمين روز متوالي خود مي‌شود. بدين ترتيب طولاني‌ترين دوره آلودگي هواي سال در آسمان پايتخت ثبت مي‌شود.

به گزارش شركت كنترل كيفيت هواي تهران، «وحيد حسيني» مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران اعلام كرد: بر اساس اطلاعات حاصل از پیش بینی پارامترهای هواشناسی برای شهر تهران، در بيشتر ساعات روز جاری(شنبه22آبان) با استقرار شرایط جوی پایدار، سکون نسبی هوا و وزش باد آرام در بعضی ساعات، انتظار می رود که شرایط لازم برای تجمع آلاینده ها در سطح شهر فراهم شده و شاخص آلودگي هوا بالاتر رود. شاخص آلودگي هواي امروز تهران روي عدد 133 و هواي ناسالم براي گروه های حساس جامعه نظير سالمندان، کودکان و نوزادان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی و دیابتی و ورزشکاران است.

وي تصريح كرد: امروز شنبه دومين روز آلوده سال نام گرفته است. پيش از اين تنها در روز 18خرداد شاخص به عدد 146 رسيده بود تا آلوده‌ترين هواي سال در آن روز ثبت شود كه منشأ آن گرد و غبار بود اما آلودگي هواي روزهاي اخير تهران نتيجه تردد انبوه خودروها كاميون‌ها و موتورسيكلت‌هاي كاربراتوري است.

به گفته حسيني، با تداوم این شرایط جوی در روز یکشنبه، تنها در برخی ساعات شاهد افزایش جزئی در سرعت باد خواهیم بود که خود باعث تشدید شرایط آلودگی هوا خواهد شد. نتایج مدلسازی کیفیت هوا نیز گویای افزایش نسبی غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در روز جاري و برقراری شرایط کیفی نامطلوب است که این میزان آلودگی در روز یکشنبه افزایش نسبی خواهد یافت. با اینحال طبق پیش بینی های انجام شده در روز دوشنبه به تدریج با افزایش میزان ناپایداری جوی، وزش باد شدید در برخی ساعات بعدازظهر و افزایش دما انتظار می‌رود با بروز این شرایط شاخص کیفیت هوا به سمت مطلوب تری برود.

شركت كنترل كيفيت هواي تهران به همه شهروندان پايتخت توصیه می‌كند از تردد غیر ضروری در سطح شهر و فعالیت فیزیکی در فضای بیرون از منزل خودداری كنند. مدير عامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران خاطرنشان كرد: به گزارش سازمان بهداشت جهاني سالانه ۲۶هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا فوت می کنند که آمار تهران در این میان، ۶ هزار نفر است.

كيفيت هواي طولاني ترين دوره آلودگي هواي سال در تهران.
figure 01 - آلودگی هوا راه تنفس تهرانیها را بسته است/آسمان تا آخر هفته آلوده مي‌ماند

آسمان پايتخت تا آخر هفته آلوده مي‌ماند
آسمان تهران براي ششمين روز در ماه آبان ميزبان آلودگي هوا شد؛ آلودگي هوا بر اساس پيش‌بيني‌ها تا پايان هفته در پايتخت باقي مي‌ماند.

به گزارش شركت كنترل كيفيت هواي تهران، «مريم نادري» مدير واحد پايش و پيش بيني‌ شركت كنترل كيفيت هواي تهران گفت: در پي افزايش غلظت آلاينده‌هاي جوي، امروز(چهارشنبه 19آبان) ميانگين شاخص كيفيت هواي تهران بالاتر از حد مجاز به عدد 107 و هواي ناسالم براي گروه‌هاي حساس رسيد.

به گفته نادري، بر اساس پیش‌بینی پارامترهای هواشناسی برای شهر تهران، به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی در روز جاري نسبت به روزهای پیشین، در بيشتر ساعات روز شاهد وزش بادی آرام خواهیم بود. همچنين با حاکمیت شرایط جوی نسبتا پایدار در روز پنجشنبه(فردا)، در برخی ساعات سکون نسبی هوا پیش بینی شده در نتیجه شرایط برای پراکندگی آلاینده ها فراهم نخواهد شد. در روز جمعه نیز این شرایط کم و بیش ادامه خواهد داشت.

بدين ترتيب نتایج مدلسازی کیفیت هوا گویای افزایش محسوس غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون و برقراری شرایط کیفی نامطلوب هوا در روز پنجشنبه و جمعه است.

 

air.tehran.ir

آخرین مطالب این بخش محیط زیست

پورسیدآقایی در مراسم امضای مبادله نامه همکاری بین دولت ایران و ژاپن گفت: برای کاهش آلودگی هوای تهران این تفاهم نامه به امضا رسید، مجری این طرح در ایران شرکت کنترل کیفیت هوای تهران وابسته به شهرداری تهران و مجری...
فرمانده نیروی هوافضای سپاه از اعلام آمادگی این نیرو برای کمک به بارورسازی ابرها خبر داد. به گزارش ایسنا، در پی ادامه یافتن خشکسالی و در دستور کار قرار گرفتن باروری ابرها و درخواست اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور برای فعالیت...
احد وظیفه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: طی ساعات آتی تداوم پایداری و سکون نسبی جو، همراه با افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت تهران،...
احد وظیفه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: جریانات خنک شمالی و بارشی که از روز دوشنبه وارد کشورمان شده و بخش‌هایی از نیمه شمالی را تحت تأثیر قرار...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها

  • آخرین مطالب