»   جالب و خواندنی  »   آغاز عملیات اجرایی طرح ساماندهی پایانه مرزی رازی خوی
۱۲ آذر ۱۳۹۲ , ساعت ۱۳:۳۳

آغاز عملیات اجرایی طرح ساماندهی پایانه مرزی رازی خوی


به گزارش خبرنگار مهر، بابک طالبی پیش از ظهر سه شنبه در جلسه بررسی مشکلات مرز رازی خوی سامان دهی پایانه رازی را از اولویت برنامه های این اداره کل دانست و افزود: با پایان مطالعات طرح ساماندهی و توسعه این پایانه بزودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود .


وی در ادامه اظهار داشت: پایانه رازی خوی در مرز ایران و ترکیه پایانه مرزی بین المللی در آذربایجان غربی بوده که در توسعه صادرات و واردات از کشورمان نقش سازنده و مهمی دارد و باید با تخصیص اعتبارات لازم ساماندهی شود .


فرماندار خوی نیز در این نشست با اشاره به ظرفیتهای مرز رازی بر ضرورت ساماندهی پایانه این مرز تاکید کرد و گفت: این پایانه باید براساس ظرفیتها و نقش حمل و نقل جاده ای توسعه یافته و به امکانات جدید تجهیز شود .


غلامحسین عماری اظهار داشت: روزانه بطور میانگین از این مرز 120 دستگاه خودرو سواری ایرانی و خارجی و کامیون تردد میکند و ضروری است که زیر ساختهای لازم در بخش حمل و نقل این پایانه تکمیل شود .


همه ساله بیش از 10 هزار واگن قطار حامل کالاهای ورودی و خروجی از مرز رازی خوی برای انجام تشریفات ترانزیتی به تبریز انتقال می یابد این روال که از دو تاسیس راه آهن رازی از 49 سال قبل باقی مانده باعث بی نصیب ماندن استان آذربایجان غربی از در آمد های حاصل از ترانزیت می شود.


سالانه 1.5 میلیون تن انواع کالا از راه ریلی ایران- ترکیه در مرز رازیکاپی کوی ترانزیت و بیش از 36 هزار نفر از طریق این راه به ایران،ترکیه و دیگر کشور های اروپایی و بالعکس تردد می کنند.


مرز رازی – کاپی کوی به عنوان دروازه اتصال ایران به اروپا بوده بطوریکه بر اساس اسناد تاریخی جاده ابریشم نیز در گذشته دقیقا از این منطقه عبور می کرد که هم اکنون شهرستان خوی و این مرز در شمالغرب کشور به محلی برای صادرات کالا به اروپا تبدیل خواهد شد.


آذربایجان غربی  در شمالغربی ایران بیش از 891 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق دارد، آذربایجان غربی بعنوان تنها استان هم مرز ایران با کشور ترکیه و دارای بیش از 500 کیلومتر مرز مشترک با این کشور است.


مرزهای بین المللی بازرگان در ماکو، سرو در ارومیه و مرز رازی در شهرستان خوی مهمترین مبادی ورودی و خروجی کالا از ایران به ترکیه هستند، آذربایجان غربی با استان حکاری، وان، آغری، ایغدیر و قارص ترکیه مرز مشترک دارد.

آخرین مطالب این بخش جالب و خواندنی

قبیله‌های گردن بلندی که در تپه پادااونگ واقع در شمال تایلند زندگی می‌کنند یکی از قبیله‌های شگفت‌انگیز جهان به شمار می‌روند. مردم این قبیله در اصل آواره‌های برمه‌ای بودند که سال‌ها پیش وقتی در وطنشان جنگ و خونریزی در گرفت...
هنرمند بریتانیایی به نام سایمون بک تصاویر بسیار جالبی روی برف طراحی کرده است، هنر او نقاشی روی برف است . سایمون از سال 2004 به این نوع هنر روی آورده و تا کنون تصاویر زیبای بسیاری را بر روی...
هفت بیلیون انسان روی سیاره ی زمین وجود دارد پس اگر با کسی دوست هستید که در حضورش احساس بدی دارید، مستقیم یا غیر مستقیم به شما توهین می کند، نژادپرست یا معتقد به تبعیض جنسیتی است، دروغ می گوید،...
چکمه های گرانقیمت ایوانکا ترامپ جنجالی شدند+ عکس ایوانکا دختر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا علاقه وافری به مد و لباس دارد و پیش از آنکه پدرش وارد کاخ سفید شود، او طراح لباس بود و خط تولید لباس به نام خودش...

  • ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

    دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
    جدیدترین ترانه ها
  • آخرین مطالب